Revani


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  15

  Revani
  Pėrbėrėsit:

  * 10 vezė tė freskėta fshati
  * 10 lugė sheqer
  * 10 lugė miell

  Sherbeti pasi tė fillojė tė vlojė, vazhdon zierjen edhe pesė min. nė zjarr tė ulėt.

  * 1 kg sheqer
  * 5 gota ujė,
  * 1 qeskė sheqer vanilje
  * 4 rrathė tė hollė limoni.

  Pėrgatitja:

  Tunden vezėt me sheqer gjersa tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme dhe tė shtojnė vėllimin 4-5 herė. Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugė duke e pėrzier nga lartė-poshtė qė tė mos ulet brumi. Masa derdhet nė tepsi tė lyer me yndyrė e tė pėrmillur. Tepsia mbushet nė ¾ e lartėsisė,pasi qė gjatė pjekjes brumi rritė vėllimin. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 140 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 1 orė. Gjatė pjekjes furra nuk hapet. Pasi tė ftohet,hidhet sherbeti i vakėt. Pritet nė delima.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e ARDIANHOXHA
  Anėtarėsimi
  Sep 2009
  Postime
  4
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Shume e shijshme

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e paola
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Postime
  26
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me pelqen shume revanija,dhe do ta bej .

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Ne kesaj i themi kek ose nese behet me sherbet i themi pandespanje, ne revanine e bejme me niseshte dhe nuk ngjan fare me kete

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  15
  eshte shume e drejt kjo qe thua Emaus po une mendova se mos i thosha vetem une kek po qenkam gabuar

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fruta & Embėlsira: Revani - Receta
  Nga Receta Gatimi nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-03-2013, 10:22 PM