Zbulohet fosilja, qe verteton teorine e Darvinin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Zbulohet fosilja, qe verteton teorine e Darvinin

  Receta Gatimi  Shkencetaret kane prezantuar me krenari ate qe e quajne proven me te madhe, qe verteton teorine e Darvinit. Behet fjale per nje fosile te lashte, qe cilesohej si pjesa qe mungonte per te vertetuar prejardhjen e njeriut nga majmuni.

  Krijesa 47 milione vjecare konsiderohet si fosile e primatit me te kompletuar te gjetur deri me sot. Ekzemplari i gjetur ne nje shpelle ne Gjermani eshte ekspozuar ne muzeun e historise se natyres ne Nju Jork. Ai konsiderohet si unaza e lidhjes se njeriut me majmunin.

  Fosiles i jane gjetur pjese te stomakut me ushqimin e fundit te konsumuar, konturet e lekures, si dhe thonj ne vend te kthetrave. Fosilja me nofken “Ida”, eshte lidhja qe mungonte mes primateve te sotem dhe njerezve. Disa eksperte te pavarur jane sekeptike per zbulimin e publikuar ne trevisten shkencore “PLoS One”.

  Shkencetaret thone se fosilja e gjetur jetoi ne nje epoke te historise se tokes te quajtur Eocene, qe ka qene teper e rendesishme per zhvillimin e primateve te pare.

  Fosilja quhet ndryshe Darwinius masillae, per shkak te vendit te saj te origjines dhe dyqindvjetorit te lindjes se Darvinit. Gjetja e skeletit te kompletuar i ka shtyre shkencetaret ta cilesojne ate si mrekulline e tete te botes.

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Ende nuk e kuptoj pse njeriu ka tendencėn ti thotė vetes akoma majmun. Ky zbulim ėshtė baraz me njė hiē. Akoma nuk ėshtė gjetur se si erdhi nė ekzistencė jeta e jo mė tė flasim pėr kėtė zbulim. Ka plot pikėpyetje qė nuk janė zgjidhur.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Lucatonii
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  München
  Postime
  191
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Peniel kam nje pytje per ty sipas mendimit tend nga e ka prejardhjen njeriu ?

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Lucatonii Lexo postimin
  Peniel kam nje pytje per ty sipas mendimit tend nga e ka prejardhjen njeriu ?

  Kur ti e di pėrgjigjen mos pyet. Mos u nis nga fakti se i pėrkas njė besimi tė caktuar tė mė pyesėsh diēka tė tillė. Nejse.

  Teoria e Darvinit ka ngecur nė baltė sepse akoma nuk ka arritur tė vėrtetojė se si nga asgjėja erdhi nė ekzistencė diēka. Kjo ēfarė tė thotė ty? Je nė gjendje tė mė bindėsh pėr tė kundėrtėn e asaj qė besoj? Besoj se jo. Nėse po atėhere pres me interes.

  ns

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e djalikeq
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  Koplik, Shkoder
  Postime
  97
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  shum interesant ku fakt shkenca po ecen shum mir duhet pergezuar

 6. #6
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Lucatonii Lexo postimin
  Peniel kam nje pytje per ty sipas mendimit tend nga e ka prejardhjen njeriu ?
  Ne qofte se njeriu e ka prejardhjen nga majmuni, atehere pse asnje majmun ne ditet e sotme nuk mund te shnderrohet ne njeri?
  Prejardhja e njeriut akoma nuk eshte vertetuar, shkencetaret thjesht japin hipoteza, por qe nuk mund t'i vertetojne ato. Une mendoj qe prejardhja e njeriut do mbetet enigme, te pakten edhe per shume kohe.

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  tju rrojne kusherinjte majmune te gjithe juve qe i besoni keto dokrra

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14
  mos duhet te themi qe na krijoi zoti, apo qe gruaja lindi nga brinja e burrit??? ka shume dokra ne kete bote por kjo nuk do t ethote qe teoria e Darvenit eshte hnje doker.

