Kuriozitete te ndryshme...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Kuriozitete te ndryshme...

  Femija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeēar mbaroi shkollimin e larte.Dhe si 10 vjeēar mbrojti tezen e doktoratures.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Wow.....

  Nje grua ka zgjedhur nje menyre te pazakonte per te festuar 100 vjetorin e saj. E moshuara angleze qe festoi ditelindjen ndersa ndodhej ne Qipro, u hodh me parashute nga nje mal i larte rreth 760 metra. Ajo shpreson se me iniciativen e saj do te thyeje rekordin si personi me i moshuar qe eshte hedhur me parashute.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Kuriozitete

  Duket e pabesueshme, por ėshtė e vėrtetė se nė njė provincė tė Kinės, nė anėn veriperėndimore tė saj- nė Junana- sapo del dikush dhe thėrret Bjer, bjer shi! retė nuk presin dhe bie shi. Dhe as kjo nuk ėshė aq e cuditshme sa ėshė e cuditshme dukuria tjetėr- nėse duhet shi I rreptė njeriu duhet tė bėrtasė mė shumė, nėse duhet tė zgjasė shiu, duhet tė zgjasė edhe thirrja e njeriut. Ky fenomen I cuditshėm ngjan vetėm nė malet e larta tė Gaoligunshanit, ku ėshė njė grup liqenesh, qė I quajnė Liqene magjike, qė janė aq tė ndieshme sa vetėm po tė flitet apo tė kėndohet buzė tyre qielli resh shi. Shkencėtarėt qė I ka tėrhequr ky fenomen mendojnė se ajri aty ėshtė aq I ngirė me lagėshtirė sa edhe vibrimet mė tė lehta bėjnė qė avulli I ujit tė lėshojė pika shi.
  Ka shumė njerėz qė mendojnė se krokodili nė tokė ėshtė I ngadalshėm dhe se vėshtirė lėviz. Kjo ėshtė njė bindje e gabuar, sepse praktika ka treguar qė krokodili mund tė arrijė nė tokė njė shpejtėsi deri nė pesėdhjetė kilometra nė orė. Nė kontinentin e Australisė krokodili ėshtė njė rrezik I madh pėr popullsinė e atij vendi. Ai ėshtė aq i shpejtė dhe i shkathėt sa mund tė zėrė edhe ndonjė qen qė ndahet nga i zoti. Nėpėr ujėrat e Australisė krokodilėt matin shpeshherė forcat e tyre edhe me peshkaqentė dhe ? pėsojnė kusarėt e detit. Pėr kėtė arsye peshkaqentė nuk hynė nė ato vende ku mund tė ketė krokodilė. Flitet qė njė kalimtar e pyet njė djalosh se a mos kishte peshkaqenė nė njė vend ku donte tė freskohej. Djaloshi pėrgjigjet, Jo kėtu nuk ka kurrė peshkaqen. Por kur ai turist i afrohet ujit, djaloshi shton - Kėtu nuk ka peshkaqen, sepse ata u frikėsohen shumė krokodilėve.
  Sipas studimeve tė deritashme ka dalė se gjarpwri tokėsor mė helmues ėshtė njė lloj qė quhet Notechis sentatus, I cili ka helm mė shumė se gjarpėrinjtė e tjerė. Helmi I tij ėshtė aq I fortė sa vetėm 0,6 miligram mjaftojnė pėr tė mbytur njeriun. Kur njė gjarpri tė kėtillė mund t*nxirren 26.2 miligram helm, del se ai mund tė mbysė 43 njerėz. Ky lloj gjarpri jeton nė Australinė veriore.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Disa kuriozitete te ndryshme.............

  1- Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve.

  2- Fėmijėt me sy tė zi reagojnė 15 herė mė shpejtė se ata me sy ngjyrė qelė.Ata janė mė tė mirė nė sportet ku kėrkohet reakcion i shpejtė p.sh. futboll. Ndėrsa fėmijėt sykaltėr janė mė tė mirė nė sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtė, p.sh. Golf.

  3- Eshtrat e njeriut janė katėr herė mė tė qėndrueshme se celiku.

