Lindja e nje Ylli, si ka lindur Dielli dhe jeta ne Toke!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Lindja e nje Ylli, si ka lindur Dielli dhe jeta ne Toke!

  Receta Gatimi

  Kjo eshte nje video qe verteton shume gjera mbi lindjen e jetes dhe nje ylli me permasat e Diellit.

  Versioni shkencor


  eshte italisht, por po qe nevoja mund tua perkthej.  Eshte thjesht ēeshtje besimi mbi teorite e mundshme te krijimit jetes. Nje nder faktet qe nuk ekziston nje krijues por levijze masash te medhaja substancash nder shekuj dhe siē e thuet dhe ne video mbase lind nje forme jete
  ...

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  me duhet kjo vidjoja per 1 pun me projekt
  ma perkethen dot ? :S

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Eshte sikur te jesh duke shikuar nje "maternitet" lindje te universit. Nje radioteleskop ne nje institut Amerikan ka eksploruar me shume detaj (qe nuk ishin arritur asnjehere deri me sot) sistemin e dy yjeve te njohur me emrin V46, qe jane larg prej nesh rreth 240 milion vjet drite. Dhe rreth ketyre yjeve jane duke u formuar nje numer i madh i planeteve, asteroide dhe kometa - pikerisht ajo qe ka ndodhur 4 miliard vjet me pare rreth Dellit tone. Rizuton qe ata trupa kane rreth 12 milion vjet dhe jane ne nje status "embrional" do ti duhet me shume kohe se planetet tane te formohen. Dhe kur Sistemit tone ti vij fundit pra rreth pas 5miliard vjetesh ata planete mund te kene arritur "pjekjen" (pra rritur, kompletuar) dhe mbase mund te kete lindur ndonje forme jetese...

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ketu jane dhe dy video mjaft interesante mbi Yjet dhe krijimin e Universit!

  pj 1


  pj2

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  shum faleminderit per ndihmen ReniX ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeta nė Tokė, falė meteorėve?!
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-03-2011, 08:05 PM
 2. Lindja dhe rėnia e Romės nė trungjet e pemėve
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-01-2011, 12:25 PM
 3. Ajri i ndotur dhe lindja e parakohshme
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 08:04 PM
 4. Vajza e lindur mė 9.9.2009 ka motėr tė lindur mė 8.8.2008
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-09-2009, 04:15 PM
 5. Sot, 129 vjet nga lindja e alfabetit shqip
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-03-2008, 07:58 PM

Etiketat pėr kėtė Temė