Si tė kontrollojmė stresin e provimeve?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Si tė kontrollojmė stresin e provimeve?

  Receta Gatimi
  Muaji qershor ėshtė vendimtari pėr tė ardhmen e shumė prej nxėnėsve tė shkollave tė mesme nė Shqipėri, tė cilėt duhet tė pėrballen me provimet e pranimit nė universitete.


  Sipas psikologėve, nė njė periudhė tė tillė shumica e nxėnėsve, rreth 67 pėr qind e tyre, i pėrjetojnė me shumė ankth ditėt para provimeve, e pėr pasojė prindėrit kėshillohet qė tė mos u bėjnė presion fėmijėve tė tyre pėr tė dalė medoemos me rezultate tė mira.

  Prindėr, nėse vazhdimisht bėni krahasime midis ecurisė sė fėmijės suaj dhe njė fėmijė tjetėr, jeni duke ndikuar nė uljen e besimit tė tyre nė vetvete.

  Psikologėt kėshillojnė se prindėrit nuk duhet t’i shohin provimet si njė luftė qė medoemos duhet fituar nga ana e fėmijėve tė tyre. Nė tė kundėrt, kjo do tė ndikonte nė njė rėndim psikologjik tė fėmijėve dhe mund tė shkaktojė njė rezultat me tė ulėt nė provime.

  Njė ēėshtje tjetėr ku specialistėt kėrkojnė tė tregohet kujdes, ėshtė fakti i mosndėrrimit tė rutinės sė pėrditshme gjatė sezonit tė provimeve.

  “Shumė prindėr me arsyetimin se ėshtė nė sezon provimesh i shtyjnė fėmijėt e tyre qė tė flenė mė herėt se zakonisht”, shprehen ata. Duke i kėshilluar qė tė hyjnė nė provime me ide tė qarta pėr atė qė duan tė arrijnė, psikologėt thonė, se ēdo nxėnės duhet t’i vendosi njė qėllim vetes pėr aq sa ka mundėsi tė arrijė.

  “Pėrpiquni qė tė mos krahasoni veten me te tjerėt, synimi qė ju i vini vetės tė jetė i arritshėm”, kėshillojnė ata.

  Ēfarė duhet bėrė para provimit?

  Para se tė uleni nė vendin qė ėshtė pėrcaktuar pėr ju, mos harroni qė tė merrni me vete mjetet e nevojshme pėr zhvillimin e njė provimi si, fletore, lapsa stilolapsa, fshirėse, ujė, etj.

  Para fillimit tė provimit hidhini njė sy ambientit ku ndodheni pėr t’u ambientuar. Gjatė provimit, pyetjen e dhėnė lexojeni me kujdes dhe nėse e shihni tė nevojshme nėnvizoni atė qė ju kėrkohet.

  Detyrimisht duhet qė tė pėrcaktoni nėse pyetja kėrkon njė pėrgjigje pozitive apo negative. Duke pėrdorur mirė kohėn qė ju ėshtė dhėnė, mos i kushtoni mė shumė minuta se ē’duhet njė pyetjeje.

  Nėse e shihni se u lodhet, mund tė shplodheni disa minuta. Ėshtė mė e vlefshme tė humbė disa minuta pėr tu shplodhur se sa tė punosh gjithė kohėn i lodhur.

  Si veprohet pas provimit?

  Nėse prisni qė tė dilni mirė nga provimi i zhvilluar, duhet qė ta shpėrbleni veten tuaj me diēka qė ju pėlqen. Nėse nuk jeni tė kėnaqur nga pėrfundimi i provimit, pėrpiquni tė nxirrni nė pah atė qė ju mendoni se nuk shkoi mirė dhe merrni nė konsideratė edhe kėshillat e tė tjerėve. Jepini vetes kohėn e mjaftueshme pėr tu shplodhur dhe rifilloni tė mėsoni pėr provimin e radhės.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Faleminderit per kete postim te nevojshem ne kete periudh sezoni te mbushur me provime
  !

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Flm per kete informacion Kliton.

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  shum te vlefshme kto kliton sidomos ne kete koh

 5. #5
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Ke shume te drejte per sa i perket stresit qe na shkaktojne prinderit. Mua mami nuk me ka lene rehat tere kete kohe.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cfare beni per te larguar stresin
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 21-03-2015, 01:32 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-02-2012, 11:56 PM
 3. Si e kaperceni stresin ??
  Nga rrugaci i vogel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 02-08-2009, 08:12 PM
 4. Matura Shtetėrore, ja datat e provimeve
  Nga Altin111 nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-02-2008, 02:28 PM
 5. Si te kontrollojme nje Kompiuter ne distance?
  Nga ReniX nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-10-2007, 06:15 AM

Etiketat pėr kėtė Temė