Zbulohet planeti i pare jashte “rruges se qumeshtit”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Zbulohet planeti i pare jashte “rruges se qumeshtit”

  Receta Gatimi  Shkenca e astronomise po i zgjeron kufinjte e dijes pothuajse cdo dite.
  Kete here rekordin e ka vendosur nje ekip astronomesh nga Italia, te cilet kane zbuluar planetin e pare jashte galaktikes tone “Rruga e qumeshtit”. Ky planet ndodhet ne galaktiken e “Andromedes” dhe eshte rreth 7 here me i madh se Jupiteri.
  Ai rrotullohet rreth nje ylli qe eshte pothuajse sa gjysma e Diellit tone. Zbulimi eshte bere nga studiuesit e Institutit Kombetar te Fizikes Nukleare ne Universitetin e Salentos ne Lece te Italise. Planeti i zbuluar ndodhet rreth 2.5 milione vite drite larg Tokes.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  kjo vetem fillimi, se mendoj se do zbulohen dhe shum planete te tjera ne te ardhmen, mendoj se cdo yll perben nje sistem si ky ku ndodhemi ne

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ja ti gjendet dhe origjina sistemit tone djellor dhe ska me mistere!

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Mistere do kete gjithmone. Sa me shume arrin, aq me i pakenaqur je nga arritjet, ndaj dhe shkenca vazhdon te evuloje.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Planeti Toke ?
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2011, 04:01 PM
 2. Zbulohet planeti i parė i njė galaksie tjetėr
  Nga ardona nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2010, 03:37 PM
 3. Produkte tė qumėshtit pėr humbje nė peshė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2009, 08:37 PM
 4. SHBA, zbulohet gruaja me transplantin e pare te fytyres
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-05-2009, 03:49 PM
 5. Pas 11 vjetėsh, zbulohet planeti i humbur
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-04-2009, 05:14 PM