Si te bejme lek ne internet!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12

  Si te bejme lek ne internet!

  Receta Gatimi

  Si Tė Bėsh Lek ne Internet?

  Shumė Shqiptarė nuk janė nė dijeni qė Interneti nuk ėshtė thjesht njė mjet argėtimi por ėshtė biznes mė vete. Nė ktė artikull do ju shpjegoj disa nga gjėrat bazė qė mund tė bėni nė Internet pėr tė fituar lek. Me mėnyrat e mėposhtme unė personalisht kam arritur tė bėj mbi $20,000 prandaj nėse keni vullnetin e mirė dhe pak kohė nė dizpozicion (nė fakt pak si shumė kohė) atėherė ėshtė koha pėr tė bėrė lek.
  Pse tė punosh nė Internet ėshtė mė mirė sesa tė punosh nė punė 8-oraresh ?
  Sa vjen e po rritet numri i personave qė jetojnė dhe madje bėjnė njė jetė luksi vetėm e vetėm duke punuar nė Internet. Disa nga arsyet kryesore janė:
  • Punon nga shpia jote pa qėnė nevoja tė dalėsh jashtė
  • Nuk merr urdhėra ose tė bėrtitura nga njeri
  • Je ti ai qė vendos se sa dėshiron tė fitosh (pra ske njė rrogė fikse)
  Pra nėse dėshiron tė hapėsh njė biznes nė qytetin ku ti jeton, do tė tė duhen taksa, licensa e shumė dokumenta plus lek pėr tė hapur qoft edhe njė biznes tė vogėl. Ndėrsa nė Internet mund tė hapėsh njė biznes edhe brėnda 1 ore (duke pasur njė domein dhe host)
  Ok, ma mbushe mėndjen tė punoj nė Internet, por nuk di se cfarė tė bej ?
  Nėse e di mirė Anglishten do jėte mė e thjeshtė pėr ty tė bėsh mė shpejt lek. Dhe kur them lek nuk e kam pėr atė lloj leku ku merr $20 nė muaj (mė ka ndodhur personalisht para 4 vitesh dhe skuptoj sa naiv kam qėnė) por them pėr tė paktėn $500-$1000 nė muaj. Mė poshtė po shpjegoj disa mėnyra pėr tė bėrė lek si dhe njė pėrshkrim pėr tė kuptuar idenė.

  Affiliate Marketing
  Kjo ėshtė mėnyra ime e preferuar pasi ėshtė fare e thjeshtė dhe nuk kėrkon tė kesh aftėsi tė mėdha (perveē shkathtėsisė dhe zgjuarsisė natyrisht). Nė Affiliate Marketing ju reklamoni produktet e tė tjerėve dhe pėr ēdo produkt qė shitet ju merrni pjesėn tuaj. Nė linkun mė poshtė mund tė lexoni njė trajtim mė tė hollėsishėm tė Affiliate Marketing

  Freelancing
  Tė jesh njė freelancer ėshtė njė punė shumė interesante. Njė freelancer ėshtė ai qė ofron njohuritė ose shėrbimet e tij pėr dikė tjetėr. Pra nėse ju dini tė pėrdorni mirė photoshopin ose dini tė programoni, nėse shkruani artikuj ose nėse jeni i mire nė SEO atėherė ju mund tė gjeni punė kollaj (por kini parasysh qė do keni konkurenc tė fortė nga Indianėt). Mė poshtė po listoj disa faqe nė Internet ku mund tė gjeni punė. Ka njerez qė kėrkojnė pėrshėmbull dikė qė tė rregjistrohet tek forumi i tyre dhe tė postoje bie fjala 100 postime. Pėr ktė ju mund tė merrni rreth $10. Idea ėshtė fare e thjeshtė, mjafton tė dish ku tė kėrkosh dhe do gjesh!
  http://forums.digitalpoint.com/forumdisplay.php?f=60
  http://www.elance.com/
  http://marketplace.sitepoint.com/
  http://www.getafreelancer.com/