  4- Sa herė ka rrahur zemra jonė kur jemi nė moshėn 79 veēare? Shkencėtarėt e kanė zgjidhur kėtė pyetje. Reth 2,5 miliardė herė.

  5- Mushkėria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte njė fushė tenisi, d.m.th. 100 m².

  6- Enėt e gjakut tė njeriut (tė kapura njėra pas tjetrės) janė 2,5 herė mė tė gjata se ekuatori.

  7- Ēdo foshnje pas lindjes ka saktė 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 mė pak. Ekspertėt kanė zbuluar se shumė eshtra gjatė fazės sė zhvillimit tė njeriut shkrihen ndėrveti dhe kėshtu forcojnė skeletin e njeriut.

  8- Foshnjet e lindura nė muajin Maj peshojnė mė rėndė se tjerėt. Arsyeja ende nuk dihet.

  9- Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.

  10- Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė. Edhe nė moshė tė vjetėr asnjė asht i njeriut nuk ėshtė mė i vjetėr se 20 vjet-sepse eshtrat pėrtrihen rregullisht.

  11- 69 Fėmijė tė njė nėne
  Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 binjake, 7 trenjake, dhe 4 katėrnjake. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

  12- Operacioni mė i gjatė
  Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Disa kuriozitete te ndryshme.............

  Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.  Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.  Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.  Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.  Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Kuriozitete mbi kafshet

  1. Briri i rinocerontit perbehet nga keratina, lenda perberese e flokeve.
  2. E perbashketa e njeriut me gjirafen eshte qafa e tij, sepse permban te njejtin numer kockash, 7 te tilla.
  3. Ariu Kodiak peshon sa 12 te rinj atlete.
  4. Kanguri lind lind me madhesine e nje kokrre karameleje. por ka aftesine te rritett 15 here me shume se cdo gjitar tjeter.
  5. Bretkosat paradoksale quhen te tilla sepse larva eshte 5 here me e madhe se prindi.
  6. Bretkosat nuk vjellin.
  7. Harabeli i rreh krahet 100 here ne sekonde.
  8. Kenga e nje balene ne toke do te bente zhurmen qe ben nisja e nje anijeje kozmike.
  9. Ulerima e ujkut nuk ben jehone.
  10. Bletes per te prodhuar 1 kavanoz me mjalte i duhet te fluturoje rreth 80 mije km dhe te ndalet ne 2 miliopn lule.
  11. Breshka australiane merr fryme nga zorra e trashe.
  12. Delfinet flejne vetem me gjysmen e trurit.
  13. Merimangat e vogla gafore pasi lindin hane nenen e tyre ne menyre graduale.
  14. Oktapodet jetojne me gjate pa organet e tyre riprodhuese.

 7. #7
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  ca nk po ndodh......ne skena mbaru as gjimnazin.....ky paska maru shkollen e larte....

 8. #8
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  shume te vlefshme kto

  faleminderit aldo24 per keto.....vazhdo te shkruash....

 9. #9
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  ej

  ej o njerez po kure te rritet ky .................................................. ................................

 10. #10
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  24
  Shume interesante...

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Shume kuriozitete interesante dhe te ēuditshme!

