Si te dallojme mjaltin nese eshte natyral apo jo


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 26
 1. #1
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Djallėzore Si te dallojme mjaltin nese eshte natyral apo jo

  Ne tregjet shqiptare ka shume mashtrues e hileqare. Si mund te kuptojme qe mjalti eshte natyral dhe jo i perzier?

  Redaktuar pėr herė tė fundit nga EMAUS; 01-05-2009 mė 09:19 AM.

 2. #2
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  MJALTI DALLOHET KESHTU:

  Merrni nje laps kopjotiv nga ato qe vertetohen edhe leket dhe hidhni pak mjalte ne dore ne qoftese dora merr ngjyren lejla ateher mjalti nuk eshte natyral por i perzier.

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Vertet e ke? Po ate lapsin ku ta gjejme?

 4. #4
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  neper kancelari ka sate duash.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Nuk e di mire ēfare vetish ka lapsi kopjativ por besoj se shume persona e njohin ne shije dhe ne pamje! Mjalti ka shije te ndryshme dhe ngjyra te ndryshme duke ju referuar zones qe bleta ka fluturuar. Nese jeni ne dyshim evitoni te blini mjalt ne peridhen e dimrit.
  Ne te shumten e rasteve shume rrites bletes ne dimer i ushqejne ato me shqer, pasi sasia e luleve eshte teper e ulet.
  Duhet te shikoni qe kristalet e mjaltit duhet te jene teper te kthellet.

  Keto ishin keshillat e mia si amator i midhjes dhe i peshkut

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e arbnori45
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Tetova
  Postime
  21
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  shokuuu me fal po une asgje nuk kuptova ketuu.. se pari se kuptova laps "kopjotiv" mesiguri duhet te jete ndonje laps normal.. pastaj ngjyren lejla e arrita ta dalloj nepermjet google... behuu pak me i qarte,, tregoo me fotoo ose bej dicka tjeter, pasi e ke nisur ket keshillee..

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Nuk e di mire ēfare vetish ka lapsi kopjativ por besoj se shume persona e njohin ne shije dhe ne pamje! Mjalti ka shije te ndryshme dhe ngjyra te ndryshme duke ju referuar zones qe bleta ka fluturuar. Nese jeni ne dyshim evitoni te blini mjalt ne peridhen e dimrit.
  Ne te shumten e rasteve shume rrites bletes ne dimer i ushqejne ato me shqer, pasi sasia e luleve eshte teper e ulet.
  Duhet te shikoni qe kristalet e mjaltit duhet te jene teper te kthellet.

  Keto ishin keshillat e mia si amator i midhjes dhe i peshkut
  hahhhaha e fort kjo e midhjes dhe peshkut

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30

  Talking

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  hahhhaha e fort kjo e midhjes dhe peshkut
  looool spo me vinte tjeter ne mend!

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  looool spo me vinte tjeter ne mend!
  Me pelqeu se nuk ''dole ''nga tema dhe u pergjigje ne menyr te prer simbas prevojes hahhahahhah

 10. #10
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga arbnori45 Lexo postimin
  shokuuu me fal po une asgje nuk kuptova ketuu.. se pari se kuptova laps "kopjotiv" mesiguri duhet te jete ndonje laps normal.. pastaj ngjyren lejla e arrita ta dalloj nepermjet google... behuu pak me i qarte,, tregoo me fotoo ose bej dicka tjeter, pasi e ke nisur ket keshillee..
  hhahhahha un prisja se do tregoj dikush per kete laps hahhaha sa kam qesh si i je pergjgij hahha ....Te pershendes..

  ps ReniX do na tregosh ti per ket laps kopjativ?.

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  ps ReniX do na tregosh ti per ket laps kopjativ?.
  Erina, se kam perdor ndonjehere ke lapsin kopjativ... di qe kur laget jep nje ngjyre viola, vishnje (manushaqe) por nuk di ta interpretoj ne del mjalt i mire apo jo

  Kur ha mjalt te fresket eshte njesoj sikur i merr ere nje luleje haha sa poet!

