Poezi dhe krijime per nenen


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Poezi dhe krijime per nenen

  Ketu mund te postoni vjersha, poezi dhe krijime te ndryshme per nenen.
  Nena eshte nje nga personat qe ka dhe luan nje rol te rendesishem ne jeten e njeriut. Shume jane shkruajtur per te, qofshin ato pozitive apo negative,
  sepse eksperiencat e gjithsecilit jane te ndryshme, gjithsesi nena mbetet nje nga personat me te rendesishem ne jeten e njeriut.

  Ju ftoj te gjitheve te sillni krijime te ndryshme ne lidhje me nenen.


  Dua edhe une nje Nene.

  Nene, sa vend ke tek une nene
  Por sa shume ke te Krijuesi im
  Perse me braktise o nene ?
  Perse me le ne harrim?

  Sa do te doja o nene
  Qy ty te lagte loti im
  Kete ma thote malli nene
  Ma kish thene dhe Zoti im.

  Ma kishte thene Zoti im
  Vendin tend o nene tek une
  Ma kish bere rrepte obligim
  Te te doja shume, shume…

  Me ty do te isha shume e lumtur
  E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
  Ndoshta per ty nuk isha e shkathet e e bukur
  Por do te te doja perjete, perjete …

  Nuk jam e vetem o nene
  Flas e qaj ne namazin tim
  Te kerkoj, lutem per ty
  Megjithese me le ne harrim.

  Mundohu te kuptosh nene se jam vajza yte
  Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
  ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
  Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

  Nene sme vure ti as emrin
  Djepin kurre nuk ma tunde
  Nene sta ndegjova kurre zerin
  Si munde te ikesh si munde?

  Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
  Ne zemren e brengte vlon shume mall
  Acarin dielli spo e thyen dot
  Ajsbergu i akullt behet me i madh

  Nene te paktem me thuaj ku je
  Te te shoh fytyren mekatare dua
  Nuk jam e sigurt nese e imja nene je
  Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

  Sa here u ndjeva e vetem o nene
  Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
  Sa me ka munguar dora jote nene
  Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

  Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
  Kur debora binte dhe era nuk pushonte
  Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
  Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

  Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
  Sa here u semura sa here per ty qava
  Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
  Sa here me lotin tim jastekun e lava.

  Sa here zemra ime ka pikuar gjak
  Sa here goja ime vertiti renkime
  E ti kurre o nene su bere merak
  Se femia yt mbytej ne gulcime.

  Sa here loti i vetmise rrugen time preu
  Sa endrra vdiqen sa pasione vane
  Sa here mungese e nenes zemen time theu
  Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

  Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje vajze
  Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
  Shume nota te mira gjate vitit ka marre
  Por nuk ka e shkreta se kujt te ja tregoje.

  Ku je pra o nene dua te te shoh
  Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
  Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
  Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

  Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
  U bene shume kohe qe te flas me poezi
  Mendoj se me do veteveten genjej
  Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

  Te kerkoj ty nene derisa te rroj
  Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
  Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
  Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

  Ku je pra o nene se spo te gjej dot
  Te lutem me trego ku je fshehur ti?
  Dua te shikoj a ke ne sy lot,
  Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

  Dua te shikoj o nene zemren tende
  Ne eshte akoma e ashper, e semure
  Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
  Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

  Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
  Dhe si moshataret dhe une te gezoja
  Po te ishim bashke si nena me vajze
  Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

  Kete nuk e them se jam i pasur
  Por nga mallengjimi o nene po e them
  Me mire preferoj te jem me ty, e varfer
  Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

  Cdo te diel e vetm neper rruge dal
  Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
  Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
  Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

  Te dielen qe shkoi stoli u semur
  U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
  Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
  Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

  Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
  Ai u be streha ime e pare
  Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
  Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

  U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
  Me pas nga keqardhja vershova duke qare
  Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
  Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

  Porosite e Zotit ti nene si zbatove
  Te vetem me le te vuaj si e mjere
  Detyrat si nene ndaj meje i harrove
  Mendove se isha teresisht i pavlere.

  Gabove nene e dashur, shume u gabove
  Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
  Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
  Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

  Prandaj edhe une shume durova
  Perballova sproven theva cdo trishtim
  Te kerkova nene, kudo te kerkova
  E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

  Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
  Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
  Per vite te tera lart nje parulle mbajta
  Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

  Kerkova, kerkova ne male te larte
  Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
  Me kembe te zbathura me syte te lagte
  Por askund o nene, askund nuk te gjeta .


