Makina fluturuese.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Makina fluturuese.

  Receta Gatimi  Makinė fluturuese? Nuk ėshtė film vizatimor. Tani ėshtė njė realitet, falė Paul Moller dhe makinės sė tij Moller Skycar M400 X. Makina bėn 8 kilometra duke harxhuar vetėm njė litėr dhe mbi tė gjitha ėshtė nė gjendje tė fluturojė.

  M400 ėshtė pėrgatitur tė udhėtojė brenda nė qytet, si tė gjithė makinat e tjera por jashtė, zonave metropolitane. Makina mund tė ngrihet nė pozicion vertikal falė kabisė sė presionit dhe mund tė arrijė nė 9000 metra lartėsi. Makina ka nė dispozicion gjithashtu edhe njė parashutė, nė rast se verifikohen probleme tė funksionimit tė motorėve. Vitet e ardhshme do tė ndėrtohen mbi 500 ekzemplarė tė kėsaj makine. Prodhimi nė seri pėr transportin publik dhe privat duhet tė fillojė duke nisur nga viti 2012.Ne figure keni dhe 2 modele origjinale...

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ja dhe nje foto tjeter:


 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Ai duket si aeroplan i vogel, jo si makine.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga girl08 Lexo postimin
  Ai duket si aeroplan i vogel, jo si makine.
  Ne njefare menyre Girl08 ka te drejte.....

 5. #5
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Milner Motors befason me “airmakinėn”
  Nė Nju Jork, nė shfaqjen ndėrkombėtare tė makinave janė prezantuar dy prototipe tė veēanta.


  Bėhet fjalė pėr njė makinė me krahė, e cila nė tė ardhmen mund tė shėrbejė si dizajni mė i mirė pėr teknologjinė e re tė makinave fluturuese, ndėrsa
  risia tjetėr vjen nga Ford, njė taksi tek e cila pasagjeri e ndjen veten tė privilegjuar. Ėshtė njė makinė apo njė aeroplan? Ndoshta ėshtė mė mirė tė cilėsohet 'prototip Airmakine'. Megjithėse automjeti ėshtė ende nė fazėn e modulimit dhe se ende nuk mund tė jetė fluturues, pronari i Milner Motors, James Milner, shpreson se ėndrra e tij pėr njė makinė fluturuese do tė realizohet Brenda disa vjetėsh. Deri tani, ajo mbetet vetėm njė makinė me formė tė veēantė.
  "Ti shtrin krahėt dhe mund tė nisėsh fluturimin. Aeroplani mund tė fluturojė me 200 milje nė orė, mund tė ngjitet nė 25 mijė kėmbė nė lartėsi. Ju fluturoni pėr nė destinacionin tuaj, qoftė nė ajėr dhe me kėmbė, pėr tė arritur nė destinacionin final", tha James Milner, pronar i Milner Motors.
  Kjo ishte ideja e Milnerit, pėr kėtė 'Airmakinė' e shfaqur nė shfaqjen ndėrkombėtare tė makinave 2008, nė Nju Jork. Me gjithė pėrballjes me makina mė tė mėdha, apo mė tė shpejta, nga kompanitė Ford dhe Mercedes-Benz, makina e Milner Motorsd, mbetet atraktive. Po ashtu, nė sy bie edhe njė prototip taksie e prodhuar nga kompania Ford. Disajni i saj, tė jep mundėsinė pėr njė udhėtim tė qetė, me pasagjerin e qetė nė kabinė, pa ndjerė bezdisjen e taksistit. Gjithēka ėshtė perfekte, sikurse edhe mėnyra e pagesės. Edhe progresi ambiental i kėsaj taksie, ėshtė pėr t'u vlerėsuar mjaft. Nė shfaqjen ndėrkombėtare tė makinave nė Nju Jork, bashkė me makinat janė prezantuar edhe sistemet e reja shkencore, ato tė kontrollit radio-satelitor, pagesės me kartė krediti, si dhe me sistem hartash rrugore satelitore.

 6. #6
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po dhe mua keshtu me duket...si aeroplan i vogel....nk ka mundesi te jet makine fluturuese...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja pse ju zė makina? Ja zgjidhja!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-10-2011, 09:55 AM
 2. Aksidente me makina!
  Nga ReniX nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 04-06-2010, 06:11 PM
 3. Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO
  Nga selami2006 nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 03:32 PM
 4. Makina me e fundit
  Nga Erlindi nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 10:33 PM
 5. Makina qe fluturon
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2008, 09:05 PM

Etiketat pėr kėtė Temė