Kėngėtarit tė rok bendit tė njohur irlandez, U2, Bono Vox do t’i merret pasaporta boshnjake tė cilėn qysh nė vitin 1977 ia kishte dhėnė, Alija Izetbegovic, kryetar i atėhershem i Bosnje e Hercegovinės, pėr meritat dhe lobim pėr ‘ēėshtjen boshnjake’, shkruajnė mediat.

Bono shpesh ka deklaruar se ajo pasaportė ‘ėshtė njėra ndėr dhuratat mė tė vlefshme qė ka pranuar nė jetė”, por si duket mė s’do tė mund ta pėrdorė sepse i ėshtė dhėnė nė mėnyrė tė paligjshme.
Nė fakt, Ligji pėr Nėnshtetėsinė e BeH as qė e di se ēfarė do tė thotė termi ‘pasaportė e nderit’ nė bazė tė sė cilės i ėshtė ndarė Bonos.
E tėrė kjo situatė, do tė jetė edhe mė e gjerė sesa thjeshtė hetim mbi pasaportėn e Bonos.

Ē’ėshtė e vėrteta ėshtė paralajmėruar revizioni i nėnshtetėsisė dhe pasaportave e theks i veēantė do tė vihet mbi ata ‘tė nderit’ siē ishte ajo e Bonos, dhe atyre qė u janė ndarė gjatė dhe pas luftės. Nė anėn tjetėr, frontmenin e bendit U2, ky akt edhe nuk e ka prekur shumė marrė parasysh se pasaportės ka kohė qė i ka skaduar afati, ndėrsa e ka pėrdorur vetėm njė herė kur ka ardhur nė Sarajevo Film festival.

Eksperti i BeH pėr siguri, Dzevad Galijasevic thotė se pasaportat e nderit shpesh shėrbenin si mbulesė pėr ndarjen e dokumenteve tė udhėtimit tė personave tė dyshimtė. Natyrisht, ai thekson se Bono nuk i takon asaj kategorie tė njerėzve por tėrė korniza ligjore pėr marrjen e dokumentit ėshtė e dyshimtė, e rasti ‘Bono Vox’ tėrhoqi shumė vėmendje.