Bakllava e shpejtė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Bakllava e shpejtė

  Receta Gatimi
  Pėrbėrėsit:

  * 2 vezė tė plota e 3 tė verdha vezėsh,
  * 1 gotė vaj e 1 qumėsht,
  * afro 600 gr miell tė situr dhe tė pėrzier me1 pluhur paste,
  * 700 gr niseshte,
  * 1/2 kg arra tė grimcuara ose tė bluara,
  * 1/2 kg gjalpė.

  Sherbeti:

  * 2 kg sheqer,
  * 1 lit ujė,
  * lėngu i ½ limonit,
  * 1 sheqer vanileje.

  Pėrgatitja:

  Tunden vezėt me pirun, shtohet vaji dhe qumėshti. Nė masėn e pėrzier mirė, shtohet mielli pak nga pak dhe zihet njė brumė i butė. Brumi ndahet nė 10 pjesė, e pastaj nga ēdo pjesė bėhen nga 5 toptha, gjithsej 50 toptha. Ēdo topth hapet sa njė pjatė e vogėl dhe duke e pėrmillur me niseshte vehen nga 5 petė njėra mbi tjetrėn. Pesė petėt e bashkuara hapen dhe hollohen duke i pėrmillur me niseshte, nė njė petė tė hollė dhe tė madhe. Njėlloj veprohet me tėrė masėn e brumit. Nėse dėshirohet bakllava me petė tė radhitura, atėherė petėt e holluara vihen nė tepsi njėra mbi tjetrėn,duke i spėrkatur me nga njė lugė yndyrė. Pasi tė hollohen dhe palosen nė tepsi gjysma e petėve, vihen arrat dhe shtrihen nga tė gjitha anėt njėlloj. Hollohen edhe gjysma e petėve tė tjera nė tė njėjtėn mėnyrė dhe vihen mbi arra. Pritet nė formė delimash.
  Nėse dėshirohet bakllava me petė tė mbėshtjella nė role, atėherė pasi tė hollohet peta me 5 kuleē, paloset gjer nė gjysmė nga tė dyja anėt, poshtė dhe lartė. I hidhen arrat nė mes nė formė shiriti dhe mbėshtillet sikurse roladė, duke e palosur pjesėn e lartė pėrmbi. Bakllava pritet nė delima madhėsish tė dėshiruara dhe me lugė i hidhet gjalpi i shkrirė. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 170 gradė C pėr t’u pjekur dalėngadalė pėr 11/2 orė ose edhe mė tepėr. Nėse bakllava skuqet mbi qė nė fillim, ajo mbulohet me letėr dhe pjekja vazhdon gjersa tė skuqen petėt edhe brenda.

  Sherbeti:Vlohet uji me sheqer,shtohet ½ limoni i grimcuar dhe lėngu i gjysmė limonit si dhe 1 sheqer vaniljeje. Pasi tė largohet sherbeti nga zjarri, shtohet njė gotė ēaji ujė i ftohtė dhe me sherbet tė valė, pėrvėlohet bakllava e ftohur. Mbulohet gjersa ta pijė sherbetin.

  Variant pėr mbushje:1 kg vishnje tė pastruara nga bėrthamat sheqerosen pak dhe nė shirit vendosen nė vend tė arrave. Mund t’i hidhen pak arra tė bluara, nė mėnyrė qė ato ta thithin lėngun e vishnjeve. Gatuhet dhe piqet nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse bakllava me arra.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  oooooo aurel po na leshon goja leng

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  E shpejt i thėnēin!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Keshilla per nje make-up te shpejte !!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-01-2013, 08:11 PM
 2. Fruta & Embėlsira: Kulace te shpejte me molle....
  Nga erinda nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-03-2012, 05:06 PM
 3. iMac mė tė shpejtė nė prill?
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2011, 12:31 AM
 4. Twitter mė i shpejtė se CNN
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2011, 12:57 PM
 5. Njeriu mė i shpejtė bėhet me shtazėn mė tė shpejtė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2009, 09:10 PM