Receta Gatimi

Tre kafe nė ditė zvogėlojnė shfaqjen e diabetit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 20
  1. #1
    Revulucionisti 10% Maska e Lig gastroduodenales
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    n'H1N1
    Postime
    10
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Tre kafe nė ditė zvogėlojnė shfaqjen e diabetit

    Ėshtė padyshim njė nga pėrbėrėsit ushqimorė qė ėshtė studiuar mė shumė nė botė. Kokėrr pėr kokėrr kafeja ka qenė objekt studimi pėr vite e vite me radhė nga dietologėt, kardiologėt dhe infeksionistėt.

    Por deri nė ēfarė kufiri kafeja nuk dėmton shėndetin? Mė nė fund pėrgjigjja vjen nga “Inran”, Instituti Kombėtar Italian pėr Ushqimin dhe Ushqyerjen, pėr kafen dhe efektet e saj mbi shėndetin njerėzor. Tė gjitha pėrgjigjet: nga zemra tek aparati tretės, nga veprimet e trurit e deri te ndikimi qė mund tė ketė te njė grua nė periudhėn e shtatzėnisė. Sipas studimeve tė ndryshme, tė pish dy ose tre filxhanė kafe nė ditė, jo vetėm qė i bėn mirė shėndetit, por tė mbron edhe nga njė sėrė sėmundjesh, falė antioksiduesve qė te ēdo kokėrr e saj gjendet me shumicė.

    Njė seri kėrkimesh tė zhvilluara nė Norvegji, Spanjė dhe Amerikė nga viti 2004 e deri nė 2006, tregojnė se kafeja ėshtė burimi kryesor i antioksiduesve, nė njė dietė standarde qė bazohet kryesisht te frutat, perimet dhe kafeja. "Ėshtė e vėrtetė qė i bėn mirė shėndetit, por nuk duhet tė harrojmė se vitaminat nuk gjenden te kafeja, ndaj kurrsesi nuk mund ta pėrdorim si zėvendėsuese tė frutave dhe perimeve", konfirmon Laura Rossi, njė nga studiueset e "Inran.

    Roli i kafes ndaj sėmundjeve

    Studimet e "Inran", tė realizuara nga instituti farmakologjik dhe "Coffe Science" nė Britaninė e Madhe, tregojnė pėr rolin e kafesė ndaj sėmundjeve tė ndryshme: dy ose tre filxhanė nė ditė zvogėlojnė shumė rrezikun pėr t‘u sėmurė nga diabeti i tipit 2 dhe mbrojnė qelizat epatike. Nga ana tjetėr, dy studime tė rėndėsishme tė realizuara nė 2006-ėn kanė vėnė nė dukje lidhjen mes konsumit tė rregullt tė kafesė dhe njė pėrqindjeje tė vogėl tė rasteve me cerozė, ose tumore tė tjera nė mėlēi.

    Megjithėse duhet theksuar edhe fakti se nėse konsumi qė kėshillojnė mjekėt, nga 2 deri nė tre filxhanė nė ditė, shkon nė 5 ose 6, atėherė efektet e mira shndėrrohen nė tė kundėrt. Kafeina e akumuluar nuk arrin tė tretet dhe zemra fillon tė ndiejė pasojat deri sa arrin nė kufirin qė nuk duhet kaluar kurrė, 10 nė ditė. Megjithatė, vetėm nė njė rast kafeja nuk mund tė na "mashtrojė": fakti se pėrmban substanca qė mund tė ndikojnė nė rėnien nė peshė. Veprimi i saj konsiston nė ndarjen e molekulave yndyrore qė tentojnė tė rriten dhe kjo ėshtė e vėrtetė. Por mė pas, pėr t‘i shkatėrruar plotėsisht kėto lipide, njeriu ka nevojė pėr aktivitete fizike. Po ashtu, heqja e oreksit, stimulimi i diurezės, pėrmirėsimi i aktiviteteve sportive, janė karakteristika tė tjera tė kafeinės, qė nuk mund tė cilėsohen si pėrgjegjėse kryesore pėr dobėsimin.

    Kafeja dhe aparati tretės

    Gjithashtu, kafeina ka efekte pozitive edhe nė aparatin tretės dhe mund tė cilėsohet e mirė pėr tė gjithė ata qė vuajnė nga tretja e ushqimit, por nuk mund tė cilėsohet e tillė pėr tė gjithė ata persona qė vuajnė nga ulcera. Siē shpjegojnė ekspertėt, kafeja luan njė rol tė madh edhe nė tensionin e gjakut dhe kolesterolin. “Kafja gjithashtu mund tė shkaktojė rritjen e kolesterolit nė gjak dhe te konsumatorėt e rastėsishėm rritjen e tensionit pėrkohėsisht”, tregon Fausto Natella, studiues i specializuar pėr raportin mes kafesė dhe sistemit kardiovaskular. Mė shumė kujdes pėr gratė shtatzėna dhe nėnat qė ushqejnė fėmijėt me qumėsht, “sepse ėshtė parė qė kafeina ėshtė nė gjendje tė kalojė plancetėn dhe pas lindjes tė bėhet njė komponent i qumėshtit tė nėnės.

