Groenlande, zbulohet bakteri 120 mije vjecar


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Groenlande, zbulohet bakteri 120 mije vjecar

  Receta Gatimi  Per te mesuar sa me shume rreth evolucionit te mikrogjallesave, duhet te germojme thelle ne shtresat e akullit mijeravjecar. Kjo teori ka rezultuar e suksesshme per vite me rradhe dhe vazhdon te jete e tille.


  Zbulimin e radhes e ka bere nje grup shkencetaresh ne Groenlande ku kane zbuluar nje lloj bakteri qe ishte “varrosur” ne akull qe prej 120 mije vjetesh. Ky bakter ka formen e nje shkopi dhe eshte rreth 50 here me i vogel se bakteri i zakonshem. Ekzistenca e tij mund te jete nje baze e forte per te mbeshtetur teorine e ekzistences se bakterieve te ngjashme edhe ne zonat e ngrira te planeteve ne sistemin tone diellor dhe jashte tij.
  Ky mikrob eshte pagezuar me emrin “Herminiimonas glaciei” dhe ai eshte risjelle ne jete fale trajtimit 7 mujor ne nje inkubator me temperature 2 grade dhe me pas 4 muaj ne nje inkubator me temperature 5 grade.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  e cuditshme, u shtua dhe nje bakter tjeter per tu mbajtur mend

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Sa shume paska zgjatur periudha e ndenjes ne inkubator!
  Do ishte mire te arrinte vertetimin e teorive.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Sa gjera ka akoma qe ne nuk i dime!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Groenlandė, shkėputet ajsbergu dy herė mė i madh se Manhattani
  Nga Erinaa nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-07-2012, 06:58 PM
 2. Big Brother 5, nė shtėpi edhe njė 55-vjeēar
  Nga olsii nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-02-2012, 01:10 PM
 3. Facebook hap vende pune, 235 mijė nė BE, 3 mijė vetėm nė Shqipėri
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-01-2012, 05:30 PM
 4. Bakteri vrases ne bimen e sojes!
  Nga ReniX nė forum Flora dhe Fauna
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2011, 01:42 PM
 5. T.I: Dua Oscar si 40 vjeēar
  Nga vaaldr1n nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-08-2010, 10:13 PM