Fedora core 4


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e michele
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Vendndodhja
  shume larg qe ketu, diku ne univers
  Postime
  52
  Reputacioni
  0

  Fedora core 4

  Receta Gatimi

  Ju lutem nese ka mundesi mundet dikush te me ndihmoje se si mund te bej update kernel ne SO fedora core 4?

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Sesa te merresh te besh kernel update Fedora 4, me mire te keshilloj nje UPGRADE te mire ne Fedora 10....
  me shume siguri, me shume funksione dhe falas mbi te gjitha!!!

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e michele
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Vendndodhja
  shume larg qe ketu, diku ne univers
  Postime
  52
  Reputacioni
  0
  Mesa di une behet upgrade vec nje version me siper, nuk mund ta bej fedora 10 te pakaten fedora 5, apo jo?
  Gjthsesi flm per pergjegjen

  reniX, meqenese jam perdorues i ri ne fedora, mund te me thuash se si behet instalimi i paketave te reja, duhet te hidhen ne CD, pastaj te instalohen?
  Ne se mundesh te lutem me ndihmo.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Per upgrade, ju duhet te beni backup te gjithe dokumentave tuaj ne ndonje memorie te jashtme dhe pastaj te vazhdoni me instalimin.

  Per instalimin e programeve ne versionet e meparshme te fedora, mjafton te shkarkosh paketen dhe ta instalosh me ane te terminalit.
  shkarkon filename dhe me pas ne termilan i jep:
  Kodi:
  rpm -i filename.rpm
  i per install

  Ndersa ne versionet e fundit eshte nje opsion Hiq/Shto Software ku mund te zgjidhni/kerkoni programe sipas interesave:


 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e michele
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Vendndodhja
  shume larg qe ketu, diku ne univers
  Postime
  52
  Reputacioni
  0
  Kur i jap per kete komande me nxjerr si me poshte, mos ke ndonje ide pse?

  rpm -i kernel-xenU-devel-2.6.18-1.2257.fc4.mpls.1.955.i686.rpm
  error: open of kernel-xenU-devel-2.6.18-1.2257.fc4.mpls.1.955.i686.rpm failed: No such file or directory

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Shembulli im siper ishte per te instaluar nje aplikacion.

  Per kernel ky link mbase te ndihmon: http://www.mjmwired.net/resources/mjm-kernel-fc4.html

 7. #7
  i/e rregjistruar 10% Maska e michele
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Vendndodhja
  shume larg qe ketu, diku ne univers
  Postime
  52
  Reputacioni
  0
  falemiderit, po e provoj nga kjo faqe

 8. #8
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  provo Fedora Core 11. shkarkoje ate file qe eshte rreth 3.5 gb dhe shkuaje ne disk

  dokumentat nuk besoj se do te te humbasin sepse do ti behet vetem nje upgrade.

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e michele
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Vendndodhja
  shume larg qe ketu, diku ne univers
  Postime
  52
  Reputacioni
  0
  Falemiderit Ingal, une hodha fedora 10, deri tani po ecen mire, te shohim per me vone

  Falmeinderit shume

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e michele
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Vendndodhja
  shume larg qe ketu, diku ne univers
  Postime
  52
  Reputacioni
  0
  po per kete me poshte dini si mund ta krijoj???

  Go to `/usr/src` and create a link named 'linux' to your kernel sources directory,,

  me pak fjale si mund te krijohet nje link.
  Nese mundeni ju lutem.

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  ln krijon standard ose symbolic links.

  -s per symbolick

  Kodi:
  ln -s /usr/src /linux

 12. #12
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  apt-get update apt-get upgrade jane komanda per root terminal rifresko te dhenat

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Lėshohet Fedora 15 Lovelock
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-05-2011, 07:32 PM
 2. Procesor 12 core nga AMD!!!
  Nga Peniel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-04-2010, 03:56 PM
 3. Projekti per Fedora 11
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-02-2009, 05:50 PM
 4. Fedora Core 6 Zod Shkarko
  Nga Lirenti nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-05-2007, 11:26 PM
 5. Mbi 2 Milion pėrdorues te Fedora Core 6 (linux)
  Nga ReniX nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-04-2007, 05:48 PM