Ėshtė ky suksesi mė i madh i njė vajze shqiptare nga Kosova nė njė garė me karakter ndėrkombėtar. Miss Universe mbahet nė Ishujt e mrekullueshėm tė Bahama’s ku edhe vitin e kaluar, nė pjesėmarrjen e parė pėrfaqėsuesja nga Kosova, Zana Krasniqi, u plasua nė vendin e gjashtė.

Nė garėn e Miss Universe, gara pėr vajzėn mė tė bukur tė botės, bukuroshja nga Kosova, Marigona Dragusha u nderua mbrėmė me vendin e tretė nė botė, nė mesin e pėrfaqėsueseve nga 84 vende tė ndryshme. Miss e Botės u shpall miss Venezuela ndėrsa e dyta miss Republika Domiminake.Pėr herė tė dytė radhazi nė shumė vite, Venezuela fiton titullin Miss Universe. 18-vjeēarja Stefania Fernandez u shpall Miss Universe 2009 mbrėmė vonė nė vendpushimin Atlantis nė ishulli Paradise nė Bahamas.

Ajo ishte mes konkurenteve nga 80 vende dhe u bė fituesja e 58-tė e kėtij titulli prestigjioz botėror.Shfaqja u transmetua drejtpėrdrejt pėr miliona teleshikues nė tė gjithė botėn. Nė vend tė dytė doli Ada de la Kruz e Republikės Dominikane dhe e treta Marigona Dragusha nga Kosova. Miss Kosova, Marigona Dragusha, ishte nė New York pėr rreth njė muaj pėrgatitje nėn pėrkujdesjen e fotografit tė njohur shqiptaro-amerikan, Fadil Berisha. Ndėrkaq garuesja tjetėr shqiptare nė Miss Universe, Miss e Shqipėrisė, Hasna Xhukiēi u pėrzgjodh nė mesin e 15 vajzave mė tė bukura tė botės.

Ndėr pesė finalistet ishin edhe Miss Australia dhe Miss Puerto Riko.

Spektakli “Miss Universi” organizohet ēdo vit dhe sponsorizohet nga miliarderi amerikan Donald Trump. Ėshtė ky suksesi mė i madh i njė vajze shqiptare nga Kosova nė njė garė me karakter ndėrkombėtar. Miss Universe mbahet nė Ishujt e mrekullueshėm tė Bahama’s ku edhe vitin e kaluar, nė pjesėmarrjen e parė pėrfaqėsuesja nga Kosova, Zana Krasniqi, u plasua nė vendin e gjashtė.


Marigona Dragusha - e treta

Miss Kosova Marigona Dragusha merr lulet nga njė burrė i paidentifikuar, pasi u emėrua pėrcjellėsja e dytė e Miss Univers

Miliarderi amerikan Donald Trump dhe Miss Universe 2009

Marigona Dragusha (majtas), gjatė prezantimit me bikini

18-vjeēarja Stefania Fernandez Miss Universe 2009

Garuesja shqiptare nė Miss Universe, Miss e Shqipėrisė, Hasna Xhukiēi u pėrzgjodh nė mesin e 15 vajzave mė tė bukura tė botės

MISS UNIVERSE 2009..TOP 5 FINALIST,AND THE'' WINNER IS ''VENEZUELA'' FULL HIGHLIGHTS,


Mis Univer, Kosova ne vend te trete