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  girl08 si ke pare ato vendet me njerez te kuq, nga mendon se e kane prejardhjen! Shenderrimi nuk kryet brenda 1 viti apo 10 vjetesh... kjo gje eshte kryer me shekuj te tere!

  Pse kompjuterat nuk u shpiken ne vitet 1800? apo ne vitin 1500? Pra dhe kjo e tregon fare mire se prap njeriu po ndryshon dhe pse ne nuk e ndijme.

  Akoma jane teori dhe ēdokush nga ne mbron/bashkohet me ate qe ai koncepton me te vertet...

  Un bashkohem me majmunin! uuuaaauuuu

 10. #10
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Me ckam degjuar ka shume hipoteza per prejardhjen e njeriut,disa thojne qe prejardhjen e njeriu e ka nga nga deti,disa nga majmuni etj..etj por fakte qe e treogojne 100% te verteta nuk ka me sa di une,bota faktikisht ka shume enigma qe nuk jane zbuluar ndonje here,por qe supozohen se egzistojn.

 11. #11
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  girl08 si ke pare ato vendet me njerez te kuq, nga mendon se e kane prejardhjen! Shenderrimi nuk kryet brenda 1 viti apo 10 vjetesh... kjo gje eshte kryer me shekuj te tere!

  Pse kompjuterat nuk u shpiken ne vitet 1800? apo ne vitin 1500? Pra dhe kjo e tregon fare mire se prap njeriu po ndryshon dhe pse ne nuk e ndijme.

  Akoma jane teori dhe ēdokush nga ne mbron/bashkohet me ate qe ai koncepton me te vertet...

  Un bashkohem me majmunin! uuuaaauuuu
  Dihet qe per te ndodhur ndryshime radikale duhet nje periudhe e gjate kohore, po dhe majmnet kane kohe qe ekzistojne se bashku me njeriun, keshtu qe pse akoma nuk ka ndodhur nje ndryshim i tille gjate kesaj kohe?

  Gjithsesi, cdokush ka mendimin e tij, dhe ky eshte imi. Nuk u besoj te tilla gjerave pa patur prova me konkrete.

 12. #12
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14
  Ka vende akoma te pa vena ne dukje ne shoqerine tone qe ngjahesimi midis majmunit dhe njeriut eshte shume i madh, ekzistojne tribu ne ameriken jugore (ne pyjet tropikale te Brazilit) qe afrohen me shume me jeten e majmunit se me ate te njeriut, keta "njerez" jetojne akoma neper peme,apo kolibe dhe zgavra, ushqehen me banane dhe me rrenje pemesh te ndryshme, hane milingona apo insekte te tjera, ju qerojne morrat njeri tjetrit dhe pastaj i hane, bejne seks ne menyre kolektive, nuk ekziston rendi prind femije moter vella,nuk kane ngrene akoma mollen e Eves dhe te Adamit (pasi jetojne akoma te cveshur, dhe pa mbuluar pjeset intime te trupit).
  Per njeriun e sotem, per ne qe jetojme ne shekullun e 21 pas lindjes se Krishtit keto fakte na bejne te mendojme se teoria e Darwenit eshte shume here me e besueshme dhe konkrete se sa cdo lloj teorie tjeter, mungon vetem unaza nderlidhese nga qendrimi ne 4 kembe ne ate me dy kembe, qe nqs dhe ky fosil eshte gjetur atehere gjithcka eshte vertetuar.

 13. #13
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Nuk ėshtė problemi tek fosilja lidhėse kuklla. Problemi qėndron nė faktin e vėrtetimit tė tė dyja palėve. Njėra palė e ka mė tė thjeshtė dhe shkencėtarėt janė duke anuar nga ajo anė qofshin kėta besimtarė qė i pėrkasin njė feje apo ateistė. Tė gjithė kėta shkencėtarė duke studiuar nė thellėsi Universin por edhe gjėra tė tjera kanė arritur nė pėrfundimin se flasim pėr njė dizanjim inteligjent qė nuk lė vend pėr hipoteza si ajo e Darvinit.

