Musafir/e Shkruajti "Prifti Isak, Kryetar i Komitetit pėr pėrhapjen e fesė sė Krishterė nė Afrikė dhe Azinė perėndimore.

Njė ditė prifti Isak u ul nė karrigen e pendimit qė tė dėgjojė mėkatet e njė gruaje, e cila i kėrkoi atij falje, meqė ishte prift. Mirėpo, nė vend qė tė ngrinte kryqin nė fytyrėn e saj, sipas traditės sė krishterė, sipas sė cilės prifti "ia fal" mėkatet njė mėkatari, ai filloi tė qajė para saj duke thėnė: "Unė fal mėkatet e tjerėve, e kush do tė falė mėkatet e mia?".


Ai tregon: "Erdhi njė grua duke kafshuar gishtat nga pendimi dhe mė thotė: Unė bėra tre herė mėkat dhe jam para teje duke e pohuar me gojėn time. Tė lutem zotni, mė fal mėkatet dhe ju premtoj qė nuk do tė pėrsėris mė! Kur desha ta ngre kryqin, nuk ma bėri dora, goja mu paralizua, qava e thashė me vete: Kjo ka ardhur tek unė tė kėrkoj tė falur pėr mėkatet e saj, po mua kush do tė mi falė mėkatet?


Ai tregon: "Erdhi njė grua duke kafshuar gishtat nga pendimi dhe mė thotė: Unė bėra tre herė mėkat dhe jam para teje duke e pohuar me gojėn time. Tė lutem zotni, mė fal mėkatet dhe ju premtoj qė nuk do tė pėrsėris mė! Kur desha ta ngre kryqin, nuk ma bėri dora, goja mu paralizua, qava e thashė me vete: Kjo ka ardhur tek unė tė kėrkoj tė falur pėr mėkatet e saj, po mua kush do tė mi falė mėkatet?

Nė atė ēast, para syve mu shfaq Kur'ani i Shenjtė dhe mė pas e lexova me zė kaptinėn el-Ihlas: 'Thuaj: Allahu ėshtė Njė! Allahu ėshtė Ai, tė Cilit i drejtohet ēdo krijesė, pėr ēdo gjė! As ka lindur, as nuk ėshtė i lindur. Askush nuk ėshtė i barabartė me Tė.'

Shkova menjėherė tek Peshkopi dhe i thashė: Unė fal mėkatet e tė gjithė njerėzve! Po kush do t'i falė mėkatet e mia? Ai mu pėrgjigj: Papa! Kush i falė mėkatet e Papės? Nė atė moment, peshkopi u dridh dhe bėrtiti si i xhindosur duke thėnė: Papa nuk bėn gabime, as mėkate! Si ėshtė e mundur ta bėsh kėtė pyetje? Thashė: 'I falem Allahut, vetėm ai nuk gabon'.
Me urdhėr tė Papės mė burgosėn. Pas tre ditėsh, me sy tė lidhur mė vendosėn ndėrmjet priftėrinjve tė tjerė, tė cilėt mė godisnin me shkop, duke thėnė: Ky ėshtė dėnim pėr ata qė shesin fenė dhe kishėn.

U dhanė urdhėr murgjve tė vazhdojnė torturimin tim, me mėnyra nga mė tė ndryshmet saqė akoma mė kanė ngelur shenja nė trup. Mė vonė mė vunė si bari derrash. Pas tre muajsh mė dėrguan nė njė manastir pėr edukim fetar.

Kryemurgu mė priti me kėto fjalė: 'O bir, Zoti shpėrblen ata qė rrojnė dhe kryejnė vepra tė mira. Do tė rrosh dhe ki shpresė tek Allahu'. Thashė me veten time, kėto fjalė nuk janė nga Bibla, as nga fjalėt e shenjtorėve tė krishterė… Dhe ja, njė ditė trokita nė derėn e tij dhe s'mu pėrgjigj njeri. Hapa derėn, hyra brenda dhe u befasova kur pashė qė Kryemurgu po falte namazin e sabahut. U gozhdova nė vend nga ato qė pashė dhe mblodha veten menjėherė. Mbylla derėn qė tė mos mė shihte njeri. Pas disa ēastesh mė erdhi me sy tė pėrlotur duke thėnė: 'Mos trego, o bir. Ajetet e Kur'anit janė ushqim i shpirtit tim dhe shoku im nė vetminė time, udhėrrėfyes nė rrugėn e Zotit'.

Hasa nė shumė vėshtirėsi pėr tė shpallur Islamin tim, sepse isha prift me pozitė, kryetar pėr pėrhapjen e Fesė sė Krishterė nė Afrikė. Pas shumė debatesh, mė thanė: O pronat e tua, o fenė e re. Ua dhashė gjithė pasurinė, sepse fenė Islame nuk e krahasoj me asgjė. Kur'ani ėshtė i pėrkryer".

Marrė nga libri: "Tė tjerėt pėr Islamin, Kur'anin dhe Muhammedin alejhis-selam". Autor: Ajni Sinani