Programuesi njėzetvjeēar ėshtė bėrė milioner falė lojės sė internetit tė cilėn e ka krijuar. Qėllimi i lojės ėshtė tė plaēkitet, vritet dhe tė terrorizohet nė njė qytet imagjinar.
Joe Chedburn, ėshtė edhe njė ndėrmarrės i suksesshėm i teknologjisė sė informacionit, ka pasur vetėm 16 vjet kur ka ardhur tek ideja pėr tė shkruar lojėn e internetit tė fokusuar nė krime.

Loja me emrin “Torn”, e cila ėshtė e bazuar nė tekst dhe nuk ka grafikė, ėshtė rritur shumė shpejt. Sot ajo ka 41.000 lojtarė aktiv dhe mbi 1.3 milionė llogari tė hapura. Loja bazike ėshtė pa pagesė, mirėpo pėr tri funte nė muaj lojtari fiton pikė dhe status shtesė. Shumica e lojtarėve janė tė gatshėm tė paguajnė ato tri funte, qė do tė thotė se faqja fiton rreth 50.000 funte nė muaj.

Nė kėtė mėnyrė Joe ėshtė bėrė milioner qysh nė moshėn 21-vjeēare.

"Kur kam qenė mė i ri, prindėrve tė mi u pengonte qė kalojė shumė kohė pranė kompjuterit, mirėpo sot janė shumė tė lumtur me atė qė unė bėj", ka thėnė Joe.

"Babai mė ndihmon shumė dhe nga ai gjithmonė kėrkoj kėshilla”, ka shtuar ai.

"Gjithmonė mė kanė interesuar kompjuterėt dhe jam shumė i lumtur qė mund tė pėrfitojė nga ajo punė qė kėnaqem duke e punuar. Ka ditė qė punojė tėrė ditėn nė faqe, e nganjėherė nuk mė duhet tė bėj asgjė. Aktualisht po mendoj se si ta zgjeroj kėtė punė", ka thėnė milioneri Joe.