Pėrshkrimi i Xhehennemit


Ka thėnė All-llahu xh.sh : Atėherė ruajuni zjarrit, lėndė e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt, qė ėshtė i pėrgatitur pėr mosbesimtarėt. (El-Bekare : 24).

Ka thėnė All-llahu xh.sh : O ju qė besuat, ruajeni veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt e rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruar. (Et-Tahrim : 6).

Ka thėnė All-llahu xh.sh : Edhe ata qė i frikėsohen dėnimit nga Zoti i tyre. Sepse ėshtė e vėrtetė qė nuk ka shpėtim prej dėnimit tė Zotit tė tyre (El-Mearixh : 27-2.

Ka thėnė All-llahu ne cilėsit e robit tė Tij : Edhe ata qė thonė: “Zoti ynė, largoje prej nesh vuajtjen e xhehennemit, e s'ka dyshim se vuajtja nė tė ėshtė gjėja mė e rėndė”. Ai, vėrtet ėshtė vendqėndrim dhe vendbanim i keq. (El-Furkan : 65-66).

Pėr All-llahun sikur ta din Muslimanėt se ēfar dėnimi ka Xhehennemi kurr nuk do tė jetė i lumtur dhe gjithėmon do tė ishte nė kujdesje pėr ti kryer urdhėratė e All-llahut dhe gjithėmon ishte ruajtur prej mėkatėve deri sa tė kthehet tek All-llahu .

Ka thėnė Jusuf bin Atije nga Meali bin Zijad : ka qenė Hereme bin Hijan dhe dilte nė disa netė dhe bėrtite me zėrin e tij mė tė lartė dhe thonte : Habitme me Xhennetin si flejn kėrkuesit e tij , dhe habitem me Xhennemin si flejn humbesit pastaj lexoi ajetin nga Kurani dhe tha : A mos u siguruan banorėt e fshatrave nga dėnimi jonė kur ata ishin fjetur (natėn)? (El-Araf : 97).
Frika prej Xhehennemit
Ka thėnė All-llahu xh.sh : E ju pra, adhuroni pos Tij ēka tė doni!” Thuaj: “Tė dėshtuar nė ditėn e kijametit janė ata qė e kanė humbur veten dhe familjen e vet. Vini re: ky ėshtė ai dėshtimi i njėmendtė. Se ata do tė kenė shtresa tė zjarrit edhe sipėr edhe pėrfundi. Me kėtė All-llahu i frikėson robėrit e Vet: “O robėrit e Mi, kini frikė (dėnimin)!” (Ez-Zumer : 15-16).

Ka thėnė All-llahu xh.sh : Ditėn kur me fytyrat e tyre do tė tėrhiqen zvarrė nė zjarr. “Vuajeni dėnimin Sekar” (emėr i njė xhehennemi). (El-Kamer : 4.

Ka thėnė All-llahu xh.sh : Ditėn kur fytyrat e tyre do tė pėrmbysen nė zjarr e thonė: “Tė mjerėt ne, ta kishim adhuruar All-llahun e respektuar tė dėrguarin!” (El-Ahzab : 66).

Ka thėnė All-llahu xh.sh : Nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė pėrkujtim pėr njerėz. Jo, nuk ėshtė ashtu, pasha hėnėn! Edhe natėn kur tėrhiqet! Edhe agimin kur agon! S'ka dyshim se ai (Sekari) ėshtė njė nga belatė mė tė mėdha. Ėshtė vėrejtje pėr njerėz! Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė pėrparojė (nė tė mira) apo tė ngecė (El-Mudethir :31-37).
Pejgamberi a.s kėrkon prej All-llahut xh.sh tė mbron nga Xhehennemi

Pejgamberi a.s. ka qenw i cili All-llahu I’a fali tė gjitha mėkatet tė shkuarat dhe tė ardhmet dhe prap ka kėrkuar prej All-llahut qė ta mbėroj nga dėnimi i Xhennemit dhe gjithėmon kur ishte me shokėt e tij i urdhėronte qė tė luten te All-llahu qė ti mbėron prej kėtij dėnimi.

Ka thėnė Pejgamberi a.s. : Pasi qe mbaroi duke thirrė nė dėshmi i urdhėroj shokėt e tij tė kėrkojn katėr gjėra : O Zot mė mbroj prej dėnimit tė Xhehennemit , prej dėnimit tė varrit , prej sproves sė dunjas dhe vdekjes dhe prej sproves sė daljes sė Dexh-xhalit , pastaj bėri lutje nė veti. (Trasmeton Muslimi).

Ka thėnė Pejgamberi a.s. : O Zot i Xhibrilit dhe i Mikailit dhe i Israfilit kėrkoj tė mė mbrosh prej nxehtėsis sė zjarrit dhe prej dėnimit tė varrit. (Trasmeton Nesaiu).

Ka thėnė Enesi r.a. lutja mė e shpeshte e Pejgamberit a.s. ka qenė : E, ka prej tyre asish qė thotė: “Zoti ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr”! (El-Bekare : 201)
Frika e selefėve prej xhehennemit

Ka thėnė Ebu Sulejman Ed-Derani : Vepra mė e mire nė dunja dhe nė ahiret ka qenė frika ndaj All-llahut xh.sh , ndėrsa zemra e cila nuk ka frik ndaj All-llahut ajo zemer ėshtė e shkatėrruar .

Kan qenė selefėt kur e kan pa zjarrin jane bė merak dhe ju ka ndėrru gjendja e tyre pėr kėtė All-llahu xh.sh ka thėnė : Ne e bėmė atė si pėrkujtim (pėr zjarrin e xhehennemit) dhe tė nevojshėm pėr ata nė vende tė pabanuara (nė shkretėtirė). (El-Vakia : 73). Ka thėnė Muxhahidi (komentator i Kur’anit) dhe tė tjerėt : zjarri i dunjas ėshtė pėrkujtus pėr zjarrin e ahiretit .

Ka thėnė Ebu Nuhu El-Ensari : Ndodhi njė zjarrė nė shtėpinė e Ali bin Husejn dhe ai ishte nė sexhde e thirren dhe i thanė : O Ali ibni husejn …. Zjarri dhe e ngriti koken etij deri sa e mbaroj , kush e bėri kėtė , unė kam mendu qė ėshtė zjarr tjetėr.

Trasmetohet se Ali bin Fudejl ka vdekur duke e lexuar ajetin ku ka thėnė All-llahu xh.sh : E sikur t'i shihje ata kur janė ndalur pranė zjarrit e thonė: “Ah sikur tė ktheheshim (nė Dunja), tė mos gėnjejmė faktet e Zotit tonė e tė bėhemi nga besimtarėt!” (El-Enam : 27).

Ka dėgjuar Omer ibn Hatabi r.a. ishte nje njeri e lexonte suren Et-Tur kur mbėrriti te ajeti ku ka thėnė All-llahu xh.sh : Ėshtė e vėrtetė se dėnimi i Zotit tėnd patjetėr do tė ndodhėAtė nuk ka kush qė mund ta largojė. (Et-Tur : 7- tha Omeri : jam kėthyer nė shtėpi dhe jam sėmuar nje muaj prej frikės dhe pasi qė jam kthyer tė njerzit asnjė prej tyre nuk e kan ditur smundejn time.