Si mund te dallojm qe po bejme iam (infarkt akut miokardi)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Si mund te dallojm qe po bejme iam (infarkt akut miokardi)

  si mund te dallojm qe po bejme iam (infarkt akut miokardi)  iam eshte nder shkaqet me te shpeshta te vdekjeve ne njerez te moshave te ndryshme. Nqs do te kemi parasysh karakteristikat e dhimbjes qe shfaqen para ndodhjes se iam mund te shpetojm jeten tone ose te personit qe po i ndodh kjo tragjedi.

  Keto karakteristika jane:

  1- fillim i dhimbjes ne qetesi,shpesh naten

  2- dhimbje shum e forte e menjehershme ne te gjith gjoksin

  3- perhapja e dhimbjes ne shpatull dhe ne nofull

  4- mpirje e krahut

  5- mosqetesim i dhimbjeve edhe pas marrjes se trinitrines

  6- mund te sjelli lipotimi (gjendje te fiketi)


  keto mun te zgjasin 30 minuta ose me pak, koha qe duhet ta dergojm te semurin ne urgjence.

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  24
  Flm klevi88,jane gjera shume te rendesishme per tu ditur keto.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Sh interesante per tu ditur...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:07 PM
 2. Tradhetia mund te shkaktoj infarkt
  Nga erinda nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 22-07-2012, 08:44 PM
 3. 5 Gjerat qe mund te bejme ne CD-te e vjeter!
  Nga ReniX nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 08:55 AM
 4. Bakteret nė zgavrėn e gojės rrezik pėr infarkt
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2009, 04:41 PM
 5. Ja si te bejme lek!
  Nga ReniX nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 07:13 PM