Merkuri? Rreziku kryesor per Token


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Merkuri? Rreziku kryesor per Token

  Receta Gatimi
  Fundi i Tokes mund te jete me i shpejte nga ai qe kemi menduar deri tani. Ndoshta nuk do jete vdekja e Diellit, apo perplasja e nje komete qe do shkaterroje planetin tone, pasi behet fjale per nje kercenim me te afert.

  Merkuri, planeti qe ndodhet i dyti ne radhen e sistemit tone diellor, mund te perplaset me Token por edhe me Marsin e Aferditen. Shkak per nje perplasje te mundshme mund te behen permasat shume te vogla te ketij planeti, rreth 3 here me i vogel se Toka. Ne kete perfundim eshte arritur pas nje simulimi ne kompjuter ku orbitat e planeteve kryqezohen duke shkaktuar nje katastrofe planetare.
  Por per momentin nuk ka asgje per t’u shqetesuar, pasi prej mijera vitesh, orbitat e planeteve afer Diellit ku ben pjese edhe Toka me Merkurin, jane te qendrueshme. Nga ana tjeter, edhe nese aktualisht na duket se nuk leviz asgje, ndryshimi me disa metra i orbitave mund t’i afroje shume planetet ne nje distance prej miliona vjetesh.

  Studimi eshte kryer nga Observatori i Parisit dhe eshte publikuar ne revisten “Nature”. Sipas te dhenave, Merkuri mund ta zgjeroje orbiten dhe te largohet jashte sistemit diellor, ashtu sic mund te perfundoje i perplasur me Token.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  SH interesante......

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  PO MIRE THONE KETA PO CA DO BEHET DUHE E GJEJME NJE PLANETE TITER TE IKIM NGA TOKA JONE

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Shpresojme qe te mos ndodhe ndonje levizje e orbitave.

 5. #5
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  ishalla shpetojm....

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e atit
  Anėtarėsimi
  Feb 2007
  Vendndodhja
  ferizaj
  Postime
  27
  Reputacioni
  0
  mos te frikohemi,se ne nuk kemi koh per keto gjera,pasi kemi pune tjera per te ber.
  ne nuk kena me e perjetue.

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Me shume frike kam nga Amerika sesa nga Merkurri...

  Si te gjithe yjet dhe dielli ka nje fund. Sistemi diellor apo si mund ta quajme ndryshe krijimi i yllit (te diellit) eshte kryer rreth 4 Miliard e gjysem vjet me pare.

  Sipas studimeve dihet qe krijimi i nje ylli me permasat e diellit kerkon miliarta vjet. Kerkimi i fundit mbi krijimin e yjeve eshte mbi nje sistem larg tokes rreth 240 vjet drite dhe ne 12 Miliard vjet mund te themi se ky yll eshte ne gjendje embrionale. Pra dhe pse kane kaluar shume kohe ai yll qe te krijohet do ti duhen te kalojne dhe disa miliard vjet te tjere, kushedi dhe pse Diellit i kane ngel rreth 5 miljard vjet akoma derisa ti vije fundi ne kete sistemin tjeter mbase ka dal ndonje lloj forme jete...

  u zgjata shume, por sa per informacion mbi te interesuarit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 fajtorėt kryesor pėr divorc
  Nga Kliton nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-02-2013, 11:57 PM
 2. Rreziku i xhinseve te ngushta
  Nga olsii nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 01-06-2012, 01:01 PM
 3. Acidi folik dhe rreziku nga karcinoma
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2009, 10:20 PM
 4. Kalciumi dhe vitamina D dhe rreziku nga diabeti
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2009, 07:19 PM
 5. Rreziku per Kancer, Me mire dobesohuni qe te ruheni
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-10-2007, 09:56 PM