 12. #12
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Erina, se kam perdor ndonjehere ke lapsin kopjativ... di qe kur laget jep nje ngjyre viola, vishnje (manushaqe) por nuk di ta interpretoj ne del mjalt i mire apo jo

  Kur ha mjalt te fresket eshte njesoj sikur i merr ere nje luleje haha sa poet!
  Ama ca lapsi eshte ky mo sna tregove!
  Poet;tamam si Migjeni se i shkroj poemes se Mjerimit

 13. #13
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Erina, e thash ēfare ishte lapsi kojpjativ, por pa dale perseri nga tema mund te shtoj se lapsi kopjativ u zevendesua nga stilolapsi.

  Lapsi kopjativ mori filloj te perdorej ne mase ne vitet 60 pasi ka veti qe nuk hiqet kollaj. Pra eshte i pafshishem

 14. #14
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Renix me duhet te te saktesoj: ngjyra vishnje dhe viole jane te ndryshme. Viola eshte lejla dhe vishnja eshte e kuqe e erret. lejlaja eshte e roza e erret mund te themi me shume ndersa me sakte di se si ta them por me duhet te dergoj ndonje lule apo pikture. Te shohim nese mund ta bej dot. Oh, po ja ku e keni ngjyren lejla o lirentsa, tek Eugjeni, aty ku gjendet ose ku eshte vendosur nje shirit dhe qe shkruan chatty ose tek kategoria "humori", e paska edhe emaus me ate ngjyre, pra shiriti eshte ne ngjyre lejla dhe jo kukllushka qe gjendet siper shiritit. S'e di sa e shpjegova qarte. Ndersa lapsat kopjativ e kane "origjinen" qe nga koha e monizmit dhe perdoreshin neper zyra per te shkruar pasi ngjyra e ketij lapsi nuk hiqet dhe kur laget merr ngjyre lejla. Per me sakte, ja ku gjendet pak ngjyre lejla tek kjo foto qe kam vendosur une tek sigla ime, pra tek kjo foto e stadiumit te madh ne Afrike ku u mbajt edhe koncerti i madh i mbylljes se Kampionatit Boteror te Futbollit 2010, ne Afrike. Ngjyra lejla e ndezur eshte ne shiritin mbi stadium qe duket se jane drita dhe pak ne qoshen e djathte si nje njolle. Te shohim a iu nis dot nje foto tjeter, jo te kesaj, dicka tjeter ne ngjyre lejla.

 15. #15
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Arbnor, ke te drejte qe nuk e njeh lapsin kopjativ. Lapsat kopjative e kane "origjinen" qe nga koha e monizmit dhe perdoreshin neper zyra per te shkruar pasi ngjyra e ketij lapsi nuk hiqet dhe kur laget merr ngjyre lejla. Ndersa ngjyra lejla eshte si tek ai shiriti qe eugjeni e ka vendosur tek kategoria "humor". Pra shiriti ka ngjyre lejla ndersa kukllushka ka ngjyre jeshile ose te gjelber. Lejlaja eshte ngjyre shume e bukur dhe varion ose ka shume llojesh, ke lejla te hapur, te mbyllur dhe shume te mbyllur ose shume te hapur. Tung!

 16. #16
  i/e rregjistruar 10% Maska e mentor1993
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Pejė /Kosov
  Postime
  51
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Si tė dallojmė mjaltin e rremė

  Diskutimet e ditėve tė fundit rreth mjaltit ia kanė prishur pak qejfin konsumatorėve. Njerėzit janė nė dyshim dhe nuk dine ē’tė bėjnė nėse mjalti tė cilin kanė blerė pėr shėrim dhe njė jetė tė shėndetshme mund tė dalė i rremė (jo origjinal).

