Britani, shpiket bateria qe ushqehet me ajer


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Britani, shpiket bateria qe ushqehet me ajer

  Receta Gatimi  Merr jete nje epoke e re ne fushen energjitike ku qe prej vitit 2011 baterite e kompjuterave dhe celulareve mund te ushqehen edhe me ajer.
  Ndoshta tani as nuk e imagjinojme por makinat e se ardhmes do kene cfare te marrin nga ky projekt. Prodhimi i baterive me ajer ka marre jete ne ne University of St Andrews, ndersa financimin e ka bere Engineering and Physical Sciences Research Council. Keto bateri do durojne deri ne 10 here me shume se baterite qe po perdorim sot.
  Eksperimentet po vazhdojne dhe sipas shkencetareve rrugetimi per perfundimin e tyre eshte ne gjysem sepse viti 2011 mendohet te jete afati final per daljen ne treg. Permbajtja e karbonit tek bateria Stair “rrmben” oksigjen ne hapesiren perreth saj, duke arritur te prodhoje energji edhe kur nuk ka ere.
  Kjo teknologji eleminon teresisht perdorimin e perberesve kimike dhe eleminon lidhjet e ngushta me burimet aktuale te energjise sic jane era apo edhe dielli. Fale kontaktit te thjeshte mes karbonit dhe ajrit, sistemi arrin te prodhoje energji te mjaftueshme. Tashme nuk ngelet gje tjeter vecse te presim fundin e ketij projekti.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16
  shume interesante kjo faleminderit Kliton

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Sa shume qe ka perparuar shkenca. Mendoj qe kjo do u sjelle krijuesve fitime marramendese.

 4. #4
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  interesante. te shohim se kur do futet ne treg.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Interesante por duhet pare dhe funksionimi, do mbaroj oksigjeni se pemet i kemi prere te gjitha.

 6. #6
  neper bote......... 10% Maska e ledjo
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  82
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  shume interesante

 7. #7
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Mendoj se kjo shpikje do te shihet me shume vemendje dhe nga prodhuesit e makinave,qe ne nje te ardhme dhe makinat te funksionojn ne kete menyre,dhe jam i bundur se do te behet realitet.

 8. #8
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  mendoj se do te jete per nje te ardhme te larget...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sa zgjat bateria e telefonit tuaj?
  Nga ReniX nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 28-03-2012, 05:36 PM
 2. Internet nė ajėr
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-03-2011, 10:33 PM
 3. Ajer i Kondicionuar tani dhe per Motorrat
  Nga ReniX nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 11:49 AM
 4. Britani, shpiket bateria qė ushqehet me ajėr
  Nga ruwejda nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-06-2009, 10:22 PM
 5. "Bateria prej letre" e ardhmja e elektronikės
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-11-2007, 02:28 PM