Ēarja e hėnės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Post Ēarja e hėnės

  Receta Gatimi
  Ne njerin nga sipmpoziumet e Dr.Zaglul en-Nexhar te mbajtur ne nje Universitet te Britanise se Madhe deklaron: "Me te vertet mrekullia e ēarjes se Henes ne kohen e pejgamberit (alejhi selam) eshte zbuluar ne kohe me te re",
  e pastaj e permendi nje shembull qe perforcon kete.... Tregon nje vella Britanez qe eshte i interesuar per qeshtjen e Islamit, emri i te cilit eshte Davud Musa Bejtkuk, e i cili tani eshte udheheqes i nje Partie Islame ne Britani, dhe i cili ka per qellime zgjedhjet te rrjedhin ne emer te Islamit, qe po perhapet ne Perendim me kthesa te medha. Derisa ishte duke bere nje hulumtim per regjionin, nje shoke i dhuroi atij nje perkthim te komenteve te Kur'anit ne gjuhen angleze, qe posa e hapi filloi leximin ne suren El-Kamer
  "Ora eshte afruar dhe Hena u ēa ne dysh..." pastaj i habitur tha: "A eshte e mundur me u ēa Hena?" dhe e nderpreu leximin e Mus'hafit qe nuk e hapi me per se dyti. Dhe nje dite derisa ai ishte ulur prane Televizionit Britanez per te shikuar nje program te BBC-s, ne te cilin spikeri bisedonte me tre shkencetare amerikan duke ua terhequr verejtjen atyre, Amerika shpenzon miliona madje miliarda dollare ne projektet per pushtimin e hapsires, ne kohen kur miliona njerez jane te prekur nga varferia, kurse shkencetaret vazhduan duke justifikuar veten e tyre per kete gje, e cila pati ndikim te madhe ne shumicen e fushave te bujqesise dhe industrise etj.! Pastaj permendi njerin nga udhetimet me te mundshme te tyre, qe u realizua mbi siperfaqen e Henes e qe kushtoi 100 miliarde dollare, e keshtu shtroi pytje spikeri duke u thene atyre se per qfar qellimi Amerika po e shtrin shkencen mbi siperfaqe te Henes dhe shpenzon kete vlere te hollash! Kurse shkencetaret ia kthyen se ata e kane studjuar strukturen e brendshme te ketij sateliti (Hėnės), per t'i pare perngjasimet e tij me Token, e pastaj shtoi njeri prej tyre: "Jemi quditur nga nje gjė interesante, kemi pare nje shirit i perbere nga shkembinjet metamorfik, i cili shirit ndante siperfaqen e Henes nga brendesia e saj, i derguam keto te dhena shkencetareve te gjeologjise te cilet gjithashtu mbeten te habitur nga kjo ndodhi dhe erdhen ne perfundim se kjo nuk ka mundesi te jete keshtu perveq nese Hena ishte ēare ndonjehere me heret e pastaj ishte bashkuar, dhe qe keta shkembinje metamorfik te kene qene rezultate i kesaj ndeshje ne momentin e bashkimit. Pastaj vazhdoi Davud Musa Bejtkuk: "U hodha nga karriga duke u gezuar (brohoritur) per mrekullin e Pejgamberit (alejhi selam) qe nga me shume se 1400 vjet me heret ne qender te shkretetires, pra i nenshtroi All-llahu (subhanehu we te'ala) amerikanet, qe te shpenzojn miliarda dollare per tu'a treguar kete gje muslimaneve, dhe se me te vertet kjo fe eshte e drejte...! dhe pra, ishte Sureja (Kaptina) El-Kamer shkak per Islamin e tij, qe nje kohe ishte shkak per kundershtimin e tij ndaj Islamit.!

 2. #2
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12
  Allahu ekber Allahu ta shperblefte histori shume e bukur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Eklips total i hėnės tė shtunėn
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-12-2011, 03:05 PM
 2. Eklipsi henes me 15 Qeshor
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 01-07-2011, 10:29 PM
 3. SONATA E HENES (FATOS KONKOLI)
  Nga kuklla nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-01-2008, 11:17 AM
 4. Mrekullia E ēarjes Sė Hėnės
  Nga tetari nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 06:12 PM
 5. Eklipsi Hėnės - Mars 2007
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 01:52 PM

Etiketat pėr kėtė Temė