 12. #12
  i/e rregjistruar 20% Maska e Lucatonii
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  München
  Postime
  191
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga aldo24 Lexo postimin
  Duket e pabesueshme, por ėshtė e vėrtetė se nė njė provincė tė Kinės, nė anėn veriperėndimore tė saj- nė Junana- sapo del dikush dhe thėrret Bjer, bjer shi! retė nuk presin dhe bie shi. Dhe as kjo nuk ėshė aq e cuditshme sa ėshė e cuditshme dukuria tjetėr- nėse duhet shi I rreptė njeriu duhet tė bėrtasė mė shumė, nėse duhet tė zgjasė shiu, duhet tė zgjasė edhe thirrja e njeriut. Ky fenomen I cuditshėm ngjan vetėm nė malet e larta tė Gaoligunshanit, ku ėshė njė grup liqenesh, qė I quajnė Liqene magjike, qė janė aq tė ndieshme sa vetėm po tė flitet apo tė kėndohet buzė tyre qielli resh shi. Shkencėtarėt qė I ka tėrhequr ky fenomen mendojnė se ajri aty ėshtė aq I ngirė me lagėshtirė sa edhe vibrimet mė tė lehta bėjnė qė avulli I ujit tė lėshojė pika shi.
  Ka shumė njerėz qė mendojnė se krokodili nė tokė ėshtė I ngadalshėm dhe se vėshtirė lėviz. Kjo ėshtė njė bindje e gabuar, sepse praktika ka treguar qė krokodili mund tė arrijė nė tokė njė shpejtėsi deri nė pesėdhjetė kilometra nė orė. Nė kontinentin e Australisė krokodili ėshtė njė rrezik I madh pėr popullsinė e atij vendi. Ai ėshtė aq i shpejtė dhe i shkathėt sa mund tė zėrė edhe ndonjė qen qė ndahet nga i zoti. Nėpėr ujėrat e Australisė krokodilėt matin shpeshherė forcat e tyre edhe me peshkaqentė dhe ? pėsojnė kusarėt e detit. Pėr kėtė arsye peshkaqentė nuk hynė nė ato vende ku mund tė ketė krokodilė. Flitet qė njė kalimtar e pyet njė djalosh se a mos kishte peshkaqenė nė njė vend ku donte tė freskohej. Djaloshi pėrgjigjet, Jo kėtu nuk ka kurrė peshkaqen. Por kur ai turist i afrohet ujit, djaloshi shton - Kėtu nuk ka peshkaqen, sepse ata u frikėsohen shumė krokodilėve.
  Sipas studimeve tė deritashme ka dalė se gjarpwri tokėsor mė helmues ėshtė njė lloj qė quhet Notechis sentatus, I cili ka helm mė shumė se gjarpėrinjtė e tjerė. Helmi I tij ėshtė aq I fortė sa vetėm 0,6 miligram mjaftojnė pėr tė mbytur njeriun. Kur njė gjarpri tė kėtillė mund t*nxirren 26.2 miligram helm, del se ai mund tė mbysė 43 njerėz. Ky lloj gjarpri jeton nė Australinė veriore.
  Weee Shumm shum interesante more qekjooo

 13. #13
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  24

  Ja dhe disa

  Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

  Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

  Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

  Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

  DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

  Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

  Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

  Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

  Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

  1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

 14. #14
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  I Habitur Disa kuriozitete te ndryshme

  Basti per jeten, nje pacient i fiton doktorit 5 mije paund se jetoi

  Muaj mė parė mjeku i thotė 58-vjecarit, Jon Mattheės nga Milton Keynes, “Mos bėj plane pėr Krishtlindje”, pėr shkak se nuk do tė mund tė jetonte nga sėmundja e rėndė. Ai gjithashtu vuri njė bast prej 100 paundesh me doktorin qė do tė mbijetonte. Mattheės thotė “Nė kėtė kohė, vitin e shkuar unė kontaktova me doktorin dhe ata mė dhanė njė probabilitet 50/1 pėr tė mbijetuar”. “Ata thanė qė maksimumi qė do tė jetojė pas diagnostikimit ėshtė pikėrisht 25 muaj, por sot janė 25 muaj dhe njė javė”, shton Mattheės. Graham Sharpe, zėdhėnėsi i mjekut Ėillaim Hill thotė “Asnjėherė s’kam qenė kaq i kėnaqur sa t’i paguaj njė klienti fitues 5 mijė paund”.

  Goditet nga roja e sigurimit se kendon keq ne karaoke

  Njė person ėshtė goditur nga roja e sigurimit sepse nuk ka qenė i intonuar kur ka kėnduar nė njė bar karaoke nė Filipine. Romy Baligula, 29-vjeēar, kishte kėnduar vetėm gjysmėn e kėngės nė njė bar nė San Mateo, nė lindje tė Manilės, kur roja i sigurimit 43-vjeēar, Robilito Ortega, i bėrtiti se nuk ishte i intonuar. Baligula s’i shpėrfilli komentet e tij dhe vazhdoi tė kėndonte, por Ortega e goditi nė kraharor. Njė dhunė e tillė ėshtė e zakontė nė baret ku kėndohet karaoke. Kėngėt e Frenk Sinatrės janė hequr nga shumė klube tė tilla, pasi ishin shkaku i pėrleshjeve tė shumta.

