Kromozoni Y drejt zhdukjes, meshkujt ne rrezik...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Kromozoni Y drejt zhdukjes, meshkujt ne rrezik...

  Receta Gatimi  Ndoshta pas disa mijevjecaresh, ne Toke nuk do te kete me meshkuj. Nga studimi i kryer prej Kateryna Makova e Melissa Wilson eshte dale ne perfundimin se kromozoni Y, pergjegjes per trashegimine mashkullore, po degradon me shpejtesi te madhe ne krahasim me kromozonet e tjere.

  Trupi i njeriut perbehet nga 23 cifte kromozonesh, 1 prej te cileve me shenjen XY. Te femrat, cifti 23 eshte XX, ndersa tek meshkujt XY. Eshte pikerisht ky i fundit qe po zhduket, pasi tashme ka vetem 200 gene nga 1100 qe ka kromozoni X. Deri tani nuk eshte gjetur nje shpjegim shkencor per kete ndryshim pasi me kalimin e kohes vihet re humbja e te dhenave gjenetike.
  “Edhe pse disa prej geneve te Y jane te rendesishem, ne nuk besojme se kromozoni mashkullor do zhduket plotesisht por edhe nese do te ndodhe, nje prej 22 cifteve te tjere te kromozoneve do veproje per t’u bere aktiv”, shprehet studiuesja Kateryna Makova.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po eshte shume normale po tani po kthehen mejshkuj si femra dhe kijo eshte

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Prandaj duan te lindin vetem cuna njerezit???

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  edhe kjo duhet tani

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  prandaji majini mir cunat se jan te rrall , nejse se besoj qe nje gje e till do ndodhi

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  bologna
  Postime
  139
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Klevi88 Lexo postimin
  prandaji majini mir cunat se jan te rrall , nejse se besoj qe nje gje e till do ndodhi
  hahahhahhah jo jo esht se Perendia po e sheh sa te pa dobishem jan dhe don ti eliminoj avash avash...vetem budalliqe bejn..pastaj vrasjet,perdhunimet e te tjera meshkujt po i kryejn.ma mir pa gjo.

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Duhet ti japim pak privilegje tani vetes!

 8. #8
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  cuna behuni me serjoz se si ka vajtur puna aha hahahahah

 9. #9
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  OOOOUUUUUUUU
  Ca eshte kjo me.
  Duhet ta vleresojme me shume veten tone...

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e Converse
  Anėtarėsimi
  Jul 2009
  Postime
  13
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Te rrojne femrat atehere...
  Per te gjithe meshkujt nje urim : Jete sa me te gjate e te bukur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kjo krijesė e mrekullueshme ėshtė drejt zhdukjes
  Nga Erinaa nė forum Flora dhe Fauna
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-09-2012, 07:33 PM
 2. Misteri i zhdukjes se Amelia Earhart
  Nga Erinaa nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-06-2012, 03:08 PM
 3. Mos rri ulur, rrezik diabeti
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-04-2012, 06:48 PM
 4. Veshėt “nė rrezik” bakteresh nga mp3
  Nga EMAUS nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-03-2009, 05:56 PM
 5. Tirana historike, drejt zhdukjes .....
  Nga kuklla nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2008, 04:55 PM