Mos e leni pa e lexu ket ngjarje interesante


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e besmir0212
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  48
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Angry Mos e leni pa e lexu ket ngjarje interesante

  Receta Gatimi

  njė djalosh 22 vjeqar , Elhamdulilah Allahu me ka udhėzuar ( fali namaz ) qė 5 vite. Mundohem tė jem ndjekės i sunetit tė Pejgamberit ( salAllahu alejhi ve selem ) . Mundohem qė kontributin tim fetar ta japė , por mė shumė metoda ime ėshtė pėrmes tė shkruarit. Merrem shumė mė forume ku e shfrytėzoj edhe mundohem qė tė bėhem sebep qė ta udhėzoj dikė nė rrugėn e Allahut. Jam antarė i njohur nė forume tė xhahilėve poashtu edhe nė forumet islame dhe iu baj davet ku jemi nje grupė me do vllazni edhe kemi pasė sukses por nė mesin e atyre kan pas shum qė mė kan kundėrshtu, ofendu etj. Kur ndonjė gjė qė mė pyesėshin e nuk dija ti pėrgjigjesha i kthehesha librave por edhe nė shumicėn e rasteve hoxhallarėve ( talebeve ). Shumė adresa mė regjistrofshin nė MSN . Njė ditė mė rexhistroj njė adres ku e pranova . Pas disa kohėsh kjo adres qė me rexhistroj me pershėndeti edhe mė tha a ban njė pyetje edhe pasi qė ma parashtroj edhe ia ktheva pėrgjegjen, filluam kėshtu mė bisedė edhe ajo zgjati njė kohė afro 2 orė, kjo ndodhi mė 18 Gushtė.Gjatė kėsaj bisede, bashkėbiseduesi ishte vajzė e moshės 20 vjeqare edhe pasi qė ajo u qel nė bisedė edhe ajo filloi me disa shprehje qė nuk na kan hije neve muslimanve. Mė mashtroi shejtani edhe na la njė pėrshtypje tė mirė nė bisedė, kėshtu qė nesėr une ia shkrujta njė mesazh edhe i thashė se kam dėshirė pėrsėri me fol me ty , poashtu edhe ajo e ka mirėprit shumė kėtė ftesė timen. Filluam nė bisedė edhe pyetje pas pyetjeve ajo mė tha se une kam dėshirė qė tė martona me njė djalė qė ėshtė fetar , por unė i thashė se fetart kan kushte, ajo ma ktheu se cilat jan ato kushte qė i jepni ju ? Unė ia ceka disa kushte ku njėra nga ato ishte qė tė mos ta ketė tė kaluarėn e pėrlyt ( tė jetė e ndershme ) edhe tash ta vendos mbulesen. Filluam ta bėnim qė tė flasim ditė-pėrditė deri sa edhe u “dashuruam”. Ajo e kishte nė shtėpi internetin dhe pohonte se e ka tė kufizuar internetin se sa me nejt dhe se nuk e lėjnė tė shtėpisė . Ajo thoshte se nuk ėshtė nė rend pėr fejes sepse i kishte 3 vėllezer edhe 1 motėr para saj. Pas njė jave bised ajo mė befasoi ku deklaroi se ėshtė mbuluar . Allahu Ekber shumė u gėzova pėr kėtė, por tash ajo kishte probleme me familje sidomos me babain e saj ku edhe e kėrcenoi me largim nga shtėpia pėrshkak tė mbulesės sė saj. Por ajo ishte e pėrmbajtu edhe u qetėsuan disi familja e saj . Ne vazhdonim biseden tonė tė pėrditshme. Nė atė kohė unė e kisha njė shokė shumė tė ngushtė por edhe ajo e kishte njė shoqe shumė tė ngushtė, kėshtu qė edhe ata i njoftuam dhe qė kėshu u shtua lidhja edhe mė shumė. Ajo betohej se me donte shumė , edhe mė shumė se veten e saj , por edhe unė gjithashtu e doja shumė atė vajz ku pos saj mė nuk me shkojke mendja te askush . Isha nė gjendje tė bėj ēdo gjė pėr atė vajzė, ēdo ditė folnim nė internet mė orė tė tėra. Unė nuk e kisha internetin nė shtėpi kėshtu qė mė duhej gjithnjė me udhėtu por e kisha afėr shumė net-in. U ēelėm shumė nė bisedė me atė vajz, ajo gjithnjė qelte tema pėr ti shtjelluar ne , tema qė ishin 100 % erotike ( stagfurllah ). Folnim fjalė qė ėshtė turp tė fliten mes burrit dhe gruas. Mi shkruante nga disa mesazha nė ditė dhe pohonte se nuk po muj me nejt pa ty, unė ēdo pushim qė e kisha e shfrytėzoja nė internet , ku shpesh kam dalė edhe nga orari i punės veq me pa se a mos kam ndonjė mesazh tė ri. Shumė duheshim nė mes veti , thonim se askush tjeter pos nesh nuk duhej kaq shumė . Fillova ta humb kohėn shumė . Isha duke mėsuar me njė kurs fetar nga disa hoxhallarė ( ndjekės sė sunetit ) ku para se tė njoftohesha me kėtė vajz isha nxėnėsi mė i rregullt , asnjėher asnjė munges nuk e pata bė , gjithashtu nė ligjėratat e hapura gjithnjė shkoja prej tė parėve, por tash