Jeta mund tė jetė vetėm njė ėndėrr, por si t’a shpjegojmė?
Ēka ėndėrrojmė gjatė natės mund tė na jep neve informata pėr gjėrat e rėndėsishme nė jetėn tonė reale.
Ėndėrrat na ndihmojnė t’i pėrpunojmė mendimet tona dhe mund tė na japin njė mprehtėsi tė rėndėsishme ndaj problemeve dhe sfidave qė i hasim nė jetė.
Ndonėse ne mund tė kemi ėndėrra tė ēuditshme dhe tė pazakonshme, ka njė numėr tė caktuar tė ėndėrrave tė zakonshme qė shumė prej nesh i pėrjetojmė e qė pėrsėriten.
Lexoni interpretimet e mėposhtme pėr njė shpjegim tė shenjave qė shpesh ju paraqiten nė ėndėrra.

Personi juaj i dashur ėshtė i sėmurė ose po vdes

Ju po i afroheni njė kohe pėr ndryshim tė madh kur disa pjesė tė jetės tuaj po prishen dhe po zhduken. Kjo ėndėr po ju ndihmon tė praktikoni ndjenjat e humbjes qė ju mund tė keni pasiqė elementet e jetės tuaj dhe tė marrėdhėnies tuaj me tė tjerėt ndryshojnė dhe zhvillohen. Rrallėherė kjo ėndėrr parashikon vdekjen e vėrtetė ose sėmundjen, por mund tė jetė edhe njė ide pėr tė bėrė njė kontrollim ose pėr t’i kushtuar mė shumė vėmendje shėndetit tuaj.

Po ju ndjekin

Nėse ju ndjekin nė ėndėrr kjo tregon se ju ndjeni se keni shumė pėrgjegjėsi tė cilat po i pėrballoni me vėshtirėsi. Kjo ėndėrr zakonisht njihet si “ėndėrra e stresit” dhe tregon se prezenca e tij ėshtė njė shenjė pėr t’u relaksuar dhe pėr t’u ngadalėsuar.

Lakuriqėsia

Ėndėrrat ku ju ose dikush tjetėr shfaqet lakuriq lidhen me ndjenjat e nėnshtrimit ose tė cenimit gjatė jetės tuaj. Ju mund tė keni aktualisht njė pėrvojė ku ēdo njeri tjetėr i njeh problemet dhe ēėshtjet tuaja, dhe ju po keni vėshtirėsi ndaj shqyrtimit tė situatės tuaj nė fshehtėsi.

Rėnia, fluturimi ose fundosja

Ndėrrrimi i drejtimit, ngritja lart ose rėnia poshtė nė ėndėrr, tregon ku ėshtė vetėdija juaj nė jetėn reale. Ėndėrrimi i rėnies apo fundosjes simbolizon njė kohė tė tė qenurit mė shumė i vetėdijshėm ndaj mendjes tuaj tė pavetėdijshme dhe mendimeve mė tė thella, ndjenjave dhe kujtimeve. Ėndėrrimi i fluturimit tregon se ju jeni duke zbuluar mendjen tuaj tė vetėdijshme nė kėtė kohė dhe duke e lidhur me sferėn e shpirtėrave, engjujve dhe krijesave tjera energjetike.

Uji

Ėndėrrimi i ujit ėshtė njė shenjė qė njė situatė ose njė pėrvojė e caktuar emocionale ėshtė shumė e rėndėsishme nė jetėn tuaj. Tani ėshtė koha e duhur t’i kujtoni vėmendje ndjenjave tuaja dhe sferės sė imagjinatės, ėndrėrrave dhe imagjinatės tuaj. Gjendja ose forma e ujit jep shenja si tė natyrės sė saktė tė pėrjetimit tuaj. Stuhitė dhe shtrėngatat mund tė tregojnė situata mė emocionale dhe sfiduese, dhe nė anėn e kundėrt, lumenjtė dhe liqenet e qeta tregojnė njė gjendje mė tė rehatshme dhe paqėsore ose edhe ndonjė gjendje emocionale, lidhje dashurie apo romantike.

Pėrktheu: Sefedin Muēaj