 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  NENE JAM E LODHUR!!

  Nene o nene jam mbet e vetmuar shum
  Qdo pjese trupit me dhemb nene
  Kam shum nete te gjata pa gjum
  E tera jam e dermuar nene
  Nuk gjej prehje askund!

  E dij qe smund te me ndihmosh
  E dij qe je shum larg meje
  Te lutem lutjen te ma pranosh
  Merrem afer teje

  Pse nuk me pranon o nene
  A je hidherua me mua
  Jam e lodhur o nene
  Te kesh meshire per mua!

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Asnjehere!

  Asnjehere nuk te kerkova me shum o nene
  Te te kem pran meje ne kete nate te gjate
  Si duket eshte nje nate pa mbarim
  Nate e perlotur me fatin tim

  Doja te rrefehem per dhembje qe kam
  Doja te tregoja si ndihem o nane
  Ti trgoj plaget e shpirtit te vram
  Dhe plaget e zemres qe sherim nuk kan

  Nuk te gjej kot kerkoj mbeshtetje
  Edhe qe shpirti flak me digjet
  Mallin qe kam si ta shuaj o nane?
  Ah sa shum sante per ty kam etje!

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Nena


  Sa e madhe ishe moj nane,
  E me cfaqesh kudo qe jam;
  Ne ballin tend kish nje vend
  Sa krejt jeta ime qe qon!


  Une qe isha i djallezuar,
  Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
  Te shkaktova shume telashe,
  Ti kurre s`me le te vetmuar.


  Nje dite, me traste ne krahe
  Me nise per ne horizontin tim;
  Ne balle shkelqimin tend,
  Ne zemer bartja bekim.


  Kaluan muaj dhe vite
  Decenje, qe s`i mbaje mend;
  Ne zemer te bartja moj nane,
  Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


  Kur kisha provimin e fundit,
  Ne anderr, ne salle te kam pa;
  M`u cfaqe si nje yll
  Nga gezimi, shume kam qa!


  Tash ,qe prehesh ne amshim,
  Une te kam prane-megjithese s`te kam;
  Lengon ky shpirti im,
  per vitet qe na ndane.


  Kur te vjen vjeshta ime,
  Le te jete nje dite pa shi;
  Le te bjen puhize e lehte,
  Te me merr e me bie te ti.


  Ta shoh edhe nje here nanen,
  Qe me bani kamb e dore;
  Te qmallemi ne perqafim,
  E te shkojme ne rrugen tone.


  Nipat e mbesat tua,
  le te luten kur te vijne;
  Nje lutje per gjyshen
  Nje per shpirtin tim.

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  A kam valle une nje nene?


  A kam valle une nje nene
  qe te me doje me te vertete
  a kam valle une nje nene
  qe te me doje ne kete jete?

  A kam valle une nje nene
  qe te me doje mua?
  A kam valle une nje nene
  qe te me thoje "shpirt te dua"?

  A kam valle une nje nene
  qe te rrije prane saj?
  A kam valle une nje nene
  qe prane zemres te me mbaje?

  Kam edhe s'kam
  mjere une nene mjera.

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Nene

  Nene dua te te kem prane
  c'eshte ky mur Berlini qe na ndan?
  Pse sna le te perqafohemi si gjithmone
  nga njera-tjetra pse na largon?

  Oh nene te lutem afrohu tek une
  se te dua me te vertete shume
  je gjeja me e shtrenjte qe kam ne bote
  por me ty nuk po takohem dot.

  Nene te lutem mos u largo pa me takuar
  pse mos te jemi perjete te perqafuar
  ej, ku shkon nene me prit
  nene, o nene, te lutem mos ik.

  Oh nene te lutem eja perseri
  mendo per mua se jam ende femije
  nene te lutem mos me ler
  te hedhur, te braktisur, te mjere.

  Nene eja perseri me diellin
  eja dhe pastroje qiellin
  jo vetem ate por dhe zemren time
  mos e ler keshtu te zhytur ne mendime.

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Nene.!

  Mos braktis te vetmen bije
  mos i shkrumo zemren
  Mos ja verbo syt,
  mos e le pa emer

  Mos nene mos me le te vetme
  se pa ty fjalet skan vlere
  Bota ska rendesi,jeta eshte e zymte
  nene pa ty,mos me le nene ne rini..!