  Njė pjesė e rėndėsishme e informacionit lidhur me dallimin e mjaltit tė vėrtetė qė qarkullon nė mes popullit nuk ėshtė e vėrtetė. Pedagogu i degės sė Bletarisė nė universitetin Firat, Mehmet Ali Kutlu, thekson se niveli i glukozės nė mjaltė nuk mund tė kuptohet asnjėherė kur shihet nga jashtė. Kėtė gjė mund ta pėrcaktojnė vetėm ekzaminimet e bėra nė kushte laboratorike. Inxhinierėt ushqimorė theksojnė se nė mjaltin e shitur lirė padyshim qė ka hile.

  Nėse vlefta e mjaltit ėshtė vėrtet e lirė, kėtu nuk mund tė flitet pėr mjaltė. Kėta mund tė jenė produkte tė marra nga sheqeri dhe tė cilat kanė ngjashmėri me mjaltin. Kutlu shpjegon se kėtyre produkteve u hidhet aromė mjalti dhe pak nga mjalti i kulluar pishe. Ai gjithashtu thotė se numri i bletėve brenda kovės duhet tė arrijė afėrsisht numrin 80 mijė. Ai shpjegon se ėshtė normale qė bletėve tė cilat dalin nga dimri t’u jepet shurup nė pranverė dhe ky shurup mund tė jepet deri nė muajin e tretė. Ndėrsa mjalti merret nė muajin e shtatė dhe tė tetė. Kjo do tė thotė se nuk ngel asnjė gjurmė nga sheqeri i dhėnė nė muajin e tretė. Nė kėtė rast sheqeri jepet me qėllimin e rritjes sė bletės sė vogėl. Disa prodhues i japin sheqer bletėve edhe nė periudhėn e mjaltit. Kjo ėshtė njė gjendje e cila nuk i pėrshtatet moralit tė punės dhe tregtisė. Bletės mund t’i jepni ē’tė doni shurup misri, glukozė, reēel, shurup rrushi dhe pekmez, ēfarėdo gjėje t’i jepni bleta do ta kthejė nė mjaltė. Konsumatorėt duhet tė zgjedhin mjaltin e pare. Ky ėshtė mjalti mė i besueshėm i marrė nga paketat e pėrgatitura nga bletarėt. Ėshtė i pamundur kontrollimi i mjaltit me anė tė syrit, apo tė vendosjes nė frigorifer. Mjalti nuk futet nė frigorifer. Kur vendoset nė frigorifer mjalti menjėherė thith lagėshtirėn e tij. Krijohet njė shtresė nė sipėrfaqe. Kur krijohet ajo shtresė atėherė mjalti ėshtė sheqerosur. Kjo ėshtė njė praktikė e gabuar. Origjinaliteti i mjaltit nuk mund tė kuptohet me anė tė kėsaj metode.

  Metoda tradicionale e pėrcaktimit tė sheqerit nė mjaltė
  Pėr tė dalluar mjaltin e luleve nga mjalti nė tė cilin kanė hedhur sheqer mund tė merrni njė kuti shkrepėse dhe tė hidhni pak mjaltė, nėse e mbani drejt dritės mund tė shihni nėse ka apo jo sheqer. Pjesa e mjaltit duhet tė mbahet nėn njė burim drite tė fuqishėm. Nėse nė mjaltin qė fillon tė varet drita mblidhet nga ana e majtė ėshtė mjaltė lulesh nėse mblidhet nga ana e djathtė ėshtė mjaltė i sheqerosur. Vetėm se drita e mbledhur nė anėn e djathtė nuk ėshtė gjithnjė treguese e mjaltit tė sheqerosur, ndonjėherė edhe mjalti me burim lulet dhe pishėn mund ta mbledhė dritėn nga ana e djathtė. Pėr ne ka rėndėsi qė mjalti i marrė tė jetė mjaltė lulesh. Prandaj drita e mjaltit qė do tė marrim duhet tė mblidhet nga ana e djathtė.