  Shitje Domeinesh

  Njė biznes tjetėr mjaft i sukseshem dhe fare i thjeshtė ėshtė padyshim dhe shitja e Domeineve. Kompani tė ndryshme mjaft tė fuqishme merren me kėe biznes dhe gjenerojnė miliona dollarė nė muaj. Eshtė e vėrtet qė shumica e domeineve mė tė mirė tashmė nuk janė mė tė disponueshėm pėr t’u rregjistruar por duhet tė kėrkoni pėr mundėsi tė reja. Pėrshėmbull nėse do ishit marrė me domeine kur doli .ME (Montenegro) dhe tė kishit blerė disa domeine tė mirėfilltė tashmė do kishit disa mijra dollarė mė shumė nė llogarinė tuaj. Nuk ėshtė kurrė vonė pėr tė filluar pasi prapashtesa tė reja do dalin (si psh e Kosovės) prandaj filloni merruni sa mė shpejt.
  Njė nga faqet mė tė njohura pėrsa i pėrket industrisė sė Domeineve ėshtė dhe http://www.dnjournal.com/
  Kanė njė sektor tė posaēėm pėr tė gjitha shitjet e domeineve qė mund tė gjėndet ne kete websit http://www.dnjournal.com/domainsales.htm

  Website Flipping

  Metoda e fundit qė do ju sygjeroja tė provonit ėshtė Website Flipping. Ka tė bėjė me zhvillimin e faqeve dhe shitjen e menjėhershme tė tyre. Shumė persona kėrkojnė tė blejnė faqe tė gatshme tė cilat nuk kanė nevojė pėr rregullime ose ndryshime prandaj nėse arrini tė krijoni njė faqe interesante, edhe pa pasur vizitorė fare (pra faqe e sapo krijuar) mund ta shisni fare thjeshtė mbi $100. Pėr tė arritur njė shitje sa mė tė shpejtė dhe tė sigurtė duhet tė keni parasysh disa gjėra
  1. Njė dizajn i mirė dhe njė logo e cila tė ketė lidhje me temėn qė trajton faqa
  2. Artikuj tė shkruar nga vėte ju, pra jo tė kopjuara (rreth 10-15 artikuj)
  3. Faqa duhet tė jetė e organizuar mirė dhe cdo gjė duhet tė jetė funksionale (njė faqe kontakti + sitemap)
  Pra tė dashur lexues kto ishin 4 mėnyra se si mund tė bėni lek duke punuar nė Internet. Natyrisht ka me qindra mėnyra por kto janė mė tė pėrhapurat dhe mė tė sigurtat. Nuk duhet tė gėnjeheni nga lekėt pėr klikime nėpėr reklama (paid to click) ose nga autosurfs (hyip). Ato lloj faqesh janė krijuar vetėm pėr interesin e pronarit dhe fare thjeshtė mund tė mos paguheni dhe i gjithė mundimi juaj t’ju shkojė dėm.
  Shpresoj tė ketė qėnė njė artikull sa mė informativė pėr ju.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e kaqi bisha
  Anėtarėsimi
  Jul 2012
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  faleminderit per pranim tuj ne ket faqe se shpejti do hedh postim por sa ta mesoj

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e Humoristja
  Anėtarėsimi
  Aug 2013
  Postime
  2
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  na bone lomsh >_<

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  U ben te gjithe milioner

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e Poshnjari
  Anėtarėsimi
  Nov 2012
  Postime
  41
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Interesante. Bravo

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si te bejme nje femije!
  Nga ReniX nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-08-2013, 10:49 PM
 2. Si te bejme fasule
  Nga eugjeni nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 26-05-2013, 09:18 PM
 3. Si te bejme nje CD me Nero
  Nga eki89 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 23-01-2010, 11:30 AM
 4. Ja si te bejme lek!
  Nga ReniX nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 07:13 PM
 5. Si te bejme USB me Password!
  Nga Coca-Cola nė forum Hardware, Gadget, Elektronikė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 07-03-2009, 01:33 PM