filloi tė ndryshoj jeta ime . Edhe pse pėrsėri shkoja nė mėsim te hoxhallarėt nuk e kisha atė koncentrim nė ligjėrata, fillova tė bėhem dembel , nė ligjėratat e hapura ku gjthnjė shkoja prej tė parėve, fillova tė shkoj pasi kishte filluat ligjėrata shpesh herė edhe nė fund tė ligjėrates por ndodhte edhe hiq tė mos shkojė. Ia pata treguar asaj tė gjitha sekretet e jetės time tė cilat askush pos Allahut ( subhanehu ve te’ala ) nuk i dinėte. Edhe ajo me tregonte gjėra tė jetės sė saj. Ia dhamė besėn njėri-tjetrit se me lejen e Allahut ne do tė martoheshim nė mes veti dhe tė kalojmė bashk nė kėtė botė edhe nė xhenet inshAllah. Ajo mė thoshte se prinderit i ka tė shumė tė rrezikshėm , dhe se nuk e lėjnė me dal askund. Thoshte se ėshtė e izoluar dhe tėrė ditėn, rrinė nė shtepi e mbyllur sė bashku me motrėn e saj . Thoshte se kur tė thua ti do ti them babait tim se unė jam e dashuruar nė njė djal dhe se pos tij nuk marr askėnd, por e patėm lan pas Ramazanit. Thoshtė se kurrė nuk ka shkuar nė xhami, se nuk e lėjnė prindėrit , thonte sė paku tė shkojė deri tek dera e xhamisė asgje tjeter nuk dua. I premtojsha se nėse martohem me ty edhe nė namaz tė sabahut do tė shkojm bashė nė xhami. Betohej duke thėnė: Pasha Atė nė dorėn e tė cilit ėshtė shpirti im – se unė tė dua shumė , vetėm ty tė dua . Thonte se nėse nuk martona me ty do ta mbys vetėn – kjo shumė me dhimbte mua edhe e kėshilloja se nuk ban ashtu, thoja se nuk ban me i humb shpresat pėr bashkimin tonė , isha nė gjendje ta pres edhe shum shum vite sepse mė tė gjitha vajzat tjera nuk me dukeshin asgje. Mė thonte se edhe nėse nuk tė marr ty, gjithmonė do tė dua ty , djalin tim do ta emėroj me emrin tėnd pėr mos me tė harru kurrė. Shumė banim hajgare nė mes veti, folnim pėr natėn e dhėndėrrisė pėr shumė gjėra. Mė thonte se shumė po qanė edhe menzi po e pret orarin tonė pėr me fol . Duke biseduar dalė-ngadal i afroheshim muajit tė shejtė tė Ramazanit . I thashė se deri mė tash kemi folė shum shum gjėra qė Allahu nuk ėshtė i kėnaqur, e kėshtu qė ne ramazan do ti ndalim ato shprehje edhe ndoshta krejt bisedėn . Nė fillim tė Ramazanit nuk hysha hiq nė net por dal ngadal filluam pėrsėri me folė por vetėm gjėra tė thjeshta e jo shprejhe tė fėlliqura . Bajshim gjithnjė dua nė kohė tė iftarit dhe tė syfyrit qė Allahu tė na bashkojė nė dunja dhe ahiret. Edhe gjatė bisedės me atė vajz vendosa qė unė tė iu tregoj familjes time se e dashuroj njė vajz . Familja ime e mirėpriten kėtė lajm dhe shumė u gėzuan. Vendosen familja qė nė pranver me e ba fejesn ( nėse ėshtė e caktuar ) . E nga familja e saj e dinte vetem morta e saj. Fotografin e asaj vajze e mabja nė telefonin tim dhe ēdo moment u thelloja nė shikin e asaj foto. Shumė ishim tė gėzuar qė ishim bashkė. Afrohej fundi i Ramazanit ne ēdo ditė folin mes vete edhe na shtohej dashuria edhe me shumė. Shpeshherė na zinte koha e iftarit ne duke folur bashkė. Nė natėn e 27-tė tė Ramazanit ( natėn e Kadrit ) e prita por nuk hyri ajo nė net , por 5 min para iftarit hyri ajo edhe me tha se nuk munė shum me nejt por veq deshi tė mė tregoj se sot familja e saj pėr herė tė parė ne jetėn e saj kan vendos me i dėrgu fėmijet nė xhami, edhe qė kjo ishte shumė e emocionune. Unė shumė u gėzova pėr kėtė lajm . Tė nesėrmen hyra nė net edhe e prita por nuk hyri ajo nė net, por ia shkrujta njė mesazh. Hyra e nesėrmen tjeter edhe po e shohė se nuk ma kam kthy mesazhin , e prita deri kah iftari edhe pėrseri i shkrujta se tė kam prit por ti nuk dole.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e besmir0212
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  48