  Parashikuesja e fatit denohet se nuk dalin parashikimet

  Njė grua nga Maryland ėshtė shpallur fajtore dhe ėshtė dėnuar me 18 muaj burg, pasi u ka marrė klientėve tė saj me qindra mijėra dollarė. Ajo nuk ka grabitur askėnd, por paratė ua merrte nė kėmbim tė shėrbimeve tė saj telepatike. 63-vjeēarja i bindte tė tjerėt tė paguanin para qė ajo t’i hiqte mallkimet dhe t’i parashikonte tė ardhmen. Tė pakėnaqur, klientėt e kanė paditur. 18 muajt e ardhshėm ajo do t’i kalojė duke ushtruar profesionin e saj, por nė ambientet e burgut shtetėror. Pėrveē kėsaj duhet tė paguajė edhe njė gjobė prej 256 mijė dollarėsh. Vetėm pėr shkakun se parashikimet e saj nuk rezultuan tė vėrteta, ajo u dėnua pėr marrje tė padrejtė tė parave.

  Gjykata denon 24-vjecarin te mos kete te dashur per 3 vjet

  Njė gjykatės nė Peterborough, Ontario, ka vendosur qė njė kanadez 24-vjeēar tė mos ketė tė dashur pėr tre vjet. Sipas avokatit mbrojtės, ky ėshtė dėnim i padėgjuar ndonjėherė mė parė. Vendimi i rėndė erdhi pasi Steven Cranley u shpall fajtor nė seancėn e fundit gjyqėsore pėr disa akuza qė kishin ardhur si rrjedhojė e njė zėnke me ish-tė dashurėn e tij. Cranley e sulmoi tė dashurėn gjatė njė diskutimi pėr ndarjen e tyre. Ai e ndaloi atė qė tė mos njoftonte policinė, duke i prerė kabllon e telefonit dhe mė pas e shtyu. Kur policia mbėrriti, ai tentoi tė lėndojė veten me njė thikė. Doktorėt thonė se Cranley e pranon me vėshtirėsi ndarjen dhe rrezikon tė lėndohet nėse pėrfshihet nė njė tjetėr marrėdhėnie intime.

  3-vjecarja shtang prinderit, blen ekskavator ne internet

  Nje cift nga Zelanda e Re jane cuditur nga shpejtesia me te cilen vajza e tyre trevjecare, ka arritur te perdore kompjuterin. Vajza ka blere nje ekskavator te vertete ne nje ankand ne internet, qe do te rrenonte ekonomikisht familjen.
  Vogelushja e quajtur Pipi Quinlan ishte duke perdorur internetin, kur prinderit ndodheshin ne gjume. Ata e mesuan te verteten vetem kur moren nje e-mail, ku u kerkohej te paguanin rreth 20 mije dollare neozelandeze per blerjen e ekskavatorit.
  Nena e vajzes tregoi se ishte loguar ne kompjuter, pasi kerkonte lodra qe shiteshin ne ankand dhe u shokua nje dite me pas kur mesoi se e bija kishte porositur ekskavatorin e vertete dhe jo nje loder.
  Prinderit treguan se vajza kishte vetem nje jave qe perdorte kompjuterin dhe jane habitur se si kishte arritur te bente blerjen online
  .
  Grabisin 61 mije paund pasi bankomati kishte probleme

  Njė ēift lakmitar mori 61 mijė paund nga njė bankomat me defekt. Nė njė kohė kur njerėzit nuk i marrin dot asnjė qindarkė bankave, Darren dhe Joanne Jones e gjetėn veten mirė mes parave. Mashtrimi i tyre nisi pasi zbuluan se bankomati “HSBC” nė njė supermarket nė Waitrose, nė Hight Street, Billericay, kishte njė problem. Ai u jepte para edhe klientėve qė e kishin llogarinė nė zero. Nėse tėrhiqeshin para, bankomati do t’i nxirrte paratė pa e regjistruar tėrheqjen. Andrew Jackson, prokuror, thotė se ēifti i martuar qė jeton nė MacGregor Drive, Wickford, pėrfitoi nga problemi pėr mė shumė se tre muaj. Asnjėri prej tyre nuk lejohet tė dalė me kushte

