Jeta ne ēift mund te shkoje mire vetem kur dy njerez jane te dashuruar dhe arrijne te krijojne intimitetin e tyre. Por rreziku i pare qe i kanoset eshte renia ne rutine. Pikerisht per kete problem kaq serioz nuk ka dite qe gazetat dhe revistat te mos kene te publikuar nje artikull, qe te mos flitet ne radio apo ne televizor, qe te mos i kerkohet nje keshille nje miku apo mikeje te zemres apo edhe nje eksperti. Ne kohet e sotme kur stresi eshte bere pjese e pandashme e diteve tona, te degjosh qe nje ēift ka nje marredhenie perfekte eshte gati e pamundur. Gjithmone do te kete nje arsye per te prishur ate qe te gjithe e kerkojne, perfeksionin, pasi patjeter do te dale diēka qe nuk do te funksionoje si duhet. Megjithate qenia njerezore e rritur eshte ne gjendje te krijoje nje raport intim me nje individ te seksit tjeter me qellim qe ky raport te jete i forte dhe i gjate ne kohe. Ēifti i ri i perkryer eshte elastik. Qe te dy mund te mos jene ne nje mendje me njeri-tjetrin, madje edhe te grinden, por pastaj ia nisin serish nga e para, me po ate zjarr dashurie.
Ēifti i ri i perkryer eshte spontan. Qe te dy jane te hapur ndaj ndryshimit, te gatshem per te ndryshuar menyren e jeteses, mendimet, humorin dhe zgjedhjet. Ēifti i ri i perkryer e shfaq afersine e vet ne prani apo ne mungese te te tjereve. Qe te dy e perkrahin pjekjen e njeri-tjetrit, dine ta kuptojne gjendjen emotive te tyre, edhe duke arritur te i fshehin deri ne njefare mase dallimet. Ēifti i ri i perkryer perpiqet te i shprehe ndjenjat, duke nxjerre dufin dhe jo duke e mbajtur perbrenda. Dhe se fundi, pjesetaret e ēiftit te perkryer, pavaresisht se jane te vetedijshem per ndryshimet, e emojne thelle njeri-tjetrin.

Pasuria e ndjenjave

Edhe vlerat qe vijojne jane te ndryshme. Pike se pari, duhet te keni shume mire parasysh pasuria emotive. Te dy partneret duan te i njohin te gjitha ndjenjat qe mund te provoje qenia njerezore dhe deshirojne te i provojne ato kur ta sjelle rasti. Se dyti, Ēifti i ri i perkryer e di qe pjekuri do te thote te luftosh kunder veshtiresive dhe te ndash gezimet. Vlera e trete eshte bindja se pak rendesi ka mendimi i te tjereve: shume me e rendesishme eshte ajo qe mendon ēifti. Vleresohet shume me teper bota e brendshme dhe marredhenia e ēiftit, sesa miratimi i te tjereve. Te perpiqesh te i afrohesh idealit te ketij ēifti te ri te perkryer nuk eshte aspak lehte, por ai vlen barra qirane (edhe pse parimisht rastet kur arrihet persosmeria jane te rralle). Pasi ta keni ndare mendjen se do te u hyni rreziqeve emotive,se do te kuptoni vetveten dhe burrin tuaj nga ana psikologjike, mundesite jane te pafundme.

Zhgenjimi

Zhgenjimi, hidherimi dhe trishtimi nga burri juaj, ua bene jeten vetmitare e te mundimshme. Tani e adhuroni dhe pas nje rasti ju duket si nje dhembje; e ndieni veten te zhytur ne deshperim sepse nuk po beni ate jete qe doni. eshte e veshtire te vazhdosh nje marredhenie qe ju shkakton nje ndjesi te tille, edhe pse eshte fjala per burrin me te cilin jeni martuar. Por edhe te rrezikosh nuk eshte lehte. Gjithsesi, sigurisht qe do te deshironit dhe e meritoni padyshim, diēka me shume se thjesht nje marredhenie terhiq e mos keput, plot zemerim, zhgenjim e deshperim. Kur ishit te dashuruara, jeta ju dukej ngazellyese, premtuese. Perfytyroni tani sa bukur do te ishte te zgjoheshit nje mengjes, te veshtronit burrin tuaj dhe te mbusheshit me optimizem, duke ditur se mund te i tregoni njeri-tjetrit deshirat tuaja, te jepni e te merrni te rrethuar nga lumturia.

