Kometa perplaset me Jupiterin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Kometa perplaset me Jupiterin

  Receta Gatimi  Eshte zbulimi astronomik i vitit dhe ate e ka bere nje astronom amator.
  Nje komete (ose ndoshta ne asteroid) eshte perplasur me planetin Jupiter te sistemit tone diellor. Gjithcka ndodhur eshte xhiruar (thuajse) direkt.

  E gjitha kjo eshte merite e nje programuesi informatik australian 44-vjecar, i quajtur Anthony Wesley,i cili zbuloi zhvillimin hapesinor ndersa vezhgonte qiellin prej shtepise.

  Laboratori i NASA-s konfirmoi ngjarjen duke perdorur nje teleskop te fuqishem me rreze infra te kuqe ne Hawaii.

  Zbulimi

  Lajmi per zbulimin e Wesley beri xhiron e botes ne pak ore. Vete Wesley tregoi se iu deshen rreth 30 minuta per te kuptuar se njolla e zeze qe rrotullohej prane Jupiterit ne 19 korrik ishte faktikisht impakti i pare ne kohe i vezhguar prej astronomeve nder vite.

  "Mendova se behej fjale per nje stuhi normale polare, por me pas kuptova se njolla e erret ishte e tille ne te gjitha kanalet", tha Wesley ne faqen e tij ne web.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Pasion i bukur ky i Wesley, te veshtoje hapesiren

  Ja dhe disa foto nga NASA:

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  interesante

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  po shihet interesante siq tha unikatil.!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Video: Parashutisti Vdes pasi perplaset me nje Avion
  Nga Al Capone nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-07-2012, 08:36 PM
 2. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-03-2011, 09:11 PM
 3. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 10:05 PM
 4. Pėrplaset autobusi qė shkonte nė Athinė
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-03-2008, 03:02 PM