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Aq shume u patėm dashuru sa qė ia dhamė njėri-tjetrit edhe pasvordat . Nė diten e tret pasi e fala namazin e ikindis edhe hyra nė net , e kur e pashė se mė ka ardhė njė mesazh nė emėr tė saj. Por kur po e lexoj edhe po me thotė: Unė nuk jam e dashura jote por jam morta e saj dhe me shumė keqardhje tė lajmėroj se : E dashura jote nga nata e Kadrit gjendet nė spital ! ? Mė tha se atė natė kur shkuam nė xhami tha se e dashura jote mė tha se mu ka qelė zemra edhe tha se tėrė namazin ka qajt. Pas namazit duke u kthyre nė shtėpi tha kerrin e tyre e goditi njė shleper ku tha vajzėn tėnde e kan dėrgu nė spital edhe se 2 ditė gjendet nė shok sobė edhe tha se doktorri ka thėnė se nuk ka shanca me shpėtu . Kur e lexova kėtė mesazh mu ka dobėsu trupi im , duart nuk mė banin punė qė ta udhėheqi mausin, fillova tė qaj nė internet me tė madhe. Tė gjithė qė ishin afėr meje nė internet me shikonin se ēka ka ky njeri qė po qan kaq shumė ? Papritmas kur u qel adresa e saj dhe aty ishte morta e saj. Menjeher e pyeta se qysh o vajza ime , ajo mė tha se sot pas drekes ka vdek. Shumė u dėshprova edhe mė shumė kam qajt. Nuk kam shkuar nė shtėpi por drejt nė xhami kam shkuar edhe kam kam hy nė Kur’an-otek edhe jam mbyllė i vetmuar duke qajtė njė kohė tė gjatė deri kah koha e iftarit. Kemi pas organizuar njė iftar nė restaurant me vllazni atė ditė dhe kur shkova tė gjithė shoqnia hanin por mua nuk mė haej edhe pas bukės jam nda veq edhe pėrsėri mė kan shpėrthyer lotėt edhe nuk jam ndal. Atė natė nuk kam mujt me fal namaz tė teravis por vetem farzin e jacis edhe kam dalė. Kam hy nė net edhe i kam dėrgu motres sė saj mesazh qė tė mė thirrė nė telefon pėr tė mė tregu se nė sa ora ėshtė vorrimi edhe nė cilėn xhami do tė falet namazi i xhenazes. Atė natė nuk kam fjetė tėrė natėn. Nuk mė merrte gjumi dhe rrija me telefon nė dorė duke pritur thirrjen nga motra e saj pėr tė mė treguar pėr kohėn e vorrimit. Me mua atė natė rrishin edhe dy shokėt e mi tė ngushtė. Atij shokt i bėri telefoni edhe ai dual jashtė edhe foli me dikan. Pas njė kohe unė e pashė se nuk po mė vjen thirrja nė telefon e atėher vendosa edhe po i thamė atij shokut se pas namazit tė sabahut do tė nisemi pėr nė atė vend edhe pse nuk e di kur do tė bahet vorrimi por nė atė vend kam shumė vllazen edhe ata do tė mė ndihmojnė, kur papritmas ai shoku mė tha se atė e kan vorros se i ka lajmėru ajo vajza qė i patėm njoftuar ne. Fillova pėrsėri tė qajė sepse u dėshprova qė nuk mujta tė ia fal namazin e xhenazes, deri sa erdhė koha e namazit tė natės, e tani shkuam nė xhami pėr Kijamu Lejl edhe kėshtu qė nuk mė mbanin kėmbėt atė natė por veq 4 rekat i fala. Kėshtu vazhdova, dhe tė nesėrmit nuk shkova nė punė . Ua tregova shtėpisė time se vajza qė e dashuroja tashmė kishte vdekė. Qajtėn familja im sidomos nėna ime ku ajo dy ditė ishte shtrirė nga vuajtja. U afrua edhe dita e Fitėr Bajramit, unė nuk isha i qetė. As nuk shkoja pėr vizitė por edhe kur vinin te ne pėr vizitė nuk dilja pėr me i mirėpritė. Vetėm shkoja nė xhami edhe aty ishte vendi i vetėm ku mund tė qetėsohesha. Kur shkova nė internet e pashė se mė ka ardhė njė mesazh ku ma kishė dėrgu motra e saj dhe mė kėrkoi falje se nuk ka mundur tė lajmėroj pėr vorrimin sepse edhe ajo vet nuk e dinte tė sigurtė kėtė gjė, por veq kur ka ndėgjuar nga babai se tash po e dėrgojm nė varrin e saj. Pastaj edhe mi tregonte shumė disa ngjarje tė jetės sė sajė sidomos pasi qė u njohė me mua. Mė tregonte se qante shumė se mė thojke se ajo shumė tė ka dashtė ty, dhe shumė tregime tjera qė mė rrjedhin lotėt. Nga ai moment qė pata ndėgjuar se ajo ka vdekė unė nė namazet sunet qė i falėsha gjithnjė nė sexhde e bėja kėtė dua: O ZOTI IM FALE SARĖN, O ZOTI IM MĖSHIROJE, O ZOTI IM ZGJEROJA VARRIN, O ZOTI IM NDRIĒOJA VARRIN, O ZOTI BĖNJA VARRIN NJĖ KOPSHTĖ PREJ KOPSHTĖVE TĖ XHENNETIT E MOS IA BĖN NJĖ GROPĖ PREJ GROPAVE TĖ XHEHENEMIT, O ZOTI IM QELJA NJĖ DRITARE PREJ DRITARĖVE TĖ XHENNETIT, O ZOTI IM NA BASHKO NĖ XHENNET NEVE TĖ DYVE etj . Mė thonte motra e saj se shumė po mėrziten familja e saj, dhe mė tha se edhe vėllau qė ishte me tė kur bėnen ndeshje komunikacioni dhe se vėllau i saj i kishte thyer krahun edhe njė brijė, atij nuk i kishin treguar pėr vdekjen e saj dhe se ai shumė shumė u mėrziste. Unė isha i ftohur, edhe nuk mendoja mė pėr martesė pėr njė kohė tė gjatė apo edhe ndoshta hiq mė ( pėr tėrė jėtėn ) .