Raportet intime ne ēift

Jeta ne ēift mund te shkoje mire vetem kur dy njerez jane te dashuruar dhe arrijne te krijojne intimitetin e tyre. Por rreziku i pare qe i kanoset eshte renia ne rutine. Pikerisht per kete problem kaq serioz nuk ka dite qe gazetat dhe revistat te mos kene te publikuar nje artikull, qe te mos flitet ne radio apo ne televizor, qe te mos i kerkohet nje keshille nje miku apo mikeje te zemres apo edhe nje eksperti. Ne kohet e sotme kur stresi eshte bere pjese e pandashme e diteve tona, te degjosh qe nje eift ka nje marredhenie perfekte eshte gati e pamundur. Gjithmone do te kete nje arsye per te prishur ate qe te gjithe e kerkojne, perfeksionin, pasi patjeter do te dale dieka qe nuk do te funksionoje si duhet. Megjithate qenia njerezore e rritur eshte ne gjendje te krijoje nje raport intim me nje individ te seksit tjeter me qellim qe ky raport te jete i forte dhe i gjate ne kohe.

Te jesh i zhytur ne intimitet

Njeriu ka nje kuriozitet te forte per intimitetet e te tjereve, pasi edhe ai vete eshte ne ēdo moment i observuar ne intimitetin e tij. Intimitet do te thote te futesh ne lekuren e tjetrit pa sformuar identitetin tend. Do te thote ta ftosh tjetrin ne territorin tend intim pa u ndjere i epushtuare apo i/e infektuare. Prandaj ne momentin qe ti e ben partnerin apo partneren te ndihet mire dhe i lumtur, ke realizuar intimitetin qe dhe ti ke deshiruar. Shpirtrat kane menyren e tyre te te kuptuarit, te te hyrit ne intimitet, ndersa njerezit jane te kryqezuar ne nje jete sociale te ndryshme nga ajo shpirterore. Nganjehere ēdo gje kthehet ne interes dhe materialistet. Ne intimitet kjo nuk ndodh. Sepse rendesia e vetme ne nje marredhenie nuk eshte thjesht te qenit bashke ne ēift dhe larg vetmise, po e rendesishme eshte te jesh i/e zhyture ne intimitet.


Intimiteti i suksesshem

Aftesia per te komunikuar, per te respektuar, per te pranuar limitet reciproke, per te vleresuar potencialitetet e secilit, per te ndare dhimbjet dhe pasigurite, per te falur dhe toleruar gabimet, jane disa nga ēelesat magjike qe garantojne nje mbarevajtje dhe intimitet te suksesshem ne marredheniet mes dy njerezve. Sipas disa studimeve, nese dy njerez ndjehen mire ne intimitetin e tyre, kjo shoqerohet me nje sere te mirash, si per shembull: humori i tyre eshte me i mire, veshtiresite kalohen me kollaj, fizikisht individet ndjehen shume me mire, zemra funksionon me mire, lekura behet me e bukur, luftohet stresi dhe se fundi jetohet me gjate. Ne jeten qe bejme duhet te kemi pjesen tone intime, ta ruajme ate me fanatizem, apo perkundrazi ndarja e ketij intimiteti me te tjeret na duket nje gje fare normale. Autonomia individuale dhe aftesia per te dashur shkojne bashke derisa nje njeri te arrije pavaresine e vertete te tij.Romantizmi eshte nje menyre per te shprehur dashurine tuaj, ndjenje e cila ben te u rrahe zemra fort sa here qe jeni prane partnerit. Mos prisni asnjehere raste te veēanta per te shprehur dashurine tuaj. Sigurohuni te ushqeni lidhjen dashurore qe keni krijuar duke vene ne zbatim disa keshilla praktike me te cilat specialistet sigurojne se kane nje efekt mjaft pozitiv ne jeten e nje ēifti. Shpesh duket e pabesueshme dhe e paarritshme krijimi i nje lidhjeje e cila karakterizohet nga harmonia dhe dashuria mes partnereve, aq sa kur e sheh tek te tjeret te duket diēka ireale, por qe sipas studiuesve eshte krejt e kunderta.