  Rrugėt e dallimit tė mjaltit tė vėrtetė dhe atij tė rremė
  Mjalti i vėrtetė sheqeroset nė ambiente tė ftohta, mjalti i rremė nuk sheqeroset.
  Mjalti origjinal ka njė aromė tė veēantė, tė lehtė si esencė. Kjo aromė ndihet mė tepėr kur presim mjaltin apo kur hapim kapakun e vendit ku e ruajmė.
  Mjalti i vėrtetė ėshtė mė i plotė se mjalti me glukozė.
  Mjalti i vėrtetė nuk ėshtė shumė i ėmbėl si sherbet. Mjalti me glukozė ėshtė mė i ėmbėl. Kur marrim njė lugė mjaltė mund tė kemi shije tė ndryshme. Nė mjaltin e rremė ka njė shije tė vetme.
  Nė mjaltin e lirė padyshim qė ka sheqer dhe lėndė tė pėrftuara nga diku tjetėr.
  Disa prodhues tė lėndės sė pėrftuar nga sheqeri i shtojnė dhe mjaltė tė kulluar pishe. Mjalti i pishės pėrdoret shumė pėr shkak tė ēmimit tė lirė.
  Metoda e mbajtjes sė mjaltit nė frigorifer ėshtė e gabuar. Ai nga pėrbėrja e tij do ta thithė nė ēdo rast lagėshtirėn. Krijohet njė shtresė pastaj kristalizohet. Produktet tė cilat nuk janė mjaltė nuk e kanė kėtė veēori

 17. #17
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Te gjitha interesante keto Mentor flm sidomos ajo me kutizen e shkrepes.

 18. #18
  i/e rregjistruar 10% Maska e mentor1993
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Pejė /Kosov
  Postime
  51
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Epo u mundova sado pak te ju ndihmoj

 19. #19
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga eugjeni Lexo postimin
  MJALTI DALLOHET KESHTU:

  Merrni nje laps kopjotiv nga ato qe vertetohen edhe leket dhe hidhni pak mjalte ne dore ne qoftese dora merr ngjyren lejla ateher mjalti nuk eshte natyral por i perzier.

  Kjo ėshtė metoda mė e shpejtė dhe tradicionale e tė kuptuarit nėse mjalti ka sheqer ose jo. Njė sqarim i shkurtėr nė lidhje me kėtė. Nėse mjalti ėshtė natyral dmth i papėrzier me sheqer, atėhere lapsi kopjativ nuk do tė lėshojė ngjyrė. Nėse mjalti ėshtė i pėrzier me sheqer, lapsi kopjativ do tė lėshojė ngjyrė ashtu si edhe Eugjeni e pėrshkruan mė lart. Kjo metodė pėrdoret edhe nė ditėt e sotme dhe ėshtė mėnyra mė e shpejtė pėr tė parė cilėsinė e mjaltit.


  Njė pamje e lapsit kopjativ pėr ata qė nuk e kanė idenė: 20. #20
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  18
  kam ca mjalt...qe deri para 2 javesh ishte shum mir ne dukje...tamam mjalt....
  kurse tani.....sikur ka ngrir.......i ka ik ajo ngjyra natyrale e mjaltit.....
  un di qe mjalti sprishet kurr....ama jam ne merak.....se e perdor shpesh per floket....
  me jep dot njeri shpjegim pse ka marr ate ngjyr dhe nuk esht me aq viskoz ?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 29-03-2013, 02:09 PM
 2. Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 03:49 PM
 3. Shiko nese telefoni juaj eshte valid
  Nga Kapsolli nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2010, 11:13 PM
 4. Nėse vuani nga bulimia, terapia ėshtė....martesa!
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 05:10 PM
 5. Anomalia, 19-vjeē dhe nuk e di nėse ėshtė femėr apo mashkull
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-11-2007, 07:10 PM