Mjekėt ēekė zbuluan vaksinėn kundėr kancerit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Mjekėt ēekė zbuluan vaksinėn kundėr kancerit

  Receta Gatimi  Njė ekip i mjekėve ka arritur tė zbulojė vaksinėn e cila dallon qelizat kanceroze, duke i sulmuar dhe shkatėrruar ato.

  Ekipi i mjekėve nė spitalin ēek "Motol" ka arritur tė zbulojė vaksinėn, e cila pėr dallim nga barnat e deritashme, arrinė tė dallojė qelizat kanceroze, duke i sulmuar dhe shkatėrruar ato, apo duke i bėrė tė pa afta pėr tė pėrparuar mė tej.

  Udhėheqėsja e ekipit novator, pof. dr Jirina Bartnjukova, njė nga imunoilogėt mė tė njohur botėror, ka thėnė se vaksina e zbuluar shkatėrron qelizat kanceroze, ose tė paktėn i pa aftėson pėr t'u zhvilluar nė trupin e njeriut.

  Testimin e parė tė vaksinės ekipi i mjekėve nga Praga e ka bėrė me sukses para njė viti nė rastin e njė kolegut tė tyre, i sėmurė nga kanceri nė prostatė. Shkencėtarėt mjekėsorė ēekė nė kėtė proces nuk kanė bėrė hulumtime pėr gjetjen e ilaēit pėr shėrimimn e kancerit, por pėrpjekjet e tyre i kanė fokusuar nė gjetjen e vaksinės, e cila e ndalė karcinomėn qė tė mos jetė e rrezikshme pėr jetėn.

  Ky zbulim u ka hapur rrugė shekncėtarėve ēekė pėr konkludime tė mėtejme klinike tė parapra mė ligj. Mjekėt janė tė bindur se hulumtimet e ardhshme do tė vėrtetojnė edhe formalisht vlerėn e kėtij zbulimi mjekėsor.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Kur pritet te vije ne Shqiperi vaksina?

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Zbulim i rendesishem per mjekesin. Girl, ne shqiptaret do e shpikim vet.

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Vaksine per kafshet ndoshta, po per njerezit dyshoj shume......
  Ketu na shesin ilace te skaduara, jo me te na japin vaksina kunder kancerit.

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e erindi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  3
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  keto tanet si matrapaze qe jan,na e japin vaksinen,por duhet me shit shtepin qe ta blesh

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Vaksina kundėr kancerit tė gjirit
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:37 PM
 2. Pėrparim nė luftėn kundėr kancerit
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 07:35 PM
 3. Ushqimi dhe barnat bashkėpunojnė kundėr kancerit
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2009, 07:50 PM
 4. Vaksinimi kundėr kancerit tė qafės sė mitrės
  Nga kristimcs nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-05-2009, 03:59 PM
 5. Vaksina kundėr kancerit nė vezore
  Nga EMAUS nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-04-2009, 07:23 AM