Dita qe do te zgjas 50 mije vjet!!!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e besmir0212
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  48
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Dita qe do te zgjas 50 mije vjet!!!

  Receta Gatimi

  Dita qe do te zgjas 50 mije vjet!!!


  Vellezer dhe motra pasi ta lexoni kete ngjarje llogariteni veten e juaj se sa jeni te pergaditur ju per kete dite te gjat me mijera vjet.

  "llogariteni veten e juaj para se te lloagariteni"
  (omeri radiallahu anhu)


  Nė emėr tė All-llahut tė Madhėrishėm, Mėshiruesit, Fuqiplotit


  NJĖ NGJARJE
  Imagjino sikur unė dhe ti tė ishim nė kėtė ngjarje!
  Dalin prej tij njerėzimi…
  Tė zhveshur, tė zbathur…
  Janė tė pluhurosur me dheun e varrit…
  Tė gjithė nxitojnė dhe i pėrgjigjėn thirrjes. Ajo dite ėshtė Dita e Gjykimit, qe nuk mund te flasėsh..
  Shikojnė njerėzit rreth vetes sikurse te ēmendur…
  A ėshtė kjo toke, nė tė cilėn jetuam?
  Kodrat u shkatėrruan…
  Lumenjtė u thane…
  Detėrat u ndezėn flakė ndėrsa toka u shndėrruan ne toke tjetėr…
  Qielli u shndėrrua ne qiell tjetėr…
  Nuk mund t'i ikėsh kėsaj thirrjeje…
  Ndodhi e pritura…
  Te gjithė heshtin dhe te gjithė mendojnė vetėm pėr veten dhe belanė e tyre…
  Tani u tubuan te gjitha krijesat: njerėzit, xhinėt, djajtė, egėrsirat, te gjithė qėndrojnė ne njė vend te vetėm…
  Rastėsisht…
  Sytė ngrihen lart kur ja qielli lėshon njė zė trishtues nga ēarja e tij…
  Zbresin nga qielli melaike ne forma trishtuese…
  Te gjithė qėndrojnė ne njė saf (rend), te pėrkulur dhe nėnshtruar…
  Njerėzit frikėsohen dhe pyesin: A ėshtė me ju Zoti ynė?
  Dridhen melaiket nga frika…
  I pastėr ėshtė Allahu ynė! Nuk ėshtė me ne por Ai do te vjen…
  Zbresin melaiket radhė-radhė derisa te vijnė melaiket, te cilat kane bartur Arshin e Allahut, qė, nė heshtje te krijesave, madhėrojnė Allahun me zė tė lartė…
  Pastaj zbret Allahu i Madhėrishėm, ashtu siē i ka hije madhėrisė se Tij, dhe thotė: O njerėz dhe xhin! Unė prej se iu kam krijuar kam heshtur ndaj jush: kam dėgjuar fjalėt tuaja dhe kam pare veprat tuaja, ndėrsa ju tani, heshtni, ngase tani do t'iu lexohen veprat tuaja dhe do t'iu jepen regjistrat tuaj, qe te shikoni se ēfarė keni bere. Kush gjen mire, le ta falėnderojė Allahun, ndėrsa kush gjen tjetėr, le te mos e qortoje askėnd pėrveē vetes se tij…
  Shikimet e njerėzve janė te pėrulura ndėrsa dielli i ėshtė afruar kokave njė mile pėrmbi, por nė kėtė dite, ai do te ketė nxehtėsi edhe mė tė madhe…
  Unė dhe ti do te qėndrojmė se bashku me ata dhe do te qajmė me lot nga frika dhe tmerri…
  Te gjithė presin, ndėrsa pritja zgjat pėr pesėdhjetė mije vite…
  Ndalesh dhe nuk di se ku do te shkosh: ne Xhennet apo ne Zjarre…
  Pesėdhjetė mije vjet pa ngrėnė asnjė kafshate dhe pa pire asnjė pike uji…
  Gojėt dhe zorrėt ndizen flake…
  Te gjithė presin dhe kėrkojnė mėshirė…
  Disa kėrkojnė mėshirė, qofte dhe me dėrgim nė Xhehennem, vetėm e vetėm qe t'i shpėtojnė tmerrit dhe gjatėsisė se kėsaj pritjeje…
  Ja, deri ne kėtė shkalle kane ardhur, kėrkojnė qe t'i dėrgojnė ne zjarre vetėm e vetėm qe te mos qėndrojnė me ne atė vend…
  Ēka te bej unė…
  Si mund te shpėtoj atė dite?
  Po, atje do te kete njerėz me status te veēante, te cilėt do te jene nėn hijen e Arshit te Allahut…
  Prej tyre njė i ri, qe ėshtė edukuar ne frymėn e adhurimit pėr Allahun
  Prej tyre njeriu, qe ka qene i lidhur pėrzemėrsisht me xhami…
  Prej tyre njeriu, qe kur ka pėrkujtuar Allahun ne vetmi i kane rrjedhur lotėt…
  A je ti prej tyre?
  Shpresa e fundit…
  Si ėshtė puna e njerėzve tjerė?
  Gjunjėzohen te frikėsuar…
  A nuk ėshtė ky Ademi, babai i njerėzimit?! A nuk ėshtė ky, qe melaiket i bėn sexhde?! Te gjithė nxitojnė tek ai…
  Ndėrmjetėso pėr ne tek Allahu! Lute qe ten a largoje nga ky vend?
  Zoti im ėshtė hidhėruar sot si kurrė me pare…nuk di ēfarė t'i bej vetes sime- ua kthen Ademi.
  Shkojnė tek Musai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t'i bej vetes sime…
  Shkojnė tek Isai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t'i bej vetes sime…
  Edhe ti, se bashku me ata, pėrsėrit: Nuk di ēfarė t'i bej vetes sime…
  Kur ja, ata e shohin Muhammedin, alejhi's salatu ve's selam…
  Nxitojnė kah ai ndėrsa ai shkon tek Zoti, kėrkon leje dhe i jepet leja…
  I thuhet: Pyet qe te jepet, ndėrmjetėso qe te ndėrmjetėsohet…
  Te gjithė njerėzit vėzhgojnė…
  Kur ja njė drite e bukur, drita e Arshit te Allahut, qe ndriēon tere token…
  Do te filloj llogaria
  Thirret…
  O filan, i biri i filanit…
  Po, ėshtė emir yt dhe ti frikėsohesh shume…
  Te vijnė melaiket dhe te kapin pėr krahėsh qe te dalėsh para Allahut…
  Ecin me ty pėrgjatė krijesave, te cilat janė pėrkulur ne kėmbė…
  Te gjithė te shikojnė ty…
  Ushtima e Xhehennemit kaplon veshėt tu…
  Duart e melaikeve janė vene mbi supet tuaja…
  Te dėrgojnė qe te dalėsh para Allahut…
  Fillon njė skene e re…
  Kėtė skene do t'ua le juve, vėlla dhe motėr…
  Te gjithė e dimė se ēfarė kemi bere gjate jetės sonė; te mirat dhe te kėqijat…
  A e ke respektuar Allahun dhe te dėrguarin e Tij, Muhammedin, alejhi's salatu ve's selam?
  A e ke lexuar Kur'anin dhe a ke vepruar sipas ligjeve te tij?
  A ke pėrfillur traditėn e Muhammedit, alejhi's salatu ve's selam?
  A i ke falur namazet me kohe?
  A e ke agjėruar ramazanin me besim dhe vetllogari?
  A je larguar nga hipokrizia para njerėzve qe vetėm e vetėm te bėhesh i njohur?
  A e ke kryer haxhin?
  A ke dhėnė zekatin?
  A ke respektuar nėnėn dhe babain?
  A ke qene i sinqerte me veten dhe te tjerėt, apo ke gėnjyer e pėrgėnjeshtruar?
  A ke patur moral te mire apo nuk ke patur fare?
  A?
  Dhe a?
  Dhe a?
  Tani ėshtė llogaria…
  Po, tani…
  Puno pėr kėtė dite me tere mundin qe ke…
  Puno vepra qe te fusin ne Xhennet…
  Puno qe te te zbardhet fytyra para Allahut atė dite, kur do ta takosh pėr llogari…
  Ndryshe, Xhehennemi ėshtė vendi yt…
  Dije se sikur qe Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues, Ai, po ashtu ėshtė edhe Ndėshkues i Madh…
  Mos thuaj se eshte keshtu e ta harrosh tjetren…
  Ka thėnė Pejgamberi, alejhi's salatu ve's selam:
  "Ai, qe udhėzon nė tė mirėn, ėshtė sikurse ai, qė e bėn atė".
  Mos na harroni ne lutjet tuaja!
  La Ilahe Il'la Ente Subhaneke Inni Kuntu Mine'dh Dhalimin
  Subhana'llahi'l Adhim Ve Bihamdihi
  Subhanallah Ve'l Hamdulil'lah Ve La Ilahe Il'la Allah Vallahu Ekber Ve La Havle Ve La Kuvvete Il'la Bil'lahi'l Alijji'l Adhim
  Subhallahi Ve Bihadihi Subhanallahi'ladhim
  La Ilahe Il'la Allahu El Halimu'l Kerim
  La Ilahe Il'la Allahu El Alijju'l Adhim
  La Ilahe Il'la Allahu Rabbu's Semavati's Seb'i Ve Rabbu'l Arshi'l Adhim
  La Ilahe Il'la Allah Muhammedun Resulullah
  O Zoti im! Fali te gjithė muslimanėt dhe muslimanet, tė gjallit e te vdekurit.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e mumin
  Anėtarėsimi
  Sep 2009
  Postime
  9
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  zoti ju shperbleft per kto fjal.veselamu alejkum

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pesė arsye pse nuk dėshironi tė jetoni njė mijė vjet
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 12:01 PM
 2. Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 02:51 PM
 3. Facebook hap vende pune, 235 mijė nė BE, 3 mijė vetėm nė Shqipėri
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-01-2012, 05:30 PM
 4. Dita e Premtuar {Dita e Kjametit}
  Nga djal8ove nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 05:15 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2009, 07:52 PM