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e besmir0212
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  48
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Tė gjithė vllaznia kur mė shihnin mė thonin se nuk je mirė , ke ndryshua shumė , as nuk po qeshė, sytė kuqė po tė rrinė edhe shumė ke ra ( ke humb shumė kilogram ) por unė nuk flisja, kėshtu vazhdova . Pasi kaloi Bajrami mė 27 Tetorė hyra nė internet ta shikoj MSN mos ma ka dėrguar ndonjėkush ndonjė mesazh, por kur e pashė sė mė kishė ardhė njė mesazh nga adresa e asaj vajze qė e doja as shumė. Fillova ta lexojė mesazhin dhe duke lexua fillova tė mos iu besojė syve tė mi ! Shkruante nė mesazh se : Ma ban hallall , se tė kam gėnjyer , sepse Sara nuk ka vdek, une jam gjallė, e gjitha qė kam bėrė deri mė tash ka qenė hajgare ! ? Thotė: Une jam njė vajzė 19 vjeqare e cila jam e martuar dhe kam njė fėmijė dhe jamė e mbuluar por deri mė tash kam bė hajgare me ty. Tash tha ti mund tė bėn ēka dėshiron me mua, thotė edhe unė tash vėrtet jam dashuruar nė ty, nuk po muj me u kujdes pėr fėmijen tim, burrin nuk po e dua ma siē e kam dashur me parė, andaj sikur tė mos isha kanė e martuar do tė merrja vetėm ty. Sikur tė kisha mundėsi thotė do ta leja familjen time, do ta leja burrin dhe fėmijėn tim dhe me ty tė shkonim sė bashku nė xhihad. Vėrtet thotė me vjen keqė pėr atė e sidomos pėr nėnen tėndė ...! Isha i befasuar me kėtė qė e pashė . SubhanAllah dy muaj e gjysmė mi humbi kotė, mė shkatėrroj jetėn time, ma shqetėsoj familjen time edhe nė fundė mė thotė se bėra hajgare , andaj ma ban hallall ! Nuk mund tė besoja edhe filloi dhe mė hyri urrejtja edhe filloi tė mė dhimbte koka nga kjo qė pashė. Atėherė i kam shlyre 74 mesazhe qė mi ka dėrguar ajo ( qė i pata ruajtur ) edhe fotografinė e saj tė rreme. Atėher ia kam shkruar njė mesazh dhe i kam thėnė: Allahu mė faltė mua pėr ato mėkatė qė i kam bė. A vėrtet kjo ėshtė hajgare ! ? - A e dinė se sa kohė kam humbur me ty - A e din se ti ma ke nxirė zemrėn time me mėkate - A e din se ti ma ke shkatėrruar jetėn time - A e din se ti ma ke shqetėsua familjen time - A e din se sa lotė kam derdhur pėr ty - A e din se sa ligjėrata Islame i kam humbur pas teje - A e din se sa para kam shpenzuar duke folur me ty I kam thėnė se ti sė pari je betuar nė Allahun rrejshėm me dhjetra herė, ti e ke tradhėtura burrin tėnd, ti luan me ndjenjat e muslimanėve, andaj ēka pritet prej njė nėne tė tillė ? Dhe nė fund thua : MA BAN HALLALL SE HAJGARE KAM BA ! Kurrė i kam thėnė nuk ta bajt Hallall, edhe dije se nė Ditėn e Gjykimit do tė kėrkoj para Allahut tė Lartėmadhėruar drejtėsi. I kam thėnė , se deri tash ti ke udhėheq kėtė lojė, por tash e tutje unė do ta udhėheqi. Pas njė kohe njė vėlla i zbulojmė tė gjitha rrethė asaj vajze se: Kush ėshtė ajo vajz, emrin e saj tė vėrtetė, mbiemrin e vajzėrisė dhe tė nurėsirė, emrin e fėmijes, emrin e burrit, burri i vet se ēka punon, adresen se ku jetojnė edhe numrin e telefonit . I kam lajmėru asaj vajze dhe i kam thėnė pėrsėri se tash “ une udhėheqi lojėn.” I kam thėnė se ashtu siq ti luajte me familjen time edhe unė tash do ta lajmėroj burrin tėnd dhe do ti tregoj pėr ēdo gjė qė ka ndodhė edhe do t’ju shqetėsoj familjen tėnde. Por VALLAHI BILAHI TALLAHI pėrsėri mu ka dhimbtė qė tė shkatėrrohet njė familje Muslimane edhe tek fundi i fundit mu dhimtė fėmija, sepse ai nuk ka faj aspak dhe mu dhimbtė edhe e lash me kaq. Pas njė kohe u qetėsova edhe vazhdova dhe iu ktheva jetės time normale, iu ktheva ligjėratave dhe brenda dy javėve me lajmėruan vėllezerit nga njė shoqatė se ti je nė listėn tonė pėr tė shkuar nė Haxh. Allahu Ekber shumė u gėzova , e dorzova pasaporten dhe e kryta Haxhin dhe brenda vitit u fejova me nje vajz te ndershme.

