Stresi ben dallimin femra-meshkuj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Stresi ben dallimin femra-meshkuj

  Receta Gatimi  Ne situata tensioni meshkujt dhe femrat sillen krejtesisht ne menyra te kunderta. Ne rast se femrat jane te afta te pershtasin nje sjellje te qete dhe te ftohte, meshkujt bejne krejt te kunderten, veprojne ne menyra te rrezikshme dhe iracionale si luajne kumar, kryejne marrdhenie seksuale te pambrojtur, perdorin substanca narkotike te paligjshme etj.


  Studimi i kryer nga Universiteti i Karolines se Jugut ka analizuar sjelljen e te dy sekseve nen stres dhe ne gatishmerin qe kane per te rrezikuar..

  Vullnetareve te ndare ne dy grupe (meshkujt vec dhe femrat vec) u eshte kerkuar te marrin pjese ne nje loje qe konsistonte ne fryrjen e tollumbaceve ne maksimumin e mundshem pa i plasur ata ku meshkujt kane fryre 48 cope ndersa femrat nuk kane dashur ‘te rrezikojne’ aq shume duke fryre vetem 29 cope. Me pas “ekipeve’ iu eshte kerkuar te futin duart ne akull dhe te frynin serish tollumbace ku serish meshkujt kane fryre 40 cope dhe femrat 32.
  “Rezultatet e studimit tregojne se si femrat ngadale ngadale nen ndikimin e stresit behet me e qete dhe me e kujdesshme ndersa meshkujt duket se terhiqen nga faktori ‘rrezik’, aventure dhe perfitim material”- deklaroi shefja e studimit Nichole Lighthall.

  Verifikuam diferencen e sjelljes mes femrave dhe meshkujve nen te njejtin efekt, stresin dhe ndoshta jane me te avantazhuar meshkujt ne kete situate” –shtoi me tej Lighthall.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Ky studim me duket i vertete, pasi meshkujt ne gjendje stresi apo ankthi jane me te prirur se femrat qe te sillen ne menyre me impulsive dhe agresive.

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e arba
  Anėtarėsimi
  Jul 2009
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  edhe un jam shuem dakort me kete studim....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sa femi do donit te keni? Femra apo meshkuj???
  Nga Ditixx nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 21-02-2013, 11:10 PM
 2. Stresi dhe steriliteti
  Nga kuklla nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 11:50 AM
 3. 1 nė 4 femra me mbi 3 meshkuj njėkohėsisht
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-02-2012, 03:24 PM
 4. Stresi......
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-02-2011, 07:37 PM
 5. Meshkuj dhe Femra, natyra na ka bėrė tė ndryshėm!
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 01:16 PM