Zbulohet lentja qe te rikthen shikimin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Zbulohet lentja qe te rikthen shikimin

  Receta Gatimi  Te gjithe ata qe kane probleme serioze me shikimin, tashme mund te shpresojne pasi nje grup shkencetaresh nga Australia deklarojne se e kane gjetur zgjidhjen nepermjet qelizave.

  Sipas tyre, shikimi i atyre qe kane probleme per shkak te kranese apo pas aksidenteve, mund te permiresohet ndjeshem fale qelizave. Nese eksperimenti do konfirmohet shkencerisht, teknika mund te perdoret ne shkalle te gjere. Kerkuesit e Universitetit te Uellsit te Ri ne Australi, te udhehequr nga dr.Nick Di Girolamo kane hequr disa qeliza nga pjesa e syve duke i shumuar ne laborator mbi lentet e kontaktit.
  Me pas lentet jane vendosur ne kranene e demtuar duke rikthyer shikimin. Zbulimi eshte publikuar ne revisten shkencore “Transplantation”. Rezultatet e dukshme tek tre persona jave vene re brenda pak javesh.
  “Per te aplikuar kete teknike nuk nevojitet nje operacion i nderlikuar. Gjithesesi gjithcka do konfirmohet gjate studimeve te metejshme”, shprehet dr.Di Girolamo, i cili shpreson qe ne te ardhmen kjo nderhyrje te kryhet edhe ne pjese te tjera te syrit dhe pse jo edhe ne organe te tjera te trupit.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  14
  sa mire, edhe se qe kjo teknike te vije ne shqiperi duhet te pakten 50 vjet.

 3. #3
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  shum e mir kjo...kshu qe dhe po u qorruam nk duhet te trembemi....

 4. #4
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  sidomos per ne qe punojme para pc

 5. #5
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po ke shum te drejte...

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Pune e mire e shkencetareve, ishalla kane nje kosto te ulet kur te hidhen ne treg, keshtu mund te perfitojne te gjithe!

  Dhe mua mu desh te vija syze kete vit!!

 7. #7
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Zbukim shume i vlefshem, sidomos tani qe nr i atyre qe duhet te vene syze eshte rritur tej mase.

 8. #8
  i/e rregjistruar 10% Maska e kabashi1
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Postime
  23
  Reputacioni
  0
  shume zbulim i mire

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mishi i kuq demton shikimin
  Nga ReniX nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:30 PM
 2. Zbulohet “Super Toka”
  Nga olsii nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-02-2012, 08:32 PM
 3. Foto: Zbulohet njė popull i ri
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 09-02-2011, 08:47 PM
 4. Zbulohet Mercedes SLK
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-12-2010, 03:08 PM
 5. Zbulohet ne web Playstation PSP-go nga Sony
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 06:29 PM

Etiketat pėr kėtė Temė