  Cifti hedh ne gjyq pasticerine per torten e dasmes

  Pas njė maratone qė zgjati 10 vjet, njė ēift nė Filipine nuk arritėn tė kompensoheshin nga pastiēeria qė iu pėrgatiti tortėn e dasmės. Edgardo dhe Stephanie Abenina pohuan se torta e dasmės me pesė kate dhe byrynxhyk portokalli, kishte njė ngjyrė portokalli tė zbehtė dhe pėrkulej anash. Ata thonė se turpi qė kanė ndjerė nė vitin 1997 u ka shkaktuar pagjumėsi dhe ankth dhe kėrkonin 545 paund kompensim. Gjykata e ka pėrjashtuar mundėsinė e kompensimit, duke treguar fotot e dasmės ku torta duket mirė dhe ata tė lumtur. Gjithsesi, kanė marrė 53 paund, vetėm koston e tortės, pasi ajo u gjykua se ishte e shijshme por e pahijshme nė ngjyrėn dhe formėn e saj.

  Siberi, qente rritin vajzen 5-vjecare

  Ne Rusi eshte zbuluar nje vajze 5-vjecare, e cila ishte rritur nga qente dhe macet. Vajza, qe nuk mund te flase, u gjet ne nje apartament ne qytetin siberian, Chita.
  Sipas policise, vajza nuk kishte dale kurre jashte apartamentit dhe kishte mesuar sjelljet e kafsheve, me te cilat bashkejetonte. Ajo dinte te lehte si qen dhe kercente drejt deres, kur miqte e saj largoheshin nga dhoma.
  Policia ka marre ne pyetje nenen e vajzes, ndersa i ati nuk eshte gjetur ende. Vogelushja u gjet e palare, e veshur me rroba te ndotura dhe kishte sjelljet tipike te nje kafshe. Ndonese kishte mesuar gjuhen e kafsheve, ajo ishte ne gjendje edhe te kuptonte rusisht.
  Me pare gjate ketij viti presidenti rus Dmitry Medvedev kerkoi qe te ndermerreshin veprime per te ndalur abuzimin me femijet. Ne Rusi 750 mije femije jetojne ne kushte te veshtira sociale.

  Modelja, nudo ne proteste per shpenzimet e politikaneve

  Shpenzimet e fryra te deputeteve te parlamentit europian me taksat e kontribuesve, kane ngacmuar nje modele britanike. Ajo ka zgjedhur nje menyre te vecante dhe ka protestuar e zhveshur kunder ketyre shperdorimeve.
  Nudo dhe me trupin e lyer me ngjyrat e flamurit europian, ajo ka dale ne mbeshtetje te nje fushate, qe kerkon transparence me te madhe per shpenzimet e politikaneve evropiane.
  Modelja ishte lyer me ngjyre bojeqielli nga koka tek kembet, ndersa ne dy gjokse kishte pikturuar dy yje ne ngjyre te arte. Amy Diamond ka zgjedhur seline e parlamentit britanik Westminster dhe oren e Big Benit ne qender te Londres per te pozuar perpara kamerave.
  Kohet e fundit jane shtuar polemikat per shpenzimet e politikaneve, pas skandalit qe perfshiu edhe parlamentaret ne Britani.

 15. #15
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Kuriozitete

  Nusja shpėton njė familje nga zjarri


  Njė familje nė Connecticut ėshtė shpėtuar nga zjarri, nga njė nuse e re, e cila hyri nėpėrmjet tymit, me fustanin e nuėsrisė tė veshur. Zyrtarėt thanė se Georgette Clemons, sapo ishte larguar nga pritja e dasmės sė saj, kur kishte parė tym duke dalė nga njė shtėpi nė Bridgeport.
  Clemons doli nga vetura qė po e ngiste dhe hyri nė shtėpi. Ajo tha se njė grua po bėrtitste nė mbrotjeje tė kafshėve tė saj, dhe nuk dėshironte tė dilte, prandaj ajo u detyra ta tėrheqė jashtė. Kur mbėrritėn zjarrfikėsit dhe nisėn luftėn me flakėt, familja tashmė ishte shpėtuar, dhe Clemons ishte aty pranė me fustanin e nusėrisė tė nxirė. Ajo tha se i ka zhytur pak kėpucėt, porse nuk ishte problem sepse tė gjithė ishin tė sigurtė.
  Ndalet pėr tualet shkakton rrėmujė nė trafik


  Njė vozitės kamioni ka shkaktuar njė rrėmujė tė vėrtetė afėr njė rruge kryesore kur ėshtė ndalur pėr pauzė tualeti.


