Mjeku personal i Michael Jackson ia pėrshkroi njė anestetik tė fortė pėr ta marrė gjumi, e autoritetet besojnė se ky ilaē vrau kėngėtarin e famshėm.
Zyrtari i cili kėrkoi qė shkaku i hetimit nė vazhdim tė mbetet anonim, deklaroi se Jackson rregullisht merrte propofol nė mėnyrė qė tė flejė mė lehtė, gjė qė ėshtė praktikė larg nja ajo e pėrshkruar tė pėrdorimit tė ilaēit.

Mė 25 qershor, kur vdiq Jackson, mjeku i tij, Conrad Murray ia dha ilaēin pas mesnatės, tha zyrtari. Ndonėse analizat toksikologjike ende priten, hetuesit po punojnė mbi supozimin se propofoli shkaktoi ndalim tė zemrės tek Jackson, tha tutje zyrtari.
Murray (51) veēohet nė tė dhėnat gjyqėsore si subjekt i hetimit pėr vrasje, ndėrsa autoritete javėn e kaluar kontrolluan ordinancėn e tij dhe depon nė Houston, Teksas. Policia tha se Murray po bashkėpunon dhe nuk e kanė shėnuar si tė dyshuar.

Avokati i Murray, Edward Chernoff tha se mjeku nuk pėrshkroi apo dha diēka qė mund ta ketė vrarė Michael. Nė kėrkesėn qė tė komentojė deklaratėn e zyrtarit tė policisė ai tha pėr AP se nuk i komenton thashethemet apo burimet anonime.

Nė muajin maj, Murray ishte bėrė mjeku personal i Jackson dhe ėshtė dashur qė ta pėrcillte nė Londėr, nė serinė e koncerteve qė do tė duhej tė fillonte nė korrik. Ai banonte me Jackson nė njė vilė tė huazuar nė Los Angeles, e sipas Chernoff ai e gjeti Jackson tė pavetėdijshėm nė dhomėn e tij mė 25 qershor dhe kot tentonte qė ta kthjellte.

Me rastin e kontrollimit tė shtėpisė sė Jackson, pas vdekjes sė tij policia gjeti propofolin dhe ilaēet tjera, njė linjė intravenoze dhe 18 bombola me oksigjen. Propofoli mund tė vėshtirėsojė frymėmarrjen, tė zvogėlojė numrin e rrahjeve tė zemrės dhe shtypjen e gjakut. Shkaku i kėtyre rreziqeve do tė duhej tė jepej vetėm nė spitale.

Nė anėn tjetėr, Michael Jackson vuante nga pagjumėsia kronike, e sipas zyrtarit tė policisė kėngėtari kishte angazhuar mjekėt e shumtė qė t’i japin propofol duke u mbėshtet nė atė ilaē sikur nė alarm. Ai do tė vendoste orėn se kur do tė zgjohej, ndėrsa mjeku do ta ndėrpriste procesin intravenozė me tė cilin e merrte ilaēin, tha zyrtari. Pėr ordinancėn e dr. Murray nė Houston, rrjetet televizive amerikane mė herėt nė korrik raportonin se