Truri "artificial" do tė arrijė brenda 10 vitesh


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Truri "artificial" do tė arrijė brenda 10 vitesh

  Receta Gatimi  Nė konferencėn TED 2009, e cila zhvillohet nė Oxford tė Anglisė, dhe nė tė cilėn diskutohet pėr hulumtimet biomedicinale, drejtori i projektit Blue Brain, Henry Markram, ka pohuar se truri shtesė (‘artificial’) ėshtė i realizueshėm, dhe ka shtuar madje se ai do tė mund ta pėrfundojė atė deri nė vitin 2020.

  Markram nuk flet pėrmendėsh, pasi ai qė mė herėt ka arritur tė bėjė disa elemente biologjike tė trurit, edhe pse shumė mė tė thjeshta.

  Zhvillimi i trurit tė njeriut do tė ishte i njė rėndėsie tė veēantė pėr sėmundjet mentale dhe sėmundjet e trurit nė pėrgjithėsi. Sipas vlerėsimeve tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, rreth dy miliardė njerėz nė botė vuajnė nga njė sėmundje e trurit.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  13
  Mund te funksionoje, por me siguri qe do i shkaktoje probleme kujteses se individit qe do e perdore.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  epo mua nuk me duhet se e kam nje shum te mir

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Jeni "Pro" apo "Kunder" klonimit te njeriut?
  Nga smocking2 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-12-2014, 02:00 AM
 2. "Metro" do te quhet "Windows 8"
  Nga vaaldr1n nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-08-2012, 09:06 PM
 3. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-11-2011, 07:45 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM