Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12

  Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana

  Receta Gatimi

  Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana
  Marijuana (spanjisht), ose cannabis (latinisht) ose hemp (anglisht) apo hashash (shqip)


  E vetmja bime qe mund te kultivohet qe nga Skandinavia ne Ekuator,ka shume veti kurative, rritet shpejt, kushton pak per tu mbajtur dhe ben nje vaj te cilesise se larte.

  Ka furnizuar per mijra vjete qyteterumet me te lashta duke dhene 80% te letres, tekstile dhe lende djegese.

  Pastaj ēfare ndodhi?

  Ndodhi qe ne ate periudhe industria filloj te kalonte me ritme te shpejta agrikulturen, dhe me kete parakalim cannabis ishte viktima e pare.

  Grupet e reja industriale amerikane qe po lindnin sidomos mbi shfrytezimim e naftes per prodhimin e energjise si (Standard Oil - Rockefeller), dhe ato qe shfrytezonin pyjet per letren (editore Hearst), dhe ato per prodhimin e firave artificiale per veshjet (Dupon) - pra te gjithe sektore ku keto firma kishin investuar sasi te medha paraje.

  Por kishin secila perballe kopshtitit te tyre kete konkurrues te fuqishem, keshtu mblodhen forcat per te formuar nje aleance te mjaftueshme per ta mundur.

  E vetmja zgjidhje per ti prere kembet ketij kolosi sepse ishte i perhapur ne te gjithe boten ishte....

  (aqsa ne Shqiperi e perdornin edhe si bime zbukurimi, e jo vetem kurative, pyesni gjyshen tuaj dhe ka per tju treguar per ēajin qe benin me marijuane kunder dhimjeve te barkut, ēudi tani po e perdoret edhe ne mjeksi !!!)

  ILEGALITETI

  Filon keshtu opracioni mediatik per ta demonizuar, shpejt dhe me efiaksitet ("Droga e djallit) dhe ne saje te gazetave te
  Hearst (eshte personazhi i famshem i Citizen Kane/Pushteti i katert i O. Wells), i cili kishte nje gazete te madhe ne ēdo qytet te Amerikes.

  I ndjeshem ndaj parase dhe ne kerkim te nje teme per te fituar popullaritet, Hollywood u lidh menjehere me kete manover
  duke dhene kontributin e tij per ti vene vulen perfundimtare ketj produkti.

  Filmi "Marijuana": vrasese e rinise - nje thithje, nje feste, nje tragjedi.

  Denimi moral udhetonte shpejt, nuk ekzistonte kunderinformacioni dhe per te bere nje ligj qe e ndalonte ne kete klime ishte shume e thjeshte.

  Edhe sepse 3/4 e senatoreve qe miratuan ligin e famshem "Marijuana Tax Act" ne 1937, akoma ne fuqi, nuk e dinin qe marijuana dhe cannabis ishin e njejta gje: ishte ai gjeniu Hearst qe futi emrin e ri per te ēoroditur njerezit.

  THOUGHTS ON CANNABIS

  "How many murders, suicides, robberies, criminal assaults, holdups, burglaries and deeds of maniacal insanity it causes each year, especially among the young, can only be conjectured...No one knows, when he places a marijuana ciga-rette to his lips, whether he will become a joyous reveller in a musical heaven, a mad insensate, a calm philosopher, or a murderer..."

  "Sa vrasje, vetevrasje, vjedhje, agresione kriminale, grabitje, shqyerje e xheste maniakale provokon ēdo vit, sidomos
  mes te rinjeve, mund ta imagjinoni vete... askush nuk e di,kur te vene nje cigare marijuane ne buze, do te behesh nje udhetar i hareshem muzikore, nje i ēmendur delirant, nje filozof i qete apo nje vrases... "

  HARRY J ANSLINGER . Commissioner of the US Bureau of Narcotics 1930-1962

  Fakti eshte se duke nisur nga ai momenet Dupont mbyti tregun me fibrat e tij sintetike (nylon, teflon, lycra, kevlar, emra te degjuar per te gjithe ne, kush nuk ka veshur nje bluze najloni ? jane te gjithe marka origjinale Dupont)

  Tregu i makinave po drejtohej perfundimisht drejt perdorimit te benzines (madje edhe sot ne Amerike nuk ezoistojne makinat me nafte!!! vetem keto vitet e fundit po flitet me rritjen e benzines) por motori i pare i ndertUar nga Diesel ishte me karurant vegjetal.

  Hearst nderkohe po fillonte shkaterrimin e pyjeve ne menyre sistematike ne Ameriken e Jugut dhe nga kjo lende druri nxorri ne pak kohe aq leter se te ēonte drejt falimentimit kokurruesit
  Korrit te ketyre njerezve "te mire" u shtohej edhe ai i prodhueseve te cigareve (emrat i dini, lexo paketen) te cilet donin te mbushnin kete boshllek me nje produkt tjeter 100 here me te demshem sesa cannabis.

  Multinacionalet e sotme ato qe influencojne qeverite, nuk jane gje tjeter veēse pasaardhesit direkt te asaj aleance historike qe lindi ne vitet '30 midis familjeve industriale.

  Si produkt tekstil, cannabis eshte 4 here me i bute se pambuku, 4 here me i ngrohte, 3 here me shume rezistent dhe veshjet rrojne me shume, ka cilesi injifuge, pra nuk ka nevoje per pesticide qe te kultivohet (pyesni fshataret e Lazaratit).

  Si karburant kushton sa 1/5 e naftes se sotme me te njejtin rendiment dhe nuk ndot ambientin.

  Dhe persa i perket letres kushtin sa 1/10.
  Gjithcka qe del nga toka ka droge perfshire ushqimet bimore shtazore , fjala droge keqkuptohet vitaminat kriprat proteinat karbohidratet jane droge ce gjendet ne ushqime fale tyre ne marrim energjine e nevojshme qe na duhet,droga eshte energji kimike qe po te merret me sasi te vogel dhe qe ka energji te madhe shkakton crregullime ne sistemin nervor dhe pasojat e saj ne i dime te gjithe

  (per te gjithe perdoruesit e drograve te forta keshille)kurre mos pini alkolin ne cofte se merrni droge te forte si heroina kokaine e shume te tjera sepse ben reaksion dhe ju demton shume deri ne vdekje dhe kujdes nga mbidozat
  MOS HARRONI DROGA DEMTON SHENDETIN TUAJ
  NDALOHET PIRJA E DROGES NGA GRATE SHTATEZENA

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e elti2007
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  Ferizaj
  Postime
  6
  Reputacioni
  0
  po ndryshe nuk do mund tė jetonin kėto firmat multinacionale

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Gjithe keto cilesi por ka dhe efekte anesore mbi shperdorim dhe keqperdorim.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-05-2011, 06:37 PM
 2. Cila eshte historia e vertete e Davidit?!
  Nga mensur nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 10:13 PM
 3. Marijuana, perdorimi i gjate shkakton psikoza
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 09:39 AM
 4. Historia e kukullave
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-12-2007, 10:32 AM