Receta Gatimi

Rezultati i sondazhit: Jeni egoist/e?

Votuesit
10. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Jam

    2 20.00%
  • Nuk jam

    2 20.00%
  • Jam pak

    1 10.00%
  • Jam shume

    0 0%
  • Jam me raste

    5 50.00%

Ēmendoni per egoizmin?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
  1. #1
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10

    Ēmendoni per egoizmin?

    Ēmendoni per egoizmin?


    C’te themi.. Ja me kujtohet ajo perralla e lashte e Ezopit me duket. Ishin - thone - tre miq te vjeter ne nje rrjedhe prane kenetes. Dy zogj dhe nje bretkose. Ktheheshin zogjte ne mbremje dhe gjithsecili thoshte historite e tija. Bretkosa..? Cte thoshte e shkreta nga ai vend i baltes. C’te reja?? Vecse zogjte nuk mbaheshin nga hareja. Nuk dinin se cilen histori ti tregonin me pare mikeshes se tyre. Ngelej e shkreta me goje hapur. Shqyente syte dhe thoshte pa pushuar: - Bo, bo..
    Nje dite bretkosa po rrinte mendueshem. Mendova dicka tha, dhe zogje degjuan planin. E mencur, - tha njeri nga zogjte. Ne rregull, - thote tjetri, heret ne mengjes do te nisemi. Ishte e thjeshte. Dy zogjte do te merrnin nga nje shkop. Njeri prej zogjve do ta mbante shkopin nga njera ane, kurse tjetri nga ana tjeter. Ndersa bretkosa do ta kafshonte shkopin diku ne mes. Do te fluturonin zogjte, do te ngrihej edhe bretkosa. Mrekulli! Fluturuan keshtu. Shkuan edhe me poshte. Siper detit. Atje pa edhe bretkosa per here te pare anije. Duke u vertitur menduan te fluturonin edhe afer shkolles. Nje femije pa arritjen dhe i habitur mrekullohej.
    - Bravo, ja shikoni zogjte sa bukur e menduan...
    E degjoi bretkosa kete. E... jo dhe keshtu de.. Ju duk shume e rende. Planin e kishte menduar ajo vete dhe jo zogjte. Femija e preku thelle ne seder dhe e zemeruar bertet: - Une e...!!?? Dhe ndersa thirri, hapi gojen dhe e la shkopin, duke rene e duke u copetuar ne shkembijte..

    ***

    Pe njeri ne jeten e te cilit perulja eshte shfaqje e huaj? E huaj ne sjelljen dhe ne mardheniet me te tjeret. E huaj ne sjelljen e tij, ne mardheniet e tij me te tjeret apo ne rruget e ecjes se tij? E atehere ta dish dhe te jesh i sigurte se ky njeri i mjere: - Nuk njeh veten e tij...

    A duhet nje njeri te jete egoist? Apo me mire te themi, ka ndonje njesi matese per egoizmin?

  2. #2
    i/e rregjistruar 20% Maska e Alb-Angel
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Postime
    385
    Reputacioni
    0

    Re: Ēmendoni per egoizmin?

    Mendoj se cdo njeri eshte paksa egoist ne jeten e tij/saj! Disa nga ne jane shume te vetedijshem per dicka te tille por disa e kane si hobi ne jeten e tyre!
    Kjo eshte jeta dhe egoizmi eshte pjese e saj!!

    Votova per: *Jam me raste*

  3. #3
    i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    Atje ku nuk je ti
    Postime
    643
    Reputacioni
    18

    Re: Ēmendoni per egoizmin?

    Jam me shum raste, mund te jet difekt, por fakti qe e pranoj e shuan difektin................

  4. #4
    i/e rregjistruar 35% Maska e anna
    Anėtarėsimi
    Dec 2006
    Vendndodhja
    france
    Postime
    761
    Reputacioni
    18

    Re: Ēmendoni per egoizmin?

    UNE VOTOVA NUK JAM SEPSE MENDOJ ME TE VERTET SE NUK JAME POR EDHE TE FAMILJES NUK MA KANE VENE NE DUKJE ASNJEHERE

  5. #5
    Kung_Fu 35% Maska e daku323
    Anėtarėsimi
    May 2007
    Vendndodhja
    Tir
    Postime
    1,780
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Re: Ēmendoni per egoizmin?

    Une nuk jam egoist, madje jam shume altruist!

    Jo, seriozisht, mendoj se jam ne te dy krahet. Jam edhe egoist dhe altruist!

  6. #6
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Re: Ēmendoni per egoizmin?

    duhet te jete me karar dhe jo i tepruar

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Ēmendoni per Ismail Kadaren?
    Nga X-man nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-04-2013, 09:46 AM
  2. Cmendoni per divorcin ne Kosove?
    Nga qejeku nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 07-02-2009, 11:52 AM