Ndotja ndikon nė inteligjencėn e fėmijėve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Ndotja ndikon nė inteligjencėn e fėmijėve

  Receta Gatimi  Shkencėtarėt pėr herė tė parė kanė bėrė lidhjen ndėrmjet ndotjes sė ajrit para lindjes sė fėmijėve dhe koeficientin mė tė ulėt tė inteligjencės sė tyre.

  Shkencėtarėt kanė zhvilluar njė studim me 249 fėmijė tė lindur nė New York. Studimi ishte kufizuar te femrat me status tė ulėt social, tė cilat jetojnė nė pjesėt e qytetit, siē ėshtė Manhattani dhe Bronxi, tė cilat janė tė ekspozuara ndaj ndotjes tipike urbane, kryesisht nga automjetet, autobusėt dhe kamionėt.

  Fėmijėt e lindur nga kėto shtatzėna, nė moshėn pesėvjeēare i janė nėnshtruar testit tė inteligjencės dhe ėshtė vėrtetuar se ata tė cilėt kishin qenė nė barkun e nėnave qė i janė ekspozuar ndotjes sė ajrit, e kishin pasur tė vėshtirė tė zgjidhnin kėto teste.

  Diferenca ėshtė nė 4-5 pikė, gjė qė ekspertėt thonė se shtė dallim i madh dhe mund tė ndikojė nė arritjet dhe suksesin e tyre nė shkollė.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Me kete eksperiment i bie qe te gjitha femrat qe duan qe femijet e tyre te jene inteligjente, te qendrojne ne ambiente te gjelberuara dhe te pastra derisa te lindin. Disi e parealizueshme.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  keto femra duhet te rrine ne gjelberim i coj tek nje park ku ka vetem peme dhe ne shpi duhet te kete peme dhe kur te flej gjum duhet te kete peme hhahah

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Tani femrat qe jane shtatezane duhen te perpiqen qe te rrijne sa me pak ne ambjente te ndotur...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. A ndikon muzika ne edukimin e femijeve?
  Nga EMAUS nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-08-2012, 09:01 PM
 2. Ndotja shkakton 14 mije viktima cdo dite
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2012, 12:58 PM
 3. Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-07-2011, 09:11 PM
 4. Si ta stimuloni inteligjencėn e fėmijėve tuaj
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2010, 12:44 AM
 5. Fieri, 25% e sėmundjeve nga ndotja
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2008, 03:42 PM