 8. #8
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Nene

  Me mungon buzqeshja jote
  Me mungon fjala jote keshilluse.
  Me mungon ledhatimi yt
  Me mungon dora jote e bute.
  Me mungon te me flasesh embel
  Me mungon edhe te me bertasesh
  Me mungon dashurija jote
  Nene ti je krijesa me e embel e kesaj bote..!

 9. #9
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  O nene

  Sa e sa dhimbje po mbaj ne gjoks
  Sa e sa fjale me mbeten pa ti thene
  Sa perqafime u ndan ne gjysme
  Sa endrra mbeten pa i realizur
  Ah nene malli,per ty po me djeg mua
  Gjthcka u nda ne gjysme,pervec dhimbjes
  Gjithcka mori fund,pervec loteve
  Ah nene te kerkoj por ste gjej askund.

 10. #10
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  PĖR NĖNĖN  Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
  Sikur doren e

  saj ta prekja teksa ndieja mall,
  Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
  Do te isha e lumtur,

  zemra do te me behej mal.

  Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
  Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
  t'ia

  shkepusja e ta merrja mbi vete,
  Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
  Do te isha e lumtur, do me

  behej se e kisha shpetuar.

  Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
  Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

  fort shtrenguar mbi gji,
  Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
  Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin


  Do te ndieja veten me mire,

  Lot nuk do te kisha,
  ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
  qe jeten ne

  mergim e shkojne
  e qe nenen dot nuk e gezojne
  e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

  Te kam ne zemer o zemer

  qe me jep fryme
  per nje dite me shume
  shprese e dashuri.

 11. #11
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Vjershė pėr nėnėn

  Njė herė isha e sėmurė
  u treta , me ethe u drobita
  nga shtrati
  dot s`u ngrita
  Pėr netė tė tėra nėna
  pa gjumė , pa ngrėnė
  u pikėllua
  sy kėputura ajo
  rrinte mbi mua
  mbi kokė mė erdhėn
  motrat , vėllau
  e plotė tė tjerė
  po si kujdesi i nėnės
  su gjenka asnjėherė
  se motrat i zu gjumi
  vėllau s`mund tė duronte
  kur hapa sytė
  mbi mua prap nėna mė qėndronte
  Kur pashė atė mbi kokė
  dy pika lot lėshova
  mė ngrohu buzėqeshja
  atėherė u shėrova
  Prandaj nė zemrėn time
  njė emėr ėshtė skalitur
  njė fjalė e shtrenjtė nė jetė
  oh , nėnė emėr i ndritur.

 12. #12
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Letra e Nenes"


  Biri im, kjo eshte nje leter,
  nga nena jote, nje plake e gjore.
  Mbas kohes qe na largoi, si askend tjeter,
  me ne fund lapsin mora ne dore!

  2.
  Sa here loti rrugen ma preu,
  mjegull e syve shikimin vodhi.
  Diell i zjarrte acarin theu,
  zemer e nenes tutje s'te hodhi!

  O biri im, shoh qe je rritur,
  je bere i madh, ne trup e mendjeŠ
  Vec mos harro, gjykim i ndritur,
  t'keqen flak nga shpirti, pa fjale, me endje!

  4.
  Si te gjithe nenat, ashtu dhe une,
  shikimin tres tutje, larg, tek e ardhmjaŠ
  Kurre mos harro, te dua shume,
  e drejta e nenes eshte me e madhja!

  5.
  Te pakten kete leter, ti bir, lexoje,
  aty, vec dhembjes, ka plot urime.
  Me pas, ne do, grise, coptoje,
  sic ke coptuar dhe zemren time!

  6.
  Para 40 vitesh, kur nje doktoreshe,
  per shtatzenine me lajmeroi,
  mes shoqesh u ndjeva si luaneshe,
  krah'i gezimit boten pushtoi!

  7.
  Te gjitha nenat e dine se e mira,
  merr tjeter vlere kur pret nje femije.
  Bashke me agimet me te bukura, me te dlira
  dhe det i trazuar i shqetesimeve do te vije!
  8
  Ne trup te mbajta jo pak, nente muaj,
  flija e ngrihesha me veshtiresi.
  Si mund te mendoja qe do t'behesha e huaj,
  kur vuajtjet me shtonin vec dashuri!?

  9.
  Asgje s'ma zvogelonte dashurine per ty,
  dita-dites mezi prisja te te shihja.
  E ku kish me te lumtur se ne te dy,
  per te varrosur djallin rremihja, rremihja!Š

  10.
  Gezohesha tek ndjeja t'emblat levizje,
  per peshen tende, qe shtohej cdo dite.
  Te ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
  mes momentesh te mbushura plot shpresa e frike!