    Disa efekte pozitive tė kafes nė shėndetin tuaj

    1- Lehtėson dhimbjet e kokės

    2- Parandalon cerozėn edhe gurėt nė veshka

    3- Rregullon ekuilibrin tek azmatikėt

    4- I bėn mirė arterieve tė zemrės

    5- Nuk u rekomandohet grave shtatzėna

    6- Bėn tė mundur uljen e tensionit tė gjakut

    7- Bėn ekuilibrin e tensionit tė lartė dhe atij tė ulėt

    Kafeja, pėrmbajtja e kafeinės dhe dozat

    Megjithėse deri tani nuk ėshtė parė asnjė rast qė kafeja tė ketė shkaktuar dėme mbi fėmijėn, pėr tė qenė tė sigurt ėshtė mė mirė tė kufizohet sa mė shumė tė jetė e mundur konsumimi gjatė kėtyre muajve tė shtatzėnisė. Por edhe nė llogaritjen e dozave tė lejuara nė ditė duhet pasur parasysh qė jo tė gjitha kafet qė pimė janė njėlloj. Njė kafe ekspres, ose moka, pėrmban nga 40 deri nė 80 miligramė kafeinė dhe njė filxhan ēokollatė 60 mg. Mė e pasur me kafeinė ėshtė kafeja amerikane, e cila pėrmban 115 deri nė 120 miligramė pėr filxhan, ndėrsa kapuēino pėrmban vetėm 70-80 mg. Njė pėrzierje e mirė e kafes arabike, qė konsumohet kryesisht nė Evropė, ka njė pėrmbajtje kafeine tė barabartė me 1,2 pėr qind, ndėrsa adhuruesit mė tė mėdhenj tė kafes nė Evropė janė finlandezėt, me njė konsum 11,2 kilogram nė vit pėr person.

    Efektet e ēokollatės sė zezė nė zemer

    Ēokollata e zezė i bėn mirė zemrės. Ajo ndihmon nė forcimin e arterieve tek ata qė pinė cigare dhe ka me shumė antioksidantė nė njė gram se njė gotė verė, ēaj apo luleshtrydhet. Po tė hash ēokollatė tė zezė pėr ēdo ditė nga pak, mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut. Ēokollata e zezė pėrmban elementė tė quajtur polyphenols, i cili rrit nivelin e njė substance nė trup qė quhet oksid nitrik, i cili zgjeron vazot e gjakut duke rritur qarkullimin i cili sjell nė uljen e tensionit. Vėrtet ky ėshtė njė efekt i mirė, megjithatė ēokollata sjell shtimin nė peshė. Por edhe me tė nuk duhet tepruar. Duhet qė tė mos pėrdorėsh me shumicė ushqime qė tė pėlqejnė. Nė qoftė se e tepron, atėherė efektet pozitive nuk kanė mė vlerė. Dhe shtimi nė peshė nuk ėshtė aspak i mirė pėr tensionin.

    Efektet pozitive tė kafes pėr shėndetin

    Kafeja kėshillohet si njė terapi e mirė edhe pėr njė sėre sėmundjesh, pėrfshi atė tė zemrės. Por mos u ēudisni, edhe pėr efektet qė ka ajo te fėmijėt, sigurisht nė masėn e duhur dhe pa e tepruar. Por, nuk ėshtė e kėshillueshme pėr gratė shtatzėna dhe tė sėmurėt me ulēer nė stromak. “Kafeja,- thotė njė prej dietologėve mė tė njohur tė Italisė, - ju bėn mirė, po ashtu edhe fėmijėve. Kafeja mund tė tė lehtėsoje dhimbjet e kokės. Ajo ėshtė e mirė pėr mėlēinė dhe mund tė ndihmojė nė parandalimin e cerozės dhe gurėve nė veshka. Dhe kafeina nė kafe mund tė zvogėlojė rrezikun e krizave tė azmės, dhe ndihmon nė pėrmirėsimin e qarkullimit brenda zemrės. Nuk mund ta mohosh se kafeja nuk ėshtė e mirė pėr tė gjithė.

