Receta per Sultjash


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Receta per Sultjash

  Receta Gatimi

  Nuk eshte rasti i pare qe me ka ndodhur, shume shqiptar nga mbare shqiperia nuk njohin shume receta shqiptare por dhe mund ti quajne krejt ndryshe. Rasi i revanise dhe kekut ndryshon nga veriun ne jug te shqiperise. Per veriun revani eshte keku i jugut dhe anasjelltas.

  Meqe jemi tek embelsirat ja ku eshte nje recet tjeter nga Eni.


  Sultjash © 2008 Eni Turkeshi.

  Shkruajtur nga Eni ne yummania:
  uk e di se ē’mendoni juve per sultjashin , madje jam e sigurte qe disa prej jush do te kene rrudhur buzet kur e ka lexuar emrin , pasi ēuditerisht ka shume veta qe nuk e pelqejne kete embelsire kaq te mire qumeshti.

  per mua sultjashi ka nje vend te veēante.Eshte shume i rendesishem, jo vetem sepse eshte nje embelsire e shendetshme dhe e lehte (mgjth lehtesia varet nga sasia e sheqerit te perdorur ne te.
  Per mua sultjashi ze nje vend te veēante me teper per faktin sepse me kujton shtepine, mamin , perkujdesjet,ngrohtesine familjare,fundjavat e bukura dhe shume momente te tjera te ngrohta.Edhe sot e kesaj dite , sa here vizitoj shtepine, mendoj me kenaqesi se me pret tasi i dashur i sultjashit te mamit tim ndaj siē mund ta merrni me mend nuk eshte thjesht nje embelsire per mua, por rit

  Pergatitja e sultjashit eshte shume e lehte:

  Per 4 persona:
  1 lt qumesht
  sheqeri me sy (zgjidheni vete se sa doni une per vete i fus pak, se me vel shume sheqer)
  nje grusht i mire orizi
  uje me sy

  Se pari zijeni orizin ne uje ,prisni deri sa orizi ta pije ujin dhe me tej hidhni ne tenxhere qumeshtin siper.Me pas shtoni dhe sheqerin.Perzijeni pak ne fillim pastaj lejeni te zihet vete ne zjarr te ulet.
  Sipas disa recetave shtohet dhe miell apo niseshte por une nuk do tua keshilloja.Nese e beni sultjashin ne menyren e mesiperme do te perfitoni nje sultjash te lehte dhe teper te shijshem.Lereni ne zjarr te ulet derisa te trashet.Me tej lijeni te ftohet pak dhe shperndajeni neper tasa.Siper mund ti hidhni kanelle,arra,karafil dhe ēfare te doni ju per ti shtuar eren dhe shijen.
  Ju befte mire!

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: Receta per Sultjash

  ja te them dhe une nje recete per sykliash

  1 liter qumesht
  1 filxhan kafeje turke me oriz (mos hidhni me shume se receta nuk ja vlen pastaj)
  8 luge gjelle te rafshta sheqer (mos hidhni me shume se nuk haet)

  do e vini te zjeje dale nga dale per gati 1 ore, duke bere kujdes te mos derdhet se i iken gjithe ajka pastaj, nderkohe e trazoni here pas here, mos vini kapak, dhe mos mendoni se sykliash eshte dhe behet vete, rrini gjithmone vigjilant.
  Pas 1 ore do shikoni se eshte nje ajke fantastike qe te iken goja leng, viheni ne per format perkatesi, i vini garnituren qe deshironi, psh kanelle te grire apo ara dhe pasi e lini te ftohet te pakten per dy ore ................ ju befte mire.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Receta per Sultjash

  Interesante dhe kjo jotja kuklla.

  Po receten per kabuni e di? Dhe ajo me oriz eshte...

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: Receta per Sultjash

  ncq, nuk e kam degjuar ndonjehere. spinaq me oris?

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32

  Re: Receta per Sultjash

  Jo nuk eshte me spinaq, por eshte embelsire ajo qe them un, por sapo pash ne enciklopedi qe Dibranet Kabunin e bejne me mish (leng mishi)

  Mua mamaja ma ka bere gjithmon si embelsire dhe me rrush te thate e kanell.

  Foton dhe receten do e nxjerr andej nga dhjetori, kur te ma bej mamaja

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: Receta per Sultjash

  reni eshte dhe nje embelsire tjeter qe quhet "torta di riso"

 7. #7
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  14
  kuklla torta di riso eshte nje dicka krejt tjeter nga kabunia,,, spinaq me oriz quhet burani, pastaj korcaret mbahen per gatim apo ke ikur shpejt ti nga Korca...

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15
  puna eshte qe cdo zone perdor si ti vije emrat e gjelleve dhe embelsirave, ne spinaq me oris i themi spinaq me oris, ju andej i thoni buruni, ate embelsiren e renit nga veriu e bejne me leng mishi pra sdi si ti quash.

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  weeeeeeeeeee sa te shijshme do na sillni noj embelsire mooo??

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  sa i mire qe eshte sultjashi ,une bej shpesh

 11. #11
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  sa i mire qe eshte sultjashi ,une bej shpesh
  o sa mire... paskam un kush tme gatuaj ^_^ un vdes per sultjash edhe hashure..

 12. #12
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga albanianboy Lexo postimin
  o sa mire... paskam un kush tme gatuaj ^_^ un vdes per sultjash edhe hashure..
  po pse kot cysh na di ti ne,po te bej une re sa te duash e jo me sot qe te kam semur eeeeeeeeeeeeee

 13. #13
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  po pse kot cysh na di ti ne,po te bej une re sa te duash e jo me sot qe te kam semur eeeeeeeeeeeeee
  hahahahaha i lumtur per fjalet qe me the, eshte njejte sikur ma bere ne moment dhe po haj tani sultjash

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
  Anėtarėsimi
  Jun 2013
  Postime
  410
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  7
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga albanianboy Lexo postimin
  hahahahaha i lumtur per fjalet qe me the, eshte njejte sikur ma bere ne moment dhe po haj tani sultjash
  ta beja per zotin qe spertoj po vetem se jemi icik larg,e ta sillja,per ty do beja shume gjera se te jam mirenjohese

 15. #15
  i/e rregjistruar 35% Maska e albanianboy
  Anėtarėsimi
  May 2011
  Vendndodhja
  Nė mendjen tėnde!
  Postime
  776
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
  ta beja per zotin qe spertoj po vetem se jemi icik larg,e ta sillja,per ty do beja shume gjera se te jam mirenjohese
  te falenderoj shum nga zemra o bukuroshja ime vogel.... :* mireeeee se ben nje dite tjeter, se sot me knaqet me fjalet e tua, sa ma mbushen pjesen e te qenit, hungry haha

 16. #16
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Sa hahet sot si e diel qe eshte!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Receta gatimi!
  Nga EMAUS nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 07-04-2013, 07:00 PM
 2. Fruta & Embėlsira: Revani - Receta
  Nga Receta Gatimi nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-03-2013, 10:22 PM
 3. Receta pėr fėmijė
  Nga lovee nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-03-2011, 03:42 PM
 4. Receta Gatimi
  Nga Kampioni99 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 12:30 PM
 5. Receta per Gatim
  Nga B|1n1 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 07:53 PM