  11.
  Me ne fund erdh'casti kur ankthi larg humbi,
  mes dhembjesh qe as lapsi, as gjuha s'mund t'i shprehe.
  Mbas shume mundimesh jeta vdekjen mundi,
  dhuraten qe ta jep Zoti askush s'mund ta bjerre!Š

  12.
  E qara jote u perzie me lotet e mi,
  te shihja e s'ngopesha nga gezimi, mrekulliaŠ
  Per vite te tera te mbajta ne gji,
  te lava, te shplava me duart e mia!

  Prehrin e bera shtrat per ty, o bir,
  qumeshtin tim ushqimin me te preferuar.
  Ne netet e gjata t'i ndrisje si xhevahir,
  une vigjeloja e qete, e lumturuar!Š

  14.
  Lodhesha aq shume, qe ti te gezoje,
  miresite e mesimit prisja te shijoja.
  Prisja me padurim dic te me kerkoje
  e me gjithe shpirt, bir, te ta dhuroja!

  15.
  Kaluan mjaft vite e une me kete gjendje,
  mendeshe e gezuar, durimtare e mire.
  Per ty s'ndjeja lodhje, medyshje e hamendje,
  sherbetore e papertuar, pa sqime, pa smire!Š

  16.
  Dhe nuk te vonuan shenjat e burrerise,
  kish ardhur koha per te te martuar.
  Me ne fund po ndaheshe nga krahet e djalerise,
  nje agim i ri te ishte afruar!

  17.
  Martesa s'vonoi, ky ligj i bekuar,
  por, oh, qe n'diten e dasmes zemra m'u thermua.
  Lote gezimi me dhembje rridhnin ngaterruar,
  nje re e cuditshme prane m'u afrua!Š

  Dhe sot, sa keq qe s'je me ai qe njoh,
  me braktise dhe e harrove, ti bir, hakun tim.
  Kalojne vite te tera e une nuk te shoh,
  zerin s'ta degjoj e kridhem ne trishtim!Š

  19.
  O bir i dashur, s'te kerkoj shume, vec pak,
  kete sjellje nenemira kurre nuk e priti.
  Tashme jam e lodhur, e dobesuar, plake,
  si e mohove ate qe te rriti!?

  20.
  Nese nje e huaj dic do te dhuronte,
  do t'i ishit mirenjohes, si ti dhe femija.
  Valle, si mundi djali kaq shpejt te harronte,
  miresite e nenes, nga zemerligesia!?

  21.
  Sa here qe zemra ime per ty mire degjon,
  sa shume qe gezohet, aq shtang e hutuar.
  ĆƒĖœ§fare gjynahu kam bere qe nuk me viziton,
  mos valle hakun tend s'e kam plotesuar?!Š

  22.
  O biri im i shtrenjte, dua te te shoh,
  ne mes besimtaresh e jo me qafiret.
  Me jep shperblimin e mos me moho,
  meshira e All-llahut eshte per te miret!
  23.
  A s'ka ardhur koha qe zemra te te zbutet,
  per nje plake te pervuajtur qe e coptoi malli?
  Zemra e njeriut si aspak nuk tutet,
  kur nenen e ka flakur porsi nje gur zalli!?Š

  24.
  Jo bir, jo, s'do ankohem e lutem kunder teje,
  s'do e shfaq zemerimin, do e bluaj ne vetvete.
  Asgje s'ka fuqi te te ndaje prej meje,
  packa se pikellimi po me tret nder vete!

  25.
  Dyert e qiellit do te hapeshin shpejt,
  s'do te kish pengese per lutjet e mia.
  All-llahu do t'i pergjigjej kesaj nene te shkrete,
  mbi ty e familjen tende do zbriste fatkeqesia!

  26.
  Oh, jo, nuk do ta bej, se ti je im bir,
  ke qene dhe do te mbetesh pranvere e jetes sime.
  Ke ndritur e me ndrit porsi xhevahir,
  packa se me ke lene mes detit plot gulcime!

  27.
  Kthe rruge, biri im, thinjat po te dalin,
  vitet kalojne shpejt e do te behesh plak.
  Me lot te merzise ke per ta lutur dhe ti djalin,
  e verteta eshte e vertete dhe haku eshte hak!

