Udhetim me shpejt se drita?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Udhetim me shpejt se drita?

  Receta Gatimi  A keni menduar ndonjehere te udhetoni ne bordin e "Enterprise" me shpejtesine e drites ose ta kaloni ate?

  Endrra juaj mund te behet realitet. Dy shkencetare amerikane po studiojne mundesine per te arritur nje udhetim qe ta kaloje shpejtesine marramendese, te provuar deri me sot ne sagen e "Star Trek".

  Studimi deri tani duket optimist, pasi nuk bie ne kundershtim me asnje ligj te fizikes.

  Sipas "Science Daily" dy fizikantet amerikane po punojne te bere realitet ate enderr fanta-shkencore. Gerald Cleaver dhe Richard Obousy, jane te bindur se duke manipuluar nje porcion hapesire permes nje perqendrimi shume te madh energjie mund te arrihet ne krijimin e nje "flluske" ne gjendje qe te shtyje anijen kozmike me nje shpejtesi me te madhe krahasuar me ate te drites.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nuk eshte per tu ēuditur, ēfare ka ndodhur ne telefilmin Star Trek eshte bere realitet!

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Dicka interesante per t’u pare…

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Udhėtim nė Fierin e afėrt dhe tė largėt
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-01-2011, 12:16 PM
 2. “Drita e syve tanė”
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-12-2010, 01:52 PM
 3. Dokumentet qė duhen pėr udhėtim nė shengen, pas liberalizimit tė vizave
  Nga ardona nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-10-2010, 01:57 PM
 4. Udhetim ne token e ndaluar
  Nga kledii nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 03:42 PM
 5. Drita e Vetėtimės
  Nga Lirenti nė forum Fotografia dhe Grafika
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 07-09-2009, 09:21 AM