Dokumentari i cili do t’i kushtohet turneut “This Is It” tė kėngėtarit tė ndjerė Michael Jackson, do tė shfaqet nė premiera tė njėkohshme nė 15 qytete botėrore.
Filmi i cili ėshtė koleksion i xhirimeve nga provat e Jackson pėr 50 koncertet e paralajmėruara tė mbaheshin nė O2 Arena tė Londrės, do tė shfaqet nėpėr kinematė botėrore me 27 dhe 28 tetor tė kėtij viti.

Publiku i qyteteve tė tilla, si Los Angeles, Londėr, New York, Berlin etj., do ta kenė mundėsinė qė ta pėrcjellin filmin njėkohėsisht.