  Vozitėsi anonim ka tėrhequr kamionin e tij nė njėrėn anė tė rrugės nė shtetin e Uashingtonit kur ėshtė zėnė ngushtė nga nevoja fiziologjike.
  Derisa po dilte nga kamioni ngarkesa qė po bartte u derdh nė tėrė rrugėn.
  Kamioni ishte duke bartur rreth 49 tonė tė mbeturinave tė njė lumi, raporton tabloidi Metro.
  Sipas policisė, punėdhėnėsit e vozitėsit do tė ngarkohen me tė gjitha shpenzimet e operacionit tė pastrimit.
  Shkencėtarėt do t’i ndalojnė gazrat dhe gromėsimėn?


  Shkencėtarėt kanė pohuar se kanė zbuluar njė vaksinė pėr zvogėlimin e emetimit tė metanit gjatė lirimit tė gazrave dhe gromėsimave tė deleve dhe lopėve.

  Phil Goff, ministėr i Tregtisė sė Zelandės sė Re, ka thėnė gjatė nė njė samiti ekonomik nė Paris se zgjidhja ėshtė afėr.
  "Organizata jonė pėr hulumtime bujqėsore javėn e kaluar ka arritur tė zbulojė gjenin, i cili shkakton metanin te kafshėt ripėrtypėse dhe ne besojmė se mund t’i vaksinojmė ato kundėr emetimit tė gazrave", ka thėnė Goff.
  Delet, lopėt, dhitė dhe kaprojtė prodhojnė sasi tė mėdha tė gazit nėpėrmes gromėsimave dhe lirimit tė gazrave, derisa stomakėt e tyre tė shumėfishtė bluajnė barin.
  Kafshėt janė pėrgjegjėse pėr rreth njė tė katėrtėn e prodhimit tė metanit nė Britani, por nė shtetet tė cilat e kanė tė zhvilluar sektorin e blegtorisė, pėrqindja ėshtė shumė mė e lartė.
  45 milionė dele dhe 10 milionė lopė nė Zelandė tė Re gromėsijnė dhe pjerdhin rreth 90% tė emetimit tė metanit nė kėtė shtet, sipas tė dhėnave qeveritare.
  I burgosuri i trashė padit burgun

  Pasi qė vetėm gjatė tetė muajve i ka humbur 47 kilogramė, amerikani i cili ėshtė duke vuajtur dėnimin pėr vrasje ka ngritur padi ndaj autoritete pėr shkak tė urisė dhe ushqimeve tė ftohta, tė cilat nuk ndikojnė mirė nė oreksin e tij.

  Kur ishte futur nė burg para tetė muajsh, Laswell kishte 187 kilogramė, e tani ka “vetėm” 140. Siē pohon ai, shujtat e burgut kanė tepėr pak vlera ushqimore, e “simptomat” e para qė diēka nuk ėshtė nė rregull i ka hetuar kur gati ėshtė alivanosur gjatė ushtrimeve.
  "Vetėm gjysmė orė pas ushqimit barku fillonte tė mė dhemb dhe ‘tė mė prejė’ sepse kam qenė i uritur", ka shkruar ai nė mes tjerash, nė padi. Ai gjithashtu ka theksuar se arsyeja e vetme pse tė burgosurit humbin peshė ėshtė sepse nė burg gjoja “vdesin nga uria".
  Nė fund tė padisė Laswell ka kėrkuar qė nė tė ardhmen t’i shėrbejnė ushqime tė nxehta.

