Gratė kanė imunitet mė tė fortė?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Gratė kanė imunitet mė tė fortė?

  Receta Gatimi
  Shkencėtarėt kanadez bėjnė tė ditur se hormoni seksual estrogjen, mund t’i japė njė shtytje mė tė madhe sistemit imun tė femrave nė luftė kundėr infeksioneve.


  Hulumtuesit nga McGill University kanė zbuluar se si estrogjeni me anė tė ndikimit nė funksionin e gjeneve kyēe, pamundėson veprimin e enzimave tė cilat, ndryshe do tė bllokonin proceset e lidhura me reagimin e sistemit imune, qė ėshtė linja e parė e mbrojtjes sė organizmit ndaj baktereve dhe viruseve.

  Rezultatet e fituara, shkencėtarėt i shpjegojnė me anė tė evolucionit, gratė nė kėtė aspekt kanė zhvilluar njė sistem imun mė tė fortė, pėr shkak tė rolit tė tyre nė lindje dhe nė rritjen e foshnjave.

  Tė arriturat e reja mundėsojnė shfrytėzimin e manipulimeve gjenetike nė drejtim tė forcimit tė sistemit imun.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po eshte shume normale qe femra ka imunitete me te forte se sa mashkulli ?se kote nuke eshte thene se femra ka 7 shpirtra

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Faktikisht eshte disi e vertete, sepse dhe une kam vene re qe meshkujt semuren me shpesh se femrat.

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Hmm, ndaj vdesin burrat mė parė.

 5. #5
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  ndoshta kane imunitet me te forte ndaj semundjeve dhe po jo ndaj te QARAVE.....

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e Miri Club
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosova
  Postime
  25
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  po eshte evertet qe femrat kan imunitet me te fort se meshkujt

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  po eshte e vertete po jo dhe shum se na hodhet posht ne meshkujt

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Wendy, qeni mė i fortė i botes..
  Nga abdullah92 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-12-2011, 06:01 PM
 2. Studimi, gratė kanė kujtesė mė tė fortė se burrat
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-09-2010, 09:00 PM
 3. BMW lanson hibridin mė tė fortė nė botė
  Nga Kliton nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 04:47 PM
 4. Kush eshte me i forte
  Nga eugjeni nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 06:57 PM
 5. HEJ NJE PERSHENDETJE TE FORTE NGA UNE?
  Nga con_uk nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-02-2007, 07:25 AM