Sateliti i Saturnit “perplas” shkencetaret


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Sateliti i Saturnit “perplas” shkencetaret

  Receta Gatimi  Ne numrin e kesaj jave, revista shkencore “Nature” ka dale me dy artikuj qe konfirmojne dhe kundershtojne ekzistencen e ujit te ngrire ne siperfaqen e henes se gjashte me te madhe te Saturnit, Enceladus.
  Ne kete rast shkencetaret kundershtojne njeri-tjetrin me teza te ndryshme, duke u konfrontuar me fakte te ndryshme ne faqet e kesaj reviste, ndersa gjykimin perfundimtar per kete do ta japin vetem lexuesit. Me poshte do publikojme ne vije te pergjithshme dy hipotezat.

  Hipoteza A. Pjese te medha akujsh vihen re ne polin e jugut te Enceladus. Masat e akullit jane gjigande dhe ato jane formuar nga uji dhe gazrat. Provat per kete i japin fotot e sondes Cassini qe sillet perreth planetit te unazave. Ne kete perfundim ka dale Juergen Schmidt nga Universiteti i Potsdamit ne Gjermani dhe Nikolai Brilliantov nga Universiteti i Leicesterit ne Angli. Perfundimet e tyre theksojne gjithashtu se mes pjeseve te akullta gjendet edhe sodium, cka verteton se poshte akujve ndodhen oqeane. Kjo do te thote gjithashtu se ne satelitin e Saturnit mund te ekzistojne edhe forma te ndryshme jete.

  Hipoteza B. Sipas profesorit Nicholas Schneider nga qendra e kerkimit ne Kolorado, Enceladus nuk fsheh oqeane pasi imazhet e teleskopit Keck-1 me diameter 10 m kane matur nje sasi shume te vogel kripe. Nese do kishte oqeane, atehere sasia e kripes do ishte shume here me e madhe. Nga ana tjeter, profesor Schneider nuk eshte shume i sigurt ne hipotezen e tij, duke theksuar se mund te gjenden edhe shume interpretime te tjera. “Mund te hedhim shume hipoteza por nuk jemi ne gjendje t’i vertetojme. Duhet te studiojme me kujdes cdo detaj por nuk mund te flasim per cdo gram kripe qe gjejme”, thekson me nota ironie shkencetari.

 2. #2
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  vitin tjeter per plazh ska me durres por ne saturn sa te rregullohet rruga

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shkencėtarėt nė gjueti tė planetit tė stėrmadh
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-02-2011, 04:49 PM
 2. Shkencetaret: Mund te vdesesh nga dashuria
  Nga ulkina nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2011, 03:53 PM
 3. Lansohet me sukses sateliti i internetit
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2010, 11:06 PM
 4. Shkencėtarėt e panė njė shpėrthim nga lashtėsia
  Nga aurel nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 03:40 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2009, 05:47 PM