Kujdes pėr Seksin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Kujdes pėr Seksin

  Receta Gatimi  Dieta ushqimore e shėndetshme dhe ushtrimi fizik i rregullt, janė dy kushte tė rėndėsishme pėr funksionimin e mirė tė trupit. Duhet tė evitohen nga dieta ushqimet me shumė yndyra dhe kolesterol.
  Ushqimi qė i bėn mirė zemrės, trurit, veshkave dhe nė pėrgjithėsi gjithė organizmit, ndihmon edhe pėr njė jetė seksuale mė tė mirė. Mos harroni: Ēdo ushqim qė ndihmon tė mbyllen tubat e jetės (arteriet), mbyll edhe tubat e dashurisė. Kur qarkullimi i gjakut dėmtohet nga depozitimi i yndyrave nė enėt e gjakut, organet gjenitale nuk marrin sasi tė e mjaftueshme gjaku. Gjaku, siē dihet, u duhet burrave pėr tė arritur ereksionin dhe u duhet burrave dhe grave pėr tė siguruar ndjeshmėrinė seksuale. Si pasojė e mungesės sė gjakut, loja seksuale do tė jetė e keqe. Kjo vlen, po njėsoj, pėr burrat dhe pėr gratė.

  Shijojeni kafenė

  Pėr kafenė ėshtė folur dhe vazhdon tė flitet shumė. Kohė mė parė, janė bėrė njė numėr i madh studimesh qė kėrkonin tė gjenin lidhjen midis kafeinės, seksit dhe riprodhimit. Kėto studime treguan se kafeina shkakton defekte tė lindjes dhe rrit rrezikun e kancerit tė gjirit.
  Mė vonė janė bėrė shumė studime tė tjera, pjesa mė e madhe e tė cilave kanė treguar se filxhani me kafenė qė avullon, ndihmon prodhimin dhe lėvizshmėrinė e spermatozoideve tek burrat. Por, mos harroni, kafeja i ka kėto veprime tė mira, vetėm tek ata burra qė pinė njė ose dy filxhanė kafe nė ditė.
  Ėshtė provuar se kafeina rrit shpejtėsinė e lėvizjes sė spermatozoideve, por mos mendoni se duke pirė kafe pa fund, ēiftet qė nuk kanė fėmijė do tė ndihmojnė fertilizimin. Nė shumė studime, u provua se sasitė e mėdha tė kafeinės, kur veprojnė direkt mbi spermatozoidet qė lėvizin nė njė pjatė (petri) nė laborator, e ndihmojnė vėrtet lėvizshmėrinė e spermatozoideve. Por, vlera praktike e kėtij studimi, ėshtė se ai na tregon si tė mund tė pėrmirėsojmė shanset e ngjizjes (fertilizimit) in vitro, por jo pėr ngjizjen me rrugė natyrale.

  Kujdes me alkoolin

  Alkooli ka ndikim nė aktivitetin seksual. Ai shkakton ngjitje dhe zbritje tė kėtij aktiviteti. Mbani mend: alkooli mė shumė shkakton rėnie tė aktivitetit seksual. Pasi keni pirė njė gotė me verė, ju mund tė jeni tė aftė tė bėni seks mė tė mirė. Por pasi tė keni pirė dy ose tre gota verė, kurba e shkathtėsisė suaj seksuale fillon tė bjerė menjėherė.
  Mos harroni kėtė rregull tė pėrgjithshėm: sasia e alkoolit qė prish aftėsinė pėr tė drejtuar makinėn (pėr njė burrė me pėrmasa mesatare, dy gota brenda njė ore), prish edhe aftėsinė seksuale tė burrit.
  Ju tė gjithė, pa dyshim, e keni provuar se njė gotė shampanjė, nė njė ambient me qirinj aromatikė, nėn tingujt e lehtė tė njė pianoje nė sfond, i kanė mbushur sytė e saj plot me pasion dhe u kanė drejtuar tek shtrati nė dhomėn e gjumit. Bulėzat e vogla tė shampanjės kanė veprim magjik. Por mbani mend, kur bėni seks, nuk duhet tė jeni kurrė nėn anestezi.

  Pakėsoni ushqimin

  Ushqimi i tepėrt e prish jetėn seksuale. Ai prish mė shumė punė nga alkooli. Tė gjithė e kemi provuar se pas njė ushqimi tė tepėrt jemi ndjerė tė pėrgjumur. Triptofani ėshtė njė aminoacid qė sjell pėrgjumjen dhe ai gjendet me shumicė nė mishin e ngrohtė, veēanėrisht tek mishi i ngrohtė i gjelit. Pasi keni ngrėnė njė ushqim tė bollshėm me mish tė ngrohtė dhe keni pirė njė gotė verė, ju nuk do tė jeni tė zotėt tė kaloni njė natė qė e keni planifikuar pėr pasion, por do tė keni dėshirė tė flini.
  Kini parasysh kėto kėshilla tė thjeshta: pėr tė nxitur proceset metabolike tė trupit dhe pėr tė evituar shėndoshjen, kėshillohet tė hani disa herė nė ditė (5-6 herė), me sasi tė vogla dhe kurrė mos evitoni ngrėnien e mėngjesit. Hani darkėn, mė sė paku, katėr orė para se tė shkoni pėr fjetur.
  Ka edhe disa telashe tė tjera tė mėdha ngrėnia e tepėrt. Ka njė vepėr klasike seksi nė Afrikėn e Veriut. Ajo quhet: "The Perfumed Garden". Nė kėtė libėr shkruhet se marrėdhėnia seksuale pas njė ushqimi tė rėndė, bėn qė tė ēahet zorra. Besoj se askush nuk dėshiron t'i ndodhė kjo. Edhe sikur t'u duket se nuk ka bazė shkencore pėr kėtė paralajmėrim afrikan, ėshtė mirė ta zbatoni kėtė porosi.

