Zbulohet sistemi mė i madh i laserit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Zbulohet sistemi mė i madh i laserit

  Receta Gatimi  Njė laborator i armėve nė Kaliforni e ka zbuluar sistemin mė tė madh tė laserit nė botė.

  Sistemi mund tė fokusojė 192 tufa rrezesh nė njė pikė tė vogėl, duke gjeneruar temperaturė dhe shtypje, pėr tė cilėn shkencėtarėt thonė se ekziston vetėm nė bėrthamėn e yjeve.

  Qėllimi kryesor i sistemit ėshtė qė tė shėrbejė si mjet pėr matjen e sigurisė sė arsenalit bėrthamor nė Shtetet e Bashkuara, por shkencėtarėt gjithashtu thonė se zbulimi mund tė jetė kthesė nė energjinė e fuzionit.

  Shkencėtarėt janė tė mendimit se sistemi mund tė ēojė nė zbulime nė lėmin e astrofizikės dhe shkencės planetare, duke krijuar kushte qė kanė ekzistuar te supernovat, te vrimat e zeza dhe nė bėrthamat e planetėve gjigantė.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po qenka shume interesante fy informacion

 3. #3
  neper bote......... 10% Maska e ledjo
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  82
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  vertet nje hape i rendesishem rethe zhvillimit teknollogjik

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Krijimi i nje sistemi operativ!!!
  Nga alfa1993 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-07-2012, 04:34 PM
 2. Mozilla OS- Sistemi Operativ per telefonat smartphone
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-07-2012, 10:14 AM
 3. Sistemi i ri i komenteve nė Facebook
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2011, 06:44 PM
 4. Ē’ėshtė sistemi operativ?
  Nga MAJDI nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-05-2010, 06:06 PM
 5. [INFO] Sistemi Reputacionit
  Nga Lirenti nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2007, 01:46 AM