Rrufete, ja zonat ku godasin me shume


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Rrufete, ja zonat ku godasin me shume

  Receta Gatimi  NASA ka realizuar harten e pare te detajuar me zonat e globit ku jane perqendruar me shume goditjet e rrufeve. Objektivi eshte sa shkencor aq edhe praktik, te evitohet vdekja e me shume se 1000 personave ne vit.
  Dy ditet e fundit ne Indi si pasoje e goditjeve nga rrufete 35 persona kane humbur jeten dhe 11 te tjere ne SHBA vetem brenda muajit qershor. Te dhenat tregojne rrezikshmerine me te larte per t’u goditur nga rrufete pikerisht ne keto dy vende.

  Ne disa zona mund te bien rreth 40-50 rrufe ne vit per kilometer katror. Ne zonen e Kongos ne Afrike eshte regjistruar edhe numri rekord i rrufeve 70-80 rrufe ne vit per kilometer katror.

  Te dhenat jane grumbulluar nga nje satelit i hedhur nga NASA ne hapesire qe ne 1995 i cili regjistron shkarkimet elektrike te rrufeve.

  “Ne cdo moment te dites jane rreth 2 mije stuhi aktive ne Toke qe prodhojne rreth 100 rrufe per sekonde”- shpjegon Marshalli i NASA-s Hugh Christian.

  Zona e Afrikes Qendrore eshte me e goditura ku regjistrohen stuhi thuajse cdo dite, me pas eshte zona e Himalajeve dhe gadishulli i Floridas ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes si pasoje e vendosjes se tij mes dy rrymave ajrore, asaj lindore dhe asaj perendimore.

  Megjithese njihen shkaqet kryesore te cilat shkaktojne formimin e rrufeve detajet e tyre jane ende objekt studimi dhe hartat e detajuara te NASA-s nuk kane thjesht nje vlere shkencore por edhe praktike sidomos per udhetimet ajrore, per vendet e depozitimit te lendeve me rrezikshmeri plasese dhe per te gjitha aktivitetet qe zhvillohen ne ambiente te hapura.

 2. #2
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Atje te ndertojne nje central elektrik me gjithe kto rrufe

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  interesante, dhe kam ngju qe vendi me i sig per tu mbrojtur nga rrufet esht qendrimi brenda ne makin

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Nje menyre mbrojtjeje ne kete zona, mendoj qe duhet te jete dhe ndertimi i rrufepriteseve.

 5. #5
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po kjo do te ishte menyra me e mir,vendosje e rrufepritesve por do te duheshin shum rrufeprites ne keto zona pasi rrufeja mund te godase ne zona te ndryshme

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e thekingofcs
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  n'forum
  Postime
  35
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  menyra ma e mir eshte'NA RUJT ZOTI NGA RRUFET' kto qe thoni ju nuk jan te sigurta klm krejt

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 15 zonat ku duhet ta perkedhelni nje Femer
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 02:41 PM
 2. Fier, masaker ne zonat pyjore
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-07-2009, 04:22 PM
 3. Zonat ku jane shfaqur UFO-t!
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-01-2009, 01:03 PM
 4. Tirana, sot 500 mijė banorė pa drita: Ja 9 zonat qė preken
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2007, 03:54 PM