  Prandaj i kėshillojė tė gjithė vėllezėrit Musliman qė tė kenė kujdesė nga Interneti , sepse Interneti ėshtė shpatė me dy tehė. Muslimani duhet t’i shfrytėzoj anėt e mira tė internetit, ato qė i shėrbejnė fesė dhe jetės sė tij, e jo ato qė e prishin fenė dhe jetėn e tij.

  E LUS ALLAHUN E LARTĖMADHĖRUAR QĖ TĖ MĖ MĖSHIRONĖ MUA DHE TĖ MI FALĖ MĖKATET E MIA QĖ I KAM BĖRĖ, DHE TĖ MA JEPĖ NDERIN QĖ TĖ BIE SHEHID NĖ RRUGĖN E TIJ - ALLAHUME AM

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e besmir0212
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  48
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Kerkoj falje qe e kam ndar tregimin ne 3 pjese , po nuk e pranojke komplet

 5. #5
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12
  Allahu na falte te gjitheve dhe na bashkofte ne xhenetin firdeus

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ngjarje shokuese nė Belgjikė, mamaja fut fėmijėn nė frigorifer
  Nga Erinaa nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 25-05-2012, 03:59 PM
 2. Ngjarje Qe mund Ti Ket Nodhur Shum Vajzave !!
  Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 07:55 PM
 3. Nje ngjarje ne diten e 1 prillit
  Nga lettas nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 10:10 PM
 4. Ngjarje historike pėr Shqipėrinė
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 10:24 PM
 5. leni's here
  Nga lenitado nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 02-01-2008, 01:24 PM