Vitet e fundit, kanceri nė qafėn e mitrės ka arritur shifra alarmante. Nėse u referohemi shifrave, sipas Organizatės Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH), llogaritet se ēdo vit afėrsisht 500.000 gra diagnostikohen me kancer tė qafės sė mitrės dhe se mbi 50 pėr qind e tyre vdesin nga kjo sėmundje


Nė botė, ēdo dy minuta njė femėr vdes nga kanceri i qafės sė mitrės. Ndėrsa nė Evropė, kjo ndodh nė ēdo 18 minuta. Kanceri i qafės sė mitrės, qė shkaktohet nga infeksioni HPV, renditet i dyti pėr shpeshtėsinė e kancerit te gratė, duke shkaktuar mbi ēerek milion vdekje nė vit nė botė. HPV ėshtė sėmundja seksualisht e transmetueshme mė e pėrhapur, duke kapur njė numėr prej 6.2 milionė rastesh tė rinj nė SHBA. Mbi 70 tipa janė tė lidhura me lythėt gjenitalė dhe kancerin cervikal. Kryerja e papa-testeve ka reduktuar incidencėn dhe mortalitetin e kancerit cervikal nė gratė qė kanė kryer ekzaminime rutinė nė mėnyrė tė rregullt, por dhe kjo ėshtė e pamjaftueshme pėr shkak tė ndjeshmėrisė tė ulėt 50-74 % nė varėsi tė metodologjisė, si dhe faktorėve social si: moshat e reja, niveli ekonomik i ulėt, tė pasiguruar dhe akoma mė problematike ėshtė nė vendet e pazhvilluara, pėr shkak tė mungesės sė burimeve teknologjike, laboratorike apo programesh tė veēanta. Kohėt e fundit ka dalė nė qarkullim vaksina qė parandalon shfaqjen e kėtij kanceri...
Nė fakt ekzistojnė dy vaksina: “Gradasil” dhe “Cervarix”. Vaksinat kanė potencialin tė ulin rastet e sėmundjes dhe vdekshmėrinė nga kanceri cervical. Pėrdorimi i vaksinės katėrvalente “Gardasil” ka treguar efikasitet nė mbrojtjen kundrejt 4 tipave tė virusit HPV (6,11,16,1 nė rreth 70 % tė kancerit cervikal, dhe 90% tė lythave gjenitale. Vaksina ka potencialin tė reduktojė dukshėm mortalitetin dhe morbiditetin shoqėrues tė kancerit cervikal. Megjithatė, ka mjaft faktorė qė ndikojnė nė efikasitetin e vaksinės.

A ka efekte anėsore?
Si efekte anėsore mė tė shpeshta janė parė sinkopa, dhimbje nė vendin e infektimit, dhimbje koke, nauze e ethe. Prandaj, kėshillohet njė periudhė 15 minuta observimi pas kryerjes sė vaksinės. Vaksina merret me 3 injeksione intramuskulare nė muajin 0, 2 dhe 6.