  Ki frike te madhin Zot ndaj nenes qe te pret,
  besimi i vertete di t'i mposhte pengesat.
  Pendohu tek Krijuesi, si rob i sinqerte,
  e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

  29.
  Kushdo qe ben mire, qofte sa nje therrmije,
  do ta shohe ate, pa me te voglin dyshim.
  Por dhe denimi shpejt do ta arrije,
  ate qe ben keq e s'ngutet ne pendim!Š

  Marre nga libri me titull "Letra e Nenes" te autorit "Behauddin Gashi"

 13. #13
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Kam mall.

  Sapo dielli lind
  zogu nis shtegton
  fjalet e mia nenes
  me cicerima ai ja con

  Ne ballkon del nena
  e me lot ajo qan
  per te birin ne mergim
  ka mall ta kete prane

  shume here mendoja
  kur prane nenes rrija
  sado larg te jem
  ne zemren e saj te flija

  ah moj nene e embla nene
  ne zemren time je gjithmone prane
  je per mua me te vertete
  me e shtrenjta ne kete jete.

 14. #14
  i/e rregjistruar 10% Maska e Saimo
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Postime
  21
  Reputacioni
  0
  Pershendetje EMAUS dhe urime per keto poezi kaq te bukura, kaq te goditura dhe te arrira, dedikuar qenies me te shtrenjte per sejcilin ne kete bote ''NENES''...

  Nuk e di nese jane poezi te tuat personale, apo jane te shkruara nga tjeterkush.
  Njeren e kishe cituar ne fund qe i perkiste autorit Behaudin Gashi, ndersa te tjerat mendova se mos i ke shkruar vete.

  Gjithsesi ajo cka doja une te te thoja eshte: Poezite jane te thurura mjaft bukur dhe embel, gje qe e ben lexuesin shume terheqes qe ne rreshtin e pare.

  Me respekt: Saimo...

 15. #15
  i/e rregjistruar 10% Maska e Saimo
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Postime
  21
  Reputacioni
  0
  Duke qene se gjendem ne kete teme kaq te bukur, kam edhe une nderin dhe kenaqesine qe tju sjell nje poezi te timen kushtuar Nenes...

  Shpresoj qe tju pelqej sadopak.

  Lexim te kendshem...


  Larg Nėnės!!!...


  I pakėnaqur e nė vetmi,
  po mė ikėn kjo jetė e shkretė!
  Nėna mė pret me lot nė sy,
  qė tė kthehem sa mė shpejtė!

  Buza mė dridhet e s'flas dot,
  e dhimbja nė zemėr mė rėdon!
  Nė sytė mi ka vetė lot,
  pėr nėnėn qė aq shume mė mungon!

  U bėnė vite qė s'e shoh,
  nėnėn time aq tė shtrenjtė!
  Mungesa e saj shpirtin ma ftoh,
  kėtu larg nė tė ziun kurbet!

  Me mall e dhimbje e kujtoj,
  dhe ndjehem keq kur s'e kam pranė!
  Mėrgimin e errėt pa reshtur mallkoj,
  qė larg nėnės po mė mbanė!

  Mallkoj jetėn dhe fatin tim,
  mallkoj ditėn qė jam larguar!
  Vajtoj e derdh lotė pa pushim,
  pėr ditėt qė larg nėnės, jam duke jetuar!!!...


  (Londėr, Nėntor.2004)

 16. #16
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  22
  bravo shum te bukura te gjitha

 17. #17
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Nėse pyes pėr sinqeritetin !
  Atė e gjej tek fjala e nėnės time,
  Nėse pyes pėr dashurinė !
  Atė e gjej nė zemrėn e nėnės time,
  Nėse pyes pėr ngrohtėsinė, butėsinė !
  Atėherė ngrohtėsia, butėsia e gjithė botės
  ėshtė nė shikimin mes dy syve tė nėnės time...

 18. #18
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Shume te bukura te gjitha!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Krijime tė ēuditshme me flokė njeriu (FOTO)
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-06-2012, 09:47 PM
 2. POEZI VAJI PER NENEN
  Nga andi_pg nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 09:21 PM
 3. ELANKO POEZI - Poezi nga Elda Kokoneshi
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-06-2009, 10:33 PM
 4. NJE POEZI TJETER PER NENEN
  Nga andi_pg nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-12-2008, 05:45 PM
 5. DASHURIA PĖR NĖNĖN
  Nga Dr-Leone nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:11 AM