    Kafeja, pija e preferuar e mėngjesit
    Pirja e mė shumė se tre kafe nė ditė mund tė bėhet nė njė faktor tė dėmshėm pėr shėndetin tuaj. Kjo gjendje mund tė krijojė nervozitet, tė tė shkaktojė shpejtim tė rrahjeve tė zemrės dhe dridhje tė duarve. Gratė shtatzėna, tė sėmurėt me zemėr dhe ata qė vuajnė nga ulēera nė stomak, zakonisht kėshillohen ta shmangin kafenė. Kafeja ndikon mirė pėr zemrėn e arteriet, dhimbjet e kokės, mėlēinė, cerozėn, gurėt nė veshka, azmėn, etj. Ndėrsa aroma e kafesė sė sapo bėrė vėrtitet ēdo mėngjes nė mijėra sheshe, lajmet janė tė mira pėr miliona e miliona njerėz nėpėr botė, sigurisht edhe pėr ne shqiptarėt, qė kafen e kemi bėrė pijen mė tė preferuar tė mėngjesit. Edhe pse ajo ka efekte pozitive pėr shėndetin, asnjėherė nuk duhet tepruar me tė. Nėse kafeja merret nė doza tė larta, ajo mund tė kthehet nė njė rrezik serioz pėr shėndetin, duke u bėrė shkak pėr sėmundje tė ndryshme.

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Mund te jem i vetmi qe nuk pi kafen

  3. #3
    E rregjistruar 35% Maska e girl08
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,100
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Mund te jem i vetmi qe nuk pi kafen
    Ke dhe ca miq pa merak.
    As une nuk e pi. Me duket shume e hidhur.

  4. #4
    Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Postime
    522
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    ka prap qe spijn

    po 3 kafe mund te ken me shum efekte negative mendoj

  5. #5
    i/e rregjistruar 10% Maska e peco
    Anėtarėsimi
    Jun 2008
    Postime
    10
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Mund te jem i vetmi qe nuk pi kafen
    jo jo ke dhe shoke hahha

  6. #6
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Mendoj se kafja nuk sjedh efkte negative,kam lexuar shum qe 2-3 kafe ne dite te bejne shume mire,per shume gjera.

  7. #7
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Mund te jem i vetmi qe nuk pi kafen
    Ke shok plot, se as une nuk e pi

  8. #8
    i/e rregjistruar Maska e REID
    Anėtarėsimi
    Aug 2009
    Postime
    1
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Kjo eshte mese e vertete dhe mese e epelqyer nga ana ime , pasi une jam nje perdorues i rregullt i kafese

  9. #9
    i/e rregjistruar Maska e xstar
    Anėtarėsimi
    Sep 2009
    Postime
    5
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
    Mendoj se kafja nuk sjedh efkte negative,kam lexuar shum qe 2-3 kafe ne dite te bejne shume mire,per shume gjera.
    po e vertete

  10. #10
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga girl08 Lexo postimin
    Ke dhe ca miq pa merak.
    As une nuk e pi. Me duket shume e hidhur.
    po ti me ke ftuar per kafe mua me tani thua se pi kafen bej shaka

  11. #11
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Realisht e kaloj kete,i pi edhe deri ne 5 kafe ne dite,nuk me ndodhe shpesh por ndihem shume mire kur pi kafe,me nje super energji madje!

  12. #12
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Realisht e kaloj kete,i pi edhe deri ne 5 kafe ne dite,nuk me ndodhe shpesh por ndihem shume mire kur pi kafe,me nje super energji madje!
    ēfare?

    tani qe po fle shume pak, jam duke pir 1 ne dite, me 5 kafe do them jam supermani

  13. #13
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    un e pi vetem 1 kafe ne dit! Ate ne mengjes, pa sheqer

  14. #14
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Po me 2 frape ne dite qe pi une ne regull jam????

  15. #15
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    ēfare?

    tani qe po fle shume pak, jam duke pir 1 ne dite, me 5 kafe do them jam supermani
    Po detyrohem ti pi,cfare te beje,me duhet rezistence truri dhe trupi bashke,

    ndryshe jam ne gjumin e 17 hahahahahhaha

  16. #16
    ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
    Anėtarėsimi
    Jul 2007
    Vendndodhja
    N'shpi (^_^)
    Postime
    2,568
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    20
    Pffffffffff, sa me vjen te qesh ndonjeher me keto "studime" aman ......nuk ma ka ulur gje mua qe pi 3 ne dite her 4 ....bile me tha dok qe ta rralloj se mos
    me ben me tencion ....nejse , them se eshte personale per ēdo njeri ....

  17. #17
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Une nje pi dhe me le ter naten pa gjume, e jo te pi tre,

    e kam nje me nje po piva kafe ne darke, nuk me ze gjumi.

  18. #18
    i/e rregjistruar 20% Maska e peshkatari
    Anėtarėsimi
    Nov 2009
    Postime
    150
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    mesatarisht 4 ne dite

  19. #19
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    Po me shume se 3 cfare te bejne?

  20. #20
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Aq e kam un maksimumi 3 ne dit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Kujdes ēfarė kafe pini pas dite
    Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:43 AM
  2. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-11-2009, 09:15 AM
  3. Ēfarė ėshtė sėmundja e diabetit
    Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-02-2008, 02:54 AM
  4. Trajtim i ri i diabetit
    Nga Lirenti nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-10-2007, 09:09 AM
  5. Ēokollatat zvogėlojnė kolesterolin
    Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-12-2006, 05:10 PM