"Centrali bėrthamor": Italia asnjė marrėveshje me Shqipėrinė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  K.O "Centrali bėrthamor": Italia asnjė marrėveshje me Shqipėrinė

  Receta Gatimi  Italia ka hedhur poshtė cdo mundėsi pėr marrėveshje me Shqipėrinė, pėr ngritjen e centralit bėrthamor nė Shkodėr. Ambasadori Saba D’Elia ka theksuar se Italia nuk ka interes pėr njė projekt tė tillė. Kėshtu D’Elia mohoi deklaratat e disa ditėve mė parė tė ministrit Ruli, i cili tha se centrali ėshtė njė vendim i pjekur i qeverisė, qė ka mbėshtetjen edhe tė vendeve fqinjė. Ndėrkohė, kryeministri Berisha ka dhėnė deklarata kontradiktore nė lidhje me ekzistencėn e kėtij projekti.

  SHKODER- "Italia nuk ka interes pėr centralin bėrthamor nė Shkodėr" kėshtu ka deklaruar ambasadori Italian nė Shqipėri, Saba D’Elia.
  Gjatė vizitės sė tij nė Shkodėr, D’Elia ka bėrė tė ditur se qeveria italiane nuk ka bėrė asnjė marrėveshje me Shqipėrinė pėr ngritjen e njė impianti nuklear nė kufi me Malin e Zi.
  Ndėrkohė qeveria nuk ka marrė ende njė pozicion tė qartė pėrsa i pėrket njė projekti tė tillė. Madje krerė tė qeverisė kanė bėrė publike deklarata kontradiktore nė lidhje me ndėrtimin e njė centrali bėrthamor nė Shkodėr. Ministri i ekonomisė, Genc Ruli deklaroi disa ditė mė parė se centrali ėshtė njė vendim i pjekur i qeverisė, qė ka mbėshtetjen edhe tė vendeve fqinjė.

  Ambasadori italian ka theksuar nga Shkodra se shqiptarėt do tė jenė tė lirė tė lėvizin pa viza , vetėm kur tė arrihen standardet e duhura. Ndėr tė tjera D’Elia ka cilėsuar si shumė tė rėndėsishme zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit.


  DEKLARATAT E KRYEMINISTRIT
  - Kryeministri Berisha ka deklaruar gjatė vizitės sė kryeministrit Berluskoni nė Shqipėri se qeveria e tij ėshtė e vendosur tė veprojė me energjinė bėrthamore dhe se shikon tek Italia partnerin e parė me tė cilin duhet tė bashkėpunojė nė kėtė sektor.

  “Nė vizionin tim Shqipėria do tė bėhet njė superfuqi energjetike nė Ballkan. Kemi mė shumė se 20 miliard kilovator energji qė nuk janė shfrytėzuar ende, kemi njė potencial shumė tė fuqishėm tė energjisė me erė. Kemi dhėnė lejen pėr prodhimin e 1000 megavat tė energjisė qė prodhohet nga era. Ekzistojnė kapacitete pėr prodhimin e 4000 megavatėve tė tjerė. Jemi tė vendosur qė tė veprojmė me energjinė bėrthamore dhe unė shikoj tek Italia partnerin e parė me tė cilin duhet tė bashkėpunojmė nė kėtė sektor”- u shpreh kreu u ekzekutivit Berisha gjatė konferencės pėr shtyp me kryeministrin Italian Berluskoni.

  Edhe gjatė takimit me kreun e UDC-sė, Fini, Berisha bėri tė ditur se ka patur bisedime nė lidhje me mundėsinė e bashkėpunimit pėr ndėrtimin e centralit nuklearė nė Shqipėri.

  "Me Finin dhe mė parė me kryeministrin Berluskoni kam diskutuar mbi mundėsinė e bashkėpunimit pėr ndėrtimin e centralit nuklearė nė Shqipėri. Pėrveē disa incidenteve tė fundit antiglobale, i thashė Finit janė varianti i fundit i marksizėm-lelinizmit"- tha Berisha, pak kohė mė parė.

  (burimi-BalkanWeb)

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  ps: Shyqyr qe nuk dashka Italia se per shqiptaret qenka gati marreveshja. Nuk i dalin leket qe shesin nga hidrocentralet ketyre, duan te shesin dhe nga berthamori energji dhe ti lene njerezit gjysmak.... mah!

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Faktikisht centrali berthamor eshte shume i rrezikshem nga shume aspekte,por per mendimin,duhet gjetur nje vend i pershtatur per kete central,sepse eshte shume i nevojshem per Shqiperin per furnizimin me energji elektrike se perndryshe akoma do te vuajme ikjen e dritave,sepse nuk ka zgjidhje tjeter,mendoj une.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Perkundrazi, Shqiperia prodhon elekricitet saqe ja shet fqinjeve dhe qe te gjitha futen ne xhepat e atyre qe bejne polemika se nuk ka fonde!!! Dhe si gjithmon te gjithe kete e peson populli.

 5. #5
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Shqiperia ka burime te mjaftueshme ujore per prodhimin e energjise elektrike, madje eshte nder vendet me pasurite me te medha ujore ne Ballkan, por qeveria nuk ben investime te mjaftueshme per shfrytezimin e tyre. Pranimi per ngritjen e nje Centrali Berthamor, eshte thjesht nje rruge tjeter per pasurimin e qeveritareve.

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po pere cfare na duhet neve centrali berthamore ne kemi shume hidrocentrale po i gjithe energjia qe prodhoime e shesin te gjithe ne greqi dhe ne kosove

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Njė riparim ose mė saktė njė ndėrrim i turbinave tė hidrocentraleve do tė kishte njė vlerė tė madhe. Teknologjia ka pėrparuar dhe akoma nė hidrocentralet shqiptare ekziston teknologjia e vjetėr. Nuk kemi nevojė pėr centrale atomikė.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 02:00 AM
 2. "Top-Gear", ironi me Shqipėrinė
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 03:51 PM
 3. "Italia? Vendi i picės, mafias, pastės dhe skuterave"
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2010, 11:10 AM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM

Etiketat pėr kėtė Temė