  Po tė lexoje revistat shkencore, do tė kuptoje se nuk mund tė jenė rastėsi tė gjitha kėto qė shikojmė dhe dėgjojmė apo gjithēka qė na rrethon. Kur flasim pėr dizanjim inteligjent flasim qė gjithēka ėshtė nė vendin e duhur dhe mbahet aty ku ėshtė nga forca ende tė panjohura. Ka shumė pėr tė thėnė nė kėtė ēėshtje, por njė gjė di tė them me siguri: Teoria e Darvinit ėshtė hedhur poshtė nga shkencėtarėt e mirėfilltė, me fakte.

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Koncepti i Teorise se evolucionit gjithmon ka marr kritika qofte per motive fetare (Hebrejt, prej kishavat ortodokse dhe nga disa amerikane protestantėt, por jo nga kisha katolike) apo dhe per mungesa provash. Por keto jane akoma me pak nga bota shkencore sepse nuk kane marre parasysh se teoria e Darvin origjinale ka evoluar me kalimin e kohės.


 15. #15
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14
  Penel me vjen keq qe futesh ne gjera private, pasi ti nuk ke idene se sa dhe cfare lexoj une, te shkruash mbi nje artikull shkencor dhe te komentosh ato qe lexon do te thote te jesh realist dhe i shkeputur nga cdo ndienje personale dhe nga nje zgjidhje de fakto.

 16. #16
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla Lexo postimin
  Penel me vjen keq qe futesh ne gjera private, pasi ti nuk ke idene se sa dhe cfare lexoj une, te shkruash mbi nje artikull shkencor dhe te komentosh ato qe lexon do te thote te jesh realist dhe i shkeputur nga cdo ndienje personale dhe nga nje zgjidhje de fakto.
  kuklla, nuk ėshtė nevoja tė nxehesh. Unė fola nė lidhje me ēfarė shkruan mė lart. Nėse e lexon me kujdes shkrimin tim, them se qė tė dyja palėt kanė akoma pėr tė bėrė. Unė nga revistat shkencore kėtė kam vėnė re, pranohet nė pėrqindje mjaft tė lartė dhe mbėshtetet po nė kėtė pėrqindje fakti se gjithēka i takon njė force tė jashtme dhe shumė tė madhe tė cilėn nuk mund ta perceptojmė si njerėz. Diēka tepėr inteligjente na ka sjellė nė ekzistecė dhe mban gjithēka.

  Ne tė krishterėt themi qė ėshtė Zoti, tė tjerė thonė qė nuk ėshtė Zoti qė ne besojmė por ėshtė diēka tjetėr. Nuk ka rėndėsi, gjithsecili le tė besojė atė qė mendon se i pėrshtatet me bazė faktet apo studimet qė ka bėrė nė lidhje me kėtė ēėshtje.

 17. #17
  i/e rregjistruar 10% Maska e genci11
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Postime
  18
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Po ore edhe balena e ka prejardhjen prej ariut
  Leni ore keto dokrra se ka kaluar koha e tyre
  Skencetaret jan te zen ngusht sepse edhe sot e kesaj dite nuk kan arritur te paraqesin diqka te qart kunder fes, e ky eshte qellimi kryesor i tyre.
  Jan zbuluar fosilje te njeriut qe ka egzistuar qe para 3 milion vitesh, dhe nuk ka pasur ndonje ndryshim nga ai i sotit.

 18. #18
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Pra njeriu sipas juve e paska nje status shume te pa qart d.m.th. ka qene majmun, po a
  thua se qfar do te behet tash ndonje "krokodill" a diqka e tille

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Foto: Zbulohet njė popull i ri
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 09-02-2011, 08:47 PM
 2. Zbulohet Mercedes SLK
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-12-2010, 03:08 PM
 3. HIV, zbulohet struktura e enzimes
  Nga Erlindi nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2010, 09:15 PM
 4. Zbulohet Makina e re Ferrari F1
  Nga Kliton nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2010, 03:40 PM
 5. Zbulohet ne web Playstation PSP-go nga Sony
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 06:29 PM