 16. #16
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  kuriozitete te ndryshme

  Qeni akrobatik vjedh spektaklin

  Njė qen kinez ka bėrė njė shfaqje frymėzėnėse duke ecur mbi tela para mijėra spektatorėve.
  Qeni dyvjeēar tibetian i llojit mastif, i quajtur, Hu Hu, ka performuar nė njė eveniment special pėr tė treguar truqet e qenve nė qytetin Chongqing.
  Tė pranishmit e kanė shikuar qenin duke u ngjitur nė maje tė njė platforme katėr-metrash dhe pastaj ka ecur i balancuar nė dy tela ēeliku.
  Spektatorėt kishin mbetur pa frymė dhe vazhdimisht kishin bėrtitur “mė ngadalė... mė ngadalė”.
  Qeni kishte bėrė njė pushim para se tė pėrfundonte “rrugėtimin” e tij dhjetė-metrash nėpėr tela.
  Pronari i Hu Hu, e kishte marrė kėtė qen dhuratė nga njė mik i tij, ndėrsa e kishte trajnuar pėr mė shumė se njė vit pėr tė ecur nėpėr tela.

  Bajga e dinozaurit shitet rreth njė mijė dollarė

  Njė grumbull bajge tė dinozaurit tė vjetėr 130 milionė vjet ėshtė shitur tė mėrkurėn nė njė ankand nė New York pėr rreth 1.000 dollarė amerikanė.Bajga parahistorike arriti tė shitet mirė pėr 960 dollarė, ka thėnė zėdhėnėsi i shtėpisė sė ankandeve Bonhams New York.
  Vlerėsimi pėr tė para ankandit ishte 450 dollarė.
  Bajga e fosilizuar ėshtė nga epoka Jurassic, ka thėnė shtėpia e ankandeve. Duket si njė shkėmb nga jashtė dhe si njė mineral shumėngjyrėsh nga brenda.
  Blerėsi ishte Steve Tsengas nga Ohio. 71-vjeēari Tsengas ėshtė pronar i OurPets, njė kompani e cila shet produkte pėr menaxhimin e plehrave tė qenve dhe maceve.
  Tsengas ka blerė bajgėn duke shpresuar se do tė motivojė tė punėsuarit e tij dhe ta pėrdorė atė si njė mjet marketingu duke e shfaqur atė nė kabinėn e kompanisė nėpėr panaire, ka thėnė ai.
  Sipas tij, "plehu, ėshtė njė biznes i madh nė industrinė e kafshėve shtėpiake".

  Maniake pėr tekste SMS

  Njė tinejxhere amerikane ka arritur rekordin prej 14.528 porosive tekstuale (SMS) nė njė muaj, 484 nė ditė apo njė tė dėrguar pėr ēdo dy minuta sa ishte zgjuar.
  Reina Hardesty, 13-vjeēare, u ka thėnė prindėrve tė saj: "Vetėm kam dėshirė tė flas" pasi qė ata kanė pranuar njė faturė telefoni prej 440 faqesh, raporton Daily Mail.
  Pėr fat tė mirė, ajo kishte njė kontratė e cila ia lejonte asaj tė shkruante porosi pa kufi, pėrndryshe fatura e saj do tė ishte 2.156 euro.
  Babai i Reinas me emrin Greg e ka bėrė publik kėtė lajm nė gazetėn kaliforniane “Orange Country Register”, ku edhe punon si gazetar.
  Njė ngushėllim ishte se totali pėrfshinte porositė e dėrguara si dhe tė pranuara. Reinas i ėshtė ndaluar pėrdorimi i telefonit.
  Ajo ka pranuar se ka katėr shoqe tė ngushta tė cilave vazhdimisht u dėrgon SMS.
  Agjensia e Lajmeve "SOT"
  Ketri vjedh flamujt nga varrezat, ndėrton folenė
  Me flamujt amerikanė, tė cilat i ka vjedhur nė njė varrezė njė ketėr ka ndėrtuar folenė e tij. Kafsha ka vjedhur flamujt amerikanė nga varrezat nė Port Huron tė Michiganit dhe me ta ka bėrė folenė e vet. Me rastin e Ditės sė Pėrkujtimit pėr ushtarėt e vdekur, vullnetarėt nė varrezat e mijėra veteranėve kanė lėnė mijėra flamuj. Flamujt ishin tė paprekur gjatė ceremonisė sė mbajtur para disa ditėsh. Mirėpo, shpejt pas ceremonisė, punėtorėt tė cilėt kryejnė punėt nė varreza kanė parė se njė pjesė e mirė e flamujve ishin larguar nga mbajtėsit e tyre tė drurit tė cilėt ishin mbetur pėrtokė.
  Edhe pse dyshimet e para ishin nė ndonjėrėn prej veprimeve anti-amerikane tė radhės, enigma ėshtė zgjidhur vetvetiu. Ketri ka dalė nga foleja e tij dhe para dėshmitarėve tė shumtė ka marrė edhe flamuj tjerė dhe i ka dėrguar nė pemė.

