Xhinėt sipas Islamit

Nė teologjinė Islamike xhinnėt thuhet se janė krijesa me vullnet tė lirė, qė Allahu i ka krijuar nga “zjarri pa tym”.
Njejtė si njerėzit, xhinnėt kanė vullnet tė lirė qė ju lejon atyre tė ndjekin cilėndo fe qė ata e zgjedhin.

Xhinnėt kanė nivel mė tė ulėt tė inteligjencės sesa njerėzit por janė fizikisht mė tė fortė.
Ata janė zakonisht tė padukshėm pėr njerėzit por edhe ata nuk i shohin njerėzit qartė.
Megjithatė, xhinnėt jo-muslimanė shpesh ngacmojnė e nė disa raste i pushtojnė njerėzit (xhinnėt muslimanė e kanė tė ndaluar tė bėjnė kėtė), pėr shumė arsye, siē janė magjepsja (me njė vajzė), hakmarrja, ose pėr shkak tė marrėveshjes sė arritur me praktikuesin e magjisė sė zezė.

Xhinnėt kanė forcė tė udhėtojnė jashtėzakonisht shpejtė dhe jetojnė nė zona tė largėta, male, detėra, drunjė, nė ajėr dhe nė bashkimet e tyre.

Pasiqė njerėzit zakonisht nuk mund t’i shohin ata dhe ata nuk i shohin njerėzit qartė, bota njerėzore dhe ajo e xhinėve konsiderohen si tė ndara, dhe vetėm praktikuesit e magjisė sė zezė kontakojnė me ta apostafat.
Ibn Tejmije nė librin e tij “Eseja e Xhinnėve” i pėrshkruan Xhinnėt nė hollėsi.

Secilit person i ėshtė caktuar nga njė xhinn i veēantė qė e shoqėron, qė quhet Karin, e qė ėshtė nga lloji i xhinnėve qė pėshpėrisin nė shpirtin e njerėzve dhe i shtyejnė te jipen pas epsheve dhe dėshirave tė liga.

Organizimi shoqėror i bashkimit tė xhinnėve i ngjan atij tė njerėzve – edhe ata kanė mbretėr, gjykata, martesa dhe rituale vajtimi.

Profeti Muhammed i ka ndarė xhinnėt nė tre lloje: ata qė kanė krahė dhe fluturojnė nė ajėr, ata qė i ngjajnė gjarpėrinjėve dhe qenėve, dhe ata qė udhėtojnė pa pushim.

Abdullah ibn Mesud i cili e kishte shoqėruar Profetin kur xhinnėt erdhėn pėr tė dėgjuar recitimin e Kur’anit, i pėrshkruante ata si krijesa tė formave tė ndryshme; disa i ngjanin hutėve dhe gjarpėrinjėve, tė tjerėt njerėz tė zinjė e tė gjatė tė veshur nė tė bardha.

Ata mund tė shfaqen edhe si dragonjė, gomarė tė egjėr, dhe si shumė kafshė tjera.
Pėrveē formave tė kafshėve, xhinnėt nganjėherė marrin edhe formė njerėzore pėr t’i ēorientuar apo pėr ti shkatėrruar viktimat e tyre njerėzore.

Njė xhinn i tillė qė kishte marrė formėn e njė gruaje tė bukur u identifikua nga kėmbėt e saj shtazarake nga viktima e saj njerėzore, i cili pastaj e mbyti atė duke ia lidhur njė litar nė qafė dhe duke e tėrhequr zvarrė pas deves sė tij.
Ky lloj i gjinėve thirret Mardazma (provues i njerėzve) midis popullit Baluk.

Profeti gjithashtu ka thėnė se xhinnėt jetojnė duke u ushqyer me eshtėra, tė cilat ata kur i prekin i bėjnė mish, dhe se kafshėt e tyre ushqehen me bajga, tė cilat rikthehen nė drithėra ose bar dhe qė i hanė tufat e tyre.

Pėrktheu nga Anglshtja: Sefedin Muēaj