Pas 11 vjetėsh, zbulohet planeti i humbur


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  I Habitur Pas 11 vjetėsh, zbulohet planeti i humbur

  Receta Gatimi

  http://images.lirenti.com/out.php/i6621_planet.jpg

  Teknikat e reja tė teknologjisė kanė zbuluar njė planet qė ishte fokusuar nė teleskopin Hubble Space qė para 11 vjetėsh.
  Strategjia e re mė e pėrparuar e quajtur NICMOS duket tashmė se i ka hyrė njė pune tė re kėrkimore, kėtė radhė jo nė qiell, por nė arkivat e Hubble Space pėr tė gjetur cfarė u ka humbur sysh dhjetra vite mė parė nga kėrkimet qė janė bėrė nė galaktike.
  Metoda ėshtė pėrdorur pėr tė gjetur njė gjetur njė planet, imazhet e tė cilit ishin marrė qė nė vitin 1998, por qė falė metodave mė tė avancuara u zbulua njė vit mė parė.

  Planeti ėshtė ėshtė vlerėsuar tė jetė tė paktėn rreth 7 herė mė i madh se Jupiteri dhe dyshohet se ėshtė i rrethuar nga dy planete tė tjerė por qė janė tė rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-dritė larg Tokės.
  NICMOS nuk mund tė shohė dy planetėt e tjerė sepse llamburitja e yjeve dėshton shikueshmėrinė e tyre.

  "Gjithsesi ne dėshmuam se teleskopi NICMOS ėshtė mė i fuqishėm pėr tė dalluar planetet”, shprehet shkencėtari qė gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos nė Kanada.
  ”Teknika jonė e re e pėrpunimit tė imazhit mund tė dallojė planetet qė pengohen tė shihen pėr shkak tė shkėlqimit tė yjeve pranė tyre, dhe mund tė dallojnė pikėrisht ata objekte qė fshihen nga njė e dhjeta e shkėlqimit qė i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte mė parė Hubble”, thotė Lafreniere.
  Gjtja e kėtyre planetėve nuk ėshtė e lehtė, pasi ata qėndrojnė pas yjeve. Por gjatė dy dekadave tė fundit, shkencėtarėt kanė fokusuar mė shumė se 300 planete tė fshehur qė rrotullohen rreth yjeve.

  burimi/BalkanWeb

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po duhet te kete jete atije

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Planeti i pėrbėrė nga diamantėt (VIDEO)
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 09:04 PM
 2. Planeti Toke ?
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2011, 04:01 PM
 3. Zbulohet planeti i parė i njė galaksie tjetėr
  Nga ardona nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2010, 03:37 PM
 4. Nena gjen ne Facebook djalin e humbur prej 27 vjetesh
  Nga djalikeq nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-12-2009, 06:56 AM
 5. Zbulohet planeti i pare jashte “rruges se qumeshtit”
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-07-2009, 04:10 PM

Etiketat pėr kėtė Temė