  Kujdes me hundėn

  Pse njerėzit ndalojnė kėmbėt kur kalojnė para njė punishteje ėmbėlsirash dhe diēka blejnė atje, kur shkojnė nė njė mbrėmje dashurie? Hunda e jonė punon nė mėnyrė tė ēuditshme dhe misterioze, kur ėshtė fjala pėr seksin. Nuk janė asgjė aromat e parfumeve mė tė shtrenjta, pėrpara nuhatjes sė thjeshtė e tė vjetėr tė drurit tė kanellės, qė pėrdornin njerėzit e lashtė.
  Neurologėt e Ēikagos, para disa kohėsh, u morėn me kėrkimet lidhur me shijen dhe nuhatjen. Tek studentėt e mjekėsisė, ata pėrcaktuan sasinė e gjakut qė shkon nė penis tė djemve dhe konkluduan se flagranca e kanellės ėshtė eksituese pėr burrat. Por, mbani mend, mos hani biskota me kanellė pa masė, veēanėrisht kur janė akoma tė nxehta. Po vepruat kėshtu, ju do tė zhytni kokėn nė jastėk. Gjaku i trupit do tė shpejtojė tė shkojė nė stomak, pėr tė tretur gjithė ato biskota qė hėngrėt. Era e kanellės ėshtė e shijshme dhe sensuale, kur ju do tė hani vetėm njė ose njė gjysmė biskotė, ndryshe, gjaku do tė shkojė nė stomak dhe jo nė penis.

  Ndaloni duhanin


  Tymosja e duhanit, siē e dini, shpejton formimin dhe bllokimin e arterieve tė zemrės dhe bėn tė njėjtėn gjė edhe nė vazat qė shpien gjak nė penis. Tymosja e duhanit, tani konsiderohet njė faktor i rėndėsishėm pėr disfunksionin erektil. Shenjat e para tė dėmtimit duken qė nė moshėn 40 vjeē. Nikotina e duhanit, pėrveē qė ēon nė formimin e pllakave nė murin e arterieve, ajo ėshtė dhe njė lėndė qė ngushton vazat e gjakut. Kjo do tė thotė qė ēdo thithje e cigares, e bėn mė tė vėshtirė mbushjen e penisit me gjak, kur ky stimulohet. Kjo i pengon burrat tė ngrihen dhe qėndrojnė kokulur e tė turpėruar.

  Kujdes pėr gjumin

  Ju nuk dėshironi tė mbyteni pėrpara se tė bėheni gati pėr lundrim. Dihet qė lodhja ėshtė njė pengesė e madhe pėr seksin e mirė. Kush ėshtė i lodhur e i pėrgjumur, nuk do seks. Ai kėrkon ēlodhje dhe gjumė. Shkoni nė takim kur tė jeni tė sigurt se keni fjetur aq sa duhet. Pushimi i mirė, dieta e mirė dhe ushtrimi trupor fizik, ndihmojnė trupin dhe veglat tuaja fine seksuale, qė tė funksionojnė mirė nė kulmin e punės sė tyre.
  Evitoni rutinėn seksuale, qė tė bėni seks pėrpara se tė flini natėn. Pėr shumicėn e njerėzve kjo ėshtė koha mė e keqe. Nė fund tė njė ditė pune tė lodhshme, juve u kanė mbetur pak, shpesh, aspak energji pėr tė bėrė dashuri. Po qe se pėr seksin mendoni vėrtet si pėr tė gjitha prioritetet e jetės suaj, atėherė pse e lini tė fundit nė radhėn e punėve ditore dashurinė? Pėrpiquni ta ndryshoni radhėn e punėve ditore. Fillojeni ditėn me dashurinė, nė vend qė ta mbyllni me tė. Ditėn e shtunė nė mėngjes, ėshtė koha mė e pėrshtatshme. Qėndroni mė gjatė nė shtrat dhe tė dilni prej andej kur t'i keni bėrė tė gjitha. Kush ka fėmijė bėn mirė t'i rregullojė ata qė tė premten.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Vetem kafen qe nuk pi, per te terat OK

  Flm gjera qe duhet te dihen!

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  o lere ēa thone ata une skame pate probleme deri tani

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e xhondoe
  Anėtarėsimi
  Oct 2007
  Postime
  10
  Reputacioni
  0
  shiko shiko

 5. #5
  keshilla te mira

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e ada feline
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  12
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  mbi te gjitha mendoj se nuk duhet vrare shume mendjea po duhet bere si meson vete trupi

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Femra nuk e refuzon seksin
  Nga lovee nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 12-04-2012, 01:25 PM
 2. 6 keshilla qe i bejne femrat te pelqejne seksin
  Nga RAGAZZA nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-12-2011, 01:10 AM
 3. Femijet kerkojne informacione online per seksin
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 22-08-2009, 02:27 PM
 4. Hollanda aprovon Seksin ne park publik
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 07:13 PM