Britani, krijohet sperma nga qelizat staminale


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Britani, krijohet sperma nga qelizat staminale

  Receta Gatimi  Per here te pare ne histori, shkencetaret e Universitetit britanik kane krijuar ne laborator spermen njerezore nga qelizat staminale.

  Behet fjale per nje zhvillim qe mund te revolucionarizoje gjithcka ne fushen e kurimit te sterilitetit.

  Studiuesit e "Northeast England Stem Cell Institute", shkruan "Telegraph", thone se ne harkun kohor te 10 vjeteve, kjo teknike mund te perdoret normalisht per kurimin e rasteve te sterilitetit dhe nuk perjashtojne se ky eshte nje zhvillim historik ne fushen e mjekesise.

  Sipas shkencetareve nuk eshte i pamundur prodhimi i qelizave staminale femerore, qe do i jepte keshtu te drejten nje gruaje te kishte femije, pa asnje lloj kontributi mashkullor.

  Profesor Nayernia, qe ka drejtuar eksperimentin, saktesoi se spermatozoidet e realizuar ne laborator nuk jane 'perfekte", por kane te gjitha cilesite thelbesore per procesin riprodhues.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  besoj se keto qelizat staminale do jen baza e studimeve ne te ardhmen, ca nuk po nxjerrin nga keto, kam ngjuar qe me keto qeliza jan sheruar njerez me paraliza e humbje te shikimit,por ne shumicen e vendeve nk lejohet kjo terapi eksperimentale

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Dhe ate kontribut qe jep mashkulli duan ta heqin!

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Te bejne cfare te duan por natyralia natyrale mbetet

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  bologna
  Postime
  139
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  hahahhaa sa pak vleni....hahahhaha.

 6. #6
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Dhe ate kontribut qe jep mashkulli duan ta heqin!
  Mbetet pa privilegje...

  Kohet e fundit shkenca ka evoluar vertet shume.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Krijohet pajisja kundėr rrezeve Laser
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-02-2011, 06:35 PM
 2. Terapi qė nuk dėmton qelizat e shėndosha
  Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-11-2009, 01:09 PM
 3. Si i sulmon qelizat virusi gripit
  Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-11-2009, 04:39 PM
 4. Krijohet grupi i te sulmuarve nga peshkaqeni
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2009, 04:39 PM
 5. Angli, krijohet fustani me kartmonedha
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-11-2007, 01:15 PM