 17. #17
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Kuriozitete

  Ne fshatin Kazakli ne jug te Moldavise jetojne familjet Kior dhe Kel,femijet e te cileve jane nderruar ne spitalin e lindjes ,ndersa sekretin per kete e ka zbuluar nje gjyshe ,por kjo ka ndodhur vetem pas 40 viteve .
  Kjo e moshuar e ka pranuar kete gjynah ne prag te vdekjes,ndersa rrefimi i saj ka hapur labirint te ri rreth se ardhmes se familjeve ,femijet e te cileve jane nderruar.
  Ne kete fshat te larget,i cili nuk ka rruge te ndertuara dhe ne te cilin jetojne pjestaret e fisit eshte ngritur kjo qeshtje e nderrimit te femijeve .
  Ēifti i martuar Nikolaj dhe Maria Kior eshte me i pasuri ne fshat.Kane shtepi me dyer alumini,me dritare ngjyre ari dhe me antene satelitore ne kulm.
  Brenda ne shtepi mobilet jane me modernet,ndersa shtepia eshte e rrethuar me rrethoje te shtrenjte .
  I ter ky luks eshte i pazakonte per vendin ku jetojne .
  Mirepo e ter kjo pasuri eshte krijuar nga djali i nderruar tani 40 vjeqari Gosan i cili ka mbetur i shtangur me zbulimin ku njejt eshte befasuar edhe familja tjeter .
  Se si do te zgjidhet kjo qeshtje dhe nese ata me ne fund do te kthehen ne familjet e verteta pritet te vendoset ne ditet e ardhshme, pasi eshte caktuar nje takim e ketyre dy familjeve .

  Gjen 200 mijė dollarė nė rrugė

  Pasi ka dalė nga njė shitore tė antikuiteteve nė qytetin amerikan Sirakuza, nė shtetin federal amerikan Nju-Jork, Dejvid Xhenks nė rrugė ka gjetur njė qese pėr hedhurina nė tė cilėn ka pasur 200 mijė dollarė.
  Xhenksi ėshtė nisur drejt automobilit tė tij dhe kur ka parė qesen, e ka ngritur pėr ta hedhur nė shportėn pėr hedhurina qė gjendej nė afėrsi.
  Atėherė ka kuptuar se qesja nuk ėshtė e zbrazėt dhe kur e ka hapur ėshtė tronditur.
  “Kurrė nė jetė nuk kam parė aq shumė para nė njė vend. Nuk e di nėse isha mė shumė i frikėsuar apo i tronditur”, shprehet Xhenksi, i cili menjėherė ėshtė kthyer nė shitoren e antikuiteteve dhe ka thirrė policinė.
  Mė vonė ėshtė zbuluar se qesja ka rėnė nga furgoni me tė cilin njė kompani ka transportuar para deri te njė bankė.

 18. #18
  i/e rregjistruar Maska e gentigg
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  interesant

 19. #19
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  Shume interesante keto. Nuk ma kishte marre kurre mendja qe breshka mund te ece me 10 km/ore.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kuriozitete rreth sėmundjeve tė ndryshme !!
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2012, 12:19 PM
 2. 12- Kuriozitete
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 04:49 PM
 3. Kuriozitete te ndryshme interesante!
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 11:55 AM
 4. Kuriozitete
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 26-01-2008, 02:18 PM
 5. Kuriozitete mbi Gjumin
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2007, 11:01